Czarno na białym

Czarno na białym

Co dalej z Marynarką?

Gdy na górze trwa spór prezydenta z ministrem, na dole brakuje kluczowych decyzji, co pokazuje przykład Marynarki Wojennej odpowiedzialnej m.in. za ratowanie ludzi na morzu. Po tym jak rząd PiS wycofał się z zakupu francuskich Caracali, które miały trafić też nad morze, wciąż nie wiadomo, co dalej. Wiadomo za to, że stare, wysłużone śmigłowce już teraz nie zawsze i nie wszędzie na Bałtyku mogą pomóc tonącym, o czym Piotr Świerczek.

Środowisko ministra

Antoni Macierewicz, były czołowy opozycjonista, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, który pod hasłem dezubekizacji przeprowadza dziś w armii czystki, jakich jeszcze nie było. Jak więc to możliwe, że w otoczeniu tak radykalnego tropiciela byłych PRL-owskich funkcjonariuszy uchowali się ludzie z taką przeszłością? I to nie jeden. Na jaw wychodzą kolejne historie, a Tomasz Marzec sprawdza, czy to coś więcej niż hipokryzja.

Wojna o armię

Pułkownik Czesław Juźwik, który musiał odejść z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdy ujawniono jego teczkę z przeszłością w komunistycznym kontrwywiadzie. Juźwik twierdzi, że BBN wiedział o tym, a afera wybuchła dopiero, gdy zaczął oceniać dla prezydenta pomysły ministra obrony. W rozmowie z Piotrem Świerczkiem tłumaczy, dlaczego te pomysły ministra Macierewicza są wręcz niebezpieczne.

Droga do doktora

Procedury i biurokracja zajmują tyle czasu, że brakuje go dla chorych. Przeciwko temu też protestują teraz rezydenci, którzy zupełnie nie tak wyobrażali sobie ten zawód, gdy zaczynali studia. Piotr Czaban pokaże, jak wygląda droga do tego, żeby lekarzem zostać. Już ona sama nie jest ani łatwa, ani krótka, ani tania.

Zdrowie w ruinie

Alarmujące są najnowsze dane GUS o śmiertelności Polaków. Alarmujące i zaskakujące, bo nagle w styczniu zmarło aż o jedną trzecią ludzi więcej niż w tym czasie przed rokiem oraz najwięcej od ponad 20 lat. Żadnej epidemii nie było. Więc co takiego się stało? Brygida Grysiak.

Kasa chorych

Polska jest w ogonie Europy pod względem pieniędzy wydawanych na leczenie swoich obywateli. Wydajemy dwa razy mniej niż średnio inne kraje kontynentu. Tak jest od lat. Nawet teraz, choć, jak twierdzi rząd, w budżecie państwa jest nadwyżka. Realnie nie ma szans, żeby rząd dał na leczenie tyle pieniędzy, ile domagają się protestujący lekarze. Dlaczego? O tym Arkadiusz Wierzuk.

Ostry dyżur

Jak to jest być młodym lekarzem w Polsce, czyli to, o czym pacjenci pewnie woleliby nie wiedzieć. Rafał Stangreciak jednak pyta, między innymi jak to jest, gdy trzeba zająć się chorym po 24 godzinach bez snu.

"Dziwne" pytania policji. Obrońcy sądów mówią o "szykanach" i "zastraszaniu"

Słupsk i policyjne przesłuchania uczestników lipcowej demonstracji przeciwko zmianom PiS w sądach. A wśród wezwanych obrończyni opozycjonistów z czasów PRL, która uważa, że takie przesłuchania to próba zastraszania. Policja mówi o rutynowych czynnościach, a Leszek Dawidowicz sprawdza, dlaczego wszczęto postępowanie.

Ocena z moralności nauczycieli

Test dla nauczycieli i ocena ich moralności wystawiana raz na trzy lata. Taki pomysł ma ministerstwo edukacji. Zdaniem pedagogów to pomysł na to, jak się pozbyć niepokornych, którzy mają inne poglądy niż władza i tego nie kryją, biorąc na przykład udział w antyrządowych demonstracjach. Kto i na jakiej podstawie będzie oceniał moralność nauczycieli? Sprawdza to Artur Zakrzewski.

Rzecznik Praw Obywatelskich na celowniku

Prawo i Sprawiedliwość krytycznie ocenia wiarygodność Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak to ujął jeden z czołowych posłów rządzącej partii, Adam Bodnar nie jest wrażliwy na los Polaków, bo stanął w obronie sądów. Władza zarzuca rzecznikowi upolitycznienie, a on władzy ograniczanie praw obywatelskich i swobody wyrażania poglądów. O jakie ograniczenia chodzi? Pyta o to Dariusz Kubik.

Zbiorowe zarzuty, zbiorowy proces. Zbiorowa odpowiedzialność?

Pierwszy zbiorowy proces za protest w Warszawie. 10 miesięcy po burzliwych grudniowych wydarzeniach przed Sejmem - na ławie oskarżonych zasiada 15 osób. Odpowiadają między innymi za blokowanie wyjazdu - zbiorowe zarzuty, zbiorowy proces - pytanie, czy będzie też zbiorowa odpowiedzialność? O tym Jacek Smaruj.

Wstyd za miliony

Tak wyglądały i kończyły się próby uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Jej brak niektórzy niekoniecznie uczciwie wykorzystali w ramach tak zwanej dzikiej reprywatyzacji. Na podstawie wątpliwych dokumentów i przeprowadzając zawiłe prawne zabiegi, przejmowano kolejne wartościowe nieruchomości. W tym kontekście coraz częściej padają słowa "łapówki" i "zarzuty" oraz pojawia się Marzena K. - aresztowana ostatnio razem z dwiema innymi osobami była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości. Bardzo bogata urzędniczka, której historię przedstawia Magdalena Gwóźdź.

Walka z dekretem Bieruta

Bez względu na polityczne motywacje i cele, jeżeli wreszcie udałoby się uchwalić ustawę reprywatyzacyjną, to byłoby to wydarzenie ważne. I zakończyłoby trwającą już 27 lat historię prób uporania się z dekretem Bieruta. Nikomu dotąd się nie udało za co płacimy wysoką cenę. Brakowało politycznej woli lub odwagi, kiedy była - próby blokowały polityczne okoliczności. Zawsze dominowało jednak przekonanie, że trzeba poczekać na lepsze czasy, bo na reprywatyzację nas nie stać. Z ludźmi, którzy przez lata mimo wszystko próbowali ją przeprowadzić, rozmawiał Jan Piotrowski.

Koniec chaosu? Reprywatyzacja według Jakiego

Patryk Jaki, który - jak sam twierdzi - weźmie teraz byka za rogi. Na razie myli jeszcze odszkodowanie z zadośćuczynieniem, ale chce skończyć z patologią, krzywdą i nadużyciami. Ma projekt, choć jego przeciwnicy twierdzą, że to na razie jeden slajd. Witold Tabaka sprawdza więc jak ma wyglądać reprywatyzacja według wiceministra i czy jest szansa, żeby ją przeprowadzić.

Ławnik. Czynnik społeczny

"Czynnik społeczny" w sądach, jak mówi o ławnikach prezydent Andrzej Duda. W swoich projektach ustaw chce zwiększać ich rolę (wprowadzając nawet do Sądu Najwyższego), choć co ciekawe, kiedyś uważał ławników za mało przydatnych, bo niemających specjalistycznej wiedzy. Jaki jest dziś udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości i co się zmieni, jeśli przepisy proponowane przez prezydenta zostaną uchwalone - o tym Daria Górka.

Sądy nieprzyjazne ludziom

Zmiany, jakich w sądach oczekują tak zwani zwykli obywatele, którzy - jeszcze zanim zapadną wyroki - często już są skazani na przewlekłość postępowania, biurokrację czy kłopoty związane z niezrozumiałym językiem prawniczym. To wszystko w dużej mierze wpływa na postrzeganie sądów jako nieprzyjaznych ludziom. O rozwiązaniach tych problemów w ustawach forsowanych przez PiS nie ma mowy, co na konkretnych przykładach pokazuje Cyprian Jopek.

Punkt widzenia wiceministra

Kiedyś sędzia, dziś wiceminister sprawiedliwości. Kiedyś walczył o odpolitycznienie sądów, dziś firmuje podporządkowanie sądów politykom. Zaskakującą metamorfozę Łukasza Piebiaka przedstawia Tomasz Marzec.

Grzeszne związki

Ściągnęło to na papieża Franciszka już nie tylko krytykę ze strony ludzi Kościoła, ale wręcz zarzuty o herezje. To pierwszy taki przypadek od średniowiecza. Chodzi o dopuszczenie rozwodników do komunii i słowa papieża, który nie wyklucza takiej możliwości, ale tylko w pewnych konkretnych sytuacjach. O nich Magdalena Raczkowska-Kazek.

Zabawy z bronią

Do Sejmu trafił projekt ustawy ułatwiającej dostęp do broni. Ta ustawa nie zakłada, że będzie tak łatwo jak w Ameryce, ale powiększa się grono osób, które broń będą mogły mieć, na przykład dla szeroko rozumianej samoobrony. Czy ta ustawa ma dziś szanse na uchwalenie? O tym Jan Piotrowski.

Ostatnia szansa

Głos ludzi, dla których in vitro jest ostatnią szansą na dziecko i mocne słowa, które kierują wprost do Konstantego Radziwiłła. Pełne emocji, ale też jeszcze nadziei, że forsowana przez ministra ustawa nie doprowadzi jednak do tego, że samorządy przestaną dopłacać do kosztownych przecież zabiegów sztucznego zapłodnienia. Ci, którzy czekają w kolejce na taką pomoc, są teraz podwójnie niepewni tego, co będzie, o czym rozmawiał z nimi Artur Zakrzewski.