Czarno na białym

Czarno na białym

Ciężar polityki

Hanna Gronkiewicz-Waltz - wielka nieobecna sobotniej samorządowej konwencji PO - w rozmowie z Brygidą Grysiak wprost mówi o żalu do kolegów z Platformy i o tym, dlaczego uważa, że afera reprywatyzacyjna to nie tylko jej problem. To ona jednak płaci za to coraz wyższą polityczną cenę. Dlatego pytamy też prezydent Warszawy dlaczego - skoro jest pewna swoich racji - nie broni ich przed komisją weryfikacyjną?

Słoik na prezydenta

Afera reprywatyzacyjna dla Hanny Gronkiewicz-Waltz stała się politycznym ciężarem. Dla Patryka Jakiego może okazać się polityczną trampoliną. Komisja weryfikacyjna, którą kieruje, budzi ogromne kontrowersje i konstytucyjne wątpliwości, ale - jak wynika z partyjnego sondażu PiS - daje temu 32-letniemu politykowi popularność, a wraz z nią szanse na wygraną z kandydatem PO nawet już w pierwszej turze. Znany z ostrego języka, wyrazistych poglądów i medialnych występów. Mówi o sobie że jest "słoikiem" gotowym do tego, żeby być prezydentem Warszawy. Dlaczego Warszawy, a nie Opola skąd pochodzi i gdzie ma duże wpływy? O to m.in. Patryka Jakiego zapytał Arkadiusz Wierzuk.

Bez perspektyw

Ukraińcy przyjeżdżają do Polski - Polacy wyjeżdżą. Emigracja wcale nie spada, przeciwnie - rośnie. Jak policzył GUS, o blisko 120 tysięcy w ubiegłym roku, co oznacza, że poza krajem żyje już około 2,5 miliona osób. Wyjeżdżają m.in. z Hajnówki na Podlasiu. Dziś to jedno z tych miast, które najbardziej pustoszeją, jedno z ponad już stu "umierających" miast - jak wynika z raportu Polskiej Akademii Nauk. Dlaczego młodzi już w szkole planują, że stamtąd wyjadą? O tym z mieszkańcami Hajnówki rozmawiał Piotr Czaban.

Mało nas

O tym, że imigranci w tej sytuacji mogą być dla nas realnym ratunkiem, świadczy najnowszy pomysł ministerstwa zdrowia - przyspieszony być może nasilającym się protestem lekarzy. Resort chce dać możliwość pracy w Polsce lekarzom zza granicy, nawet jeśli nie mają jeszcze nostryfikacji dyplomu. Dziś to duże ograniczenie dla chętnych, a tych nie brakuje, podobnie jak wakatów w polskich szpitalach. Dyrektorzy gotowi są zatrudnić blisko 2 tysiące obcokrajowców, zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek. O szczegółach Igor Sokołowski.

Awantura o pracę

Kielce i firma, która chce zatrudnić 39 szwaczek - od razu, z przyuczeniem do zawodu i z dowozem do pracy, ale z 39 bezrobotnych dwie tylko się zgodziły. Więcej chętnych nie było, była za to awantura, a żeby zrozumieć dlaczego, wystarczy policzyć, ile nie pracując można dziś dostać od państwa. I zrobił to Jacek Smaruj.

Co dalej z Marynarką?

Gdy na górze trwa spór prezydenta z ministrem, na dole brakuje kluczowych decyzji, co pokazuje przykład Marynarki Wojennej odpowiedzialnej m.in. za ratowanie ludzi na morzu. Po tym jak rząd PiS wycofał się z zakupu francuskich Caracali, które miały trafić też nad morze, wciąż nie wiadomo, co dalej. Wiadomo za to, że stare, wysłużone śmigłowce już teraz nie zawsze i nie wszędzie na Bałtyku mogą pomóc tonącym, o czym Piotr Świerczek.

Środowisko ministra

Antoni Macierewicz, były czołowy opozycjonista, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, który pod hasłem dezubekizacji przeprowadza dziś w armii czystki, jakich jeszcze nie było. Jak więc to możliwe, że w otoczeniu tak radykalnego tropiciela byłych PRL-owskich funkcjonariuszy uchowali się ludzie z taką przeszłością? I to nie jeden. Na jaw wychodzą kolejne historie, a Tomasz Marzec sprawdza, czy to coś więcej niż hipokryzja.

Wojna o armię

Pułkownik Czesław Juźwik, który musiał odejść z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdy ujawniono jego teczkę z przeszłością w komunistycznym kontrwywiadzie. Juźwik twierdzi, że BBN wiedział o tym, a afera wybuchła dopiero, gdy zaczął oceniać dla prezydenta pomysły ministra obrony. W rozmowie z Piotrem Świerczkiem tłumaczy, dlaczego te pomysły ministra Macierewicza są wręcz niebezpieczne.

Droga do doktora

Procedury i biurokracja zajmują tyle czasu, że brakuje go dla chorych. Przeciwko temu też protestują teraz rezydenci, którzy zupełnie nie tak wyobrażali sobie ten zawód, gdy zaczynali studia. Piotr Czaban pokaże, jak wygląda droga do tego, żeby lekarzem zostać. Już ona sama nie jest ani łatwa, ani krótka, ani tania.

Zdrowie w ruinie

Alarmujące są najnowsze dane GUS o śmiertelności Polaków. Alarmujące i zaskakujące, bo nagle w styczniu zmarło aż o jedną trzecią ludzi więcej niż w tym czasie przed rokiem oraz najwięcej od ponad 20 lat. Żadnej epidemii nie było. Więc co takiego się stało? Brygida Grysiak.

Kasa chorych

Polska jest w ogonie Europy pod względem pieniędzy wydawanych na leczenie swoich obywateli. Wydajemy dwa razy mniej niż średnio inne kraje kontynentu. Tak jest od lat. Nawet teraz, choć, jak twierdzi rząd, w budżecie państwa jest nadwyżka. Realnie nie ma szans, żeby rząd dał na leczenie tyle pieniędzy, ile domagają się protestujący lekarze. Dlaczego? O tym Arkadiusz Wierzuk.

Ostry dyżur

Jak to jest być młodym lekarzem w Polsce, czyli to, o czym pacjenci pewnie woleliby nie wiedzieć. Rafał Stangreciak jednak pyta, między innymi jak to jest, gdy trzeba zająć się chorym po 24 godzinach bez snu.

Ocena z moralności nauczycieli

Test dla nauczycieli i ocena ich moralności wystawiana raz na trzy lata. Taki pomysł ma ministerstwo edukacji. Zdaniem pedagogów to pomysł na to, jak się pozbyć niepokornych, którzy mają inne poglądy niż władza i tego nie kryją, biorąc na przykład udział w antyrządowych demonstracjach. Kto i na jakiej podstawie będzie oceniał moralność nauczycieli? Sprawdza to Artur Zakrzewski.

Rzecznik Praw Obywatelskich na celowniku

Prawo i Sprawiedliwość krytycznie ocenia wiarygodność Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak to ujął jeden z czołowych posłów rządzącej partii, Adam Bodnar nie jest wrażliwy na los Polaków, bo stanął w obronie sądów. Władza zarzuca rzecznikowi upolitycznienie, a on władzy ograniczanie praw obywatelskich i swobody wyrażania poglądów. O jakie ograniczenia chodzi? Pyta o to Dariusz Kubik.

Zbiorowe zarzuty, zbiorowy proces. Zbiorowa odpowiedzialność?

Pierwszy zbiorowy proces za protest w Warszawie. 10 miesięcy po burzliwych grudniowych wydarzeniach przed Sejmem - na ławie oskarżonych zasiada 15 osób. Odpowiadają między innymi za blokowanie wyjazdu - zbiorowe zarzuty, zbiorowy proces - pytanie, czy będzie też zbiorowa odpowiedzialność? O tym Jacek Smaruj.

Wstyd za miliony

Tak wyglądały i kończyły się próby uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Jej brak niektórzy niekoniecznie uczciwie wykorzystali w ramach tak zwanej dzikiej reprywatyzacji. Na podstawie wątpliwych dokumentów i przeprowadzając zawiłe prawne zabiegi, przejmowano kolejne wartościowe nieruchomości. W tym kontekście coraz częściej padają słowa "łapówki" i "zarzuty" oraz pojawia się Marzena K. - aresztowana ostatnio razem z dwiema innymi osobami była urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości. Bardzo bogata urzędniczka, której historię przedstawia Magdalena Gwóźdź.

Walka z dekretem Bieruta

Bez względu na polityczne motywacje i cele, jeżeli wreszcie udałoby się uchwalić ustawę reprywatyzacyjną, to byłoby to wydarzenie ważne. I zakończyłoby trwającą już 27 lat historię prób uporania się z dekretem Bieruta. Nikomu dotąd się nie udało za co płacimy wysoką cenę. Brakowało politycznej woli lub odwagi, kiedy była - próby blokowały polityczne okoliczności. Zawsze dominowało jednak przekonanie, że trzeba poczekać na lepsze czasy, bo na reprywatyzację nas nie stać. Z ludźmi, którzy przez lata mimo wszystko próbowali ją przeprowadzić, rozmawiał Jan Piotrowski.

Koniec chaosu? Reprywatyzacja według Jakiego

Patryk Jaki, który - jak sam twierdzi - weźmie teraz byka za rogi. Na razie myli jeszcze odszkodowanie z zadośćuczynieniem, ale chce skończyć z patologią, krzywdą i nadużyciami. Ma projekt, choć jego przeciwnicy twierdzą, że to na razie jeden slajd. Witold Tabaka sprawdza więc jak ma wyglądać reprywatyzacja według wiceministra i czy jest szansa, żeby ją przeprowadzić.

Ławnik. Czynnik społeczny

"Czynnik społeczny" w sądach, jak mówi o ławnikach prezydent Andrzej Duda. W swoich projektach ustaw chce zwiększać ich rolę (wprowadzając nawet do Sądu Najwyższego), choć co ciekawe, kiedyś uważał ławników za mało przydatnych, bo niemających specjalistycznej wiedzy. Jaki jest dziś udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości i co się zmieni, jeśli przepisy proponowane przez prezydenta zostaną uchwalone - o tym Daria Górka.