USA: Trudno wytypować prezydenta


- Prawybory w New Hampshire zrobiły przysługę Amerykanom, pozostawiając rezultat całych prawyborów sprawą otwartą i dając w ten sposób szansę szerokiemu spektrum wyborców na udział w tej ważnej decyzji - pisze "New York Times", a "USA Today" nazywa wyniki prawyborów w New Hampshire dobrą wiadomością dla demokracji.

- Najlepsza wiadomość z New Hampshire to ta, że wyścig o nominację trwa, i to w obu partiach - pisze dziennik "USA Today". Wtóruje mu "Washington Post", tytułując swój komentarz do prawyborów: "Dobra wiadomość dla pozostałych 48 stanów".

Waszyngtoński dziennik przypomina, że kiedy podczas wcześniejszych prawyborów zdecydowany faworyt wyłaniał się już po głosowaniu w Iowa i New Hampshire - jak na przykład cztery lata temu, gdy w obu stanach wygrał wśród Demokratów John Kerry - głosowanie w innych stanach przestawało już faktycznie mieć specjalne znaczenie.

Najlepsza wiadomość z New Hampshire to ta, że wyścig o nominację trwa, i to w obu partiach Washington Post o New Hampshire


Wygrana Hillary Clinton w prawyborach demokratycznych - pisze "New York Times" - "sugeruje, że jej najczęściej wysuwane w kampanii argumenty, iż jest bardziej doświadczona i ma lepsze kwalifikacje na urząd prezydenta, trafiły do wyborców".

Clinton - wbrew przewidywaniom sondaży - pokonała w New Hampshire Baracka Obamę, ale zdaniem komentatorów ostateczny wynik rywalizacji między nimi daleki jest od rozstrzygnięcia.

Lepszy stały McCain niż zmienny Romney

Z kolei zwycięstwo Johna McCaina w prawyborach republikańskich nad Mittem Romneyem przypisuje się temu, że wyborcom bardziej odpowiadała jego stałość poglądów niż ciągłe zmienianie stanowiska przez byłego gubernatora Massachusetts: - Zwycięstwo McCaina to triumf autentyczności nad sztuczną kreacją sylwetki polityka - pisze "USA Today".

Dziennik zwraca jednak uwagę, że w Partii Republikańskiej nadal nie ma zdecydowanego faworyta, gdyż do roli tej może teraz aspirować trzech lub czterech kandydatów.

Źródło: PAP, tvn24.pl