Bush: pomożemy Palestynie i Izraelowi

Prezydent USA George W. Bush powiedział w środę, że pokój na Bliskim Wschodzie jest możliwy, a Stany Zjednoczone będą aktywnie uczestniczyć w procesie zmierzającym do jego osiągnięcia.

200 terrorystów aresztowanych

Siły bezpieczeństwa Arabii Saudyjskiej aresztowały 208 osób należących do kilku komórek terrorystycznych. Jak podano, planowały one ataki na instalacje naftowe, przywódców religijnych i przedstawicieli sił bezpieczeństwa.

Eurodeputowani krytykują Polskę

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim eurodeputowani ostro skrytykowali polsko-brytyjski protokół ograniczający stosowanie Karty Praw Podstawowych w obu krajach.

Dogadać się po polsku

Od lutego angielska policja zacznie naukę języka polskiego, żeby lepiej porozumieć się z imigrantami z Polski - informuje brytyjska prasa.

Tamilskie Tygrysy znów atakują

Pierwsza bomba wybuchła w centrum Colombo, największego miasta kraju. Druga, która pochłonęła życie przynajmniej 16 osób, na jego ubogich przedmieściach - informuje lankijska armia.

Niemcy: Porozmawiajmy o wypędzonych

Niemiecki rząd broni projektu utworzenia w Berlinie placówki poświęconej przymusowym wysiedleniom w Europie. Do dyskusji nad kształtem planowanego ośrodka Berlin chce włączyć Polskę i Czechy.

"Może być cieplej w relacjach z Polską"

Berlin musi wykorzystać szanse, by ocieplić stosunki z Polską pod rządami Donalda Tuska po tym, jak ochłodziły się one, gdy premierem był Jarosław Kaczyński - zaznacza minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Kosowo straciło "ostatnią szansę"

Trzy dni "rozmów ostatniej szansy" w sprawie Kosowa, obecnie będącego prowincją Serbii, a mające aspiracje niepodległościowe nie doprowadziły do porozumienia - podali ich uczestnicy.

Iran: Będzie nowe śledztwo w sprawie śmierci dziennikarki

Irański Sąd Najwyższy nakazał nowe śledztwo w sprawie śmierci irańsko-kanadyjskiej fotoreporterki, Zahry Kazemi, którą na śmierć pobił agent wywiadu podczas "przesłuchania". Proces przeprowadzony przez sąd pierwszej instancji nazwał "niekompetentnym".

Liban: wojsko rozdziela walczących

Libańska armia została rozmieszczona na ulicach Trypolisu (miasta leżącego na północy tego kraju), aby nie dopuścić do powtórki z porannych wydarzeń, kiedy w wyniku starć między sympatykami i przeciwnikami Syrii zginęła jedna osoba.

Musharraf oddał dowództwo

Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf ustąpił ze stanowiska szefa armii i zostanie zaprzysiężony ponownie, już jako cywilny prezydent, w czwartek.

ONZ może opuścić Darfur

- Żądania i przeszkody stawiane przez sudański rząd mogą uniemożliwić nam kontynuowanie misji - powiedział Jean-Marie Guehenno, szef misji ONZ w Darfurze, podczas sesji Rady Bezpieczeństwa.

Chiński okręt zacumował w Tokio

Radość, uśmiechy, uściski dłoni oraz taniec tradycyjnego chińskiego smoka. W taki sposób Japończycy witali pierwszy od ponad 60 lat chiński okręt wojenny, który przypłynął do Tokio.

Adam Michnik mediatorem w Gruzji

Po dwóch tygodniach negocjacji między UE, Stanami Zjednoczonymi a Gruzją ustalono, że Adam Michnik zostanie rzecznikiem wolności mediów w Gruzji. Do Tbilisi pojedzie być może już jutro - podaje "Gazeta Wyborcza".

Cywile zginęli w NATO-wskim nalocie

Co najmniej 12, a według lokalnych władz nawet 25, cywilów zginęło w afgańskiej prowincji Nuristan w wyniku błędnego nalotu wojsk NATO. Ofiary to robotnicy drogowi.

Rosja chce pogodzić Bliski Wschód

- Rosja chce zorganizować następną bliskowschodnią konferencję pokojową - powiedział, wracając z konferencji w amerykańskim Annapolis, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Milioner skazany za machinacje w ONZ

Amerykański potentat wydobywczy Oscar Wyatt został skazany na rok i pięć dni więzienia za przekupywanie ONZ-towskich urzędników pracujących przy programie "Ropa za żywność", w ramach którego Wyatt nielegalnie kupował ropę od rządu Saddama Husajna.

Zapadli się pod ziemię

Najpierw wstrząsy..., a potem w drodze robi się ogromna wyrwa. Do środka wpadają samochody. Do niezwykłego zdarzenia doszło na parkingu w St. Louis w Stanach Zjednoczonych.

Ku pokojowi na Bliskim Wschodzie

Już 12 grudnia zasiądą do rozmów pokojowych przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej i Izraela - napisano we wspólnym oświadczeniu premiera Ehuda Olmerta i prezydenta Mahmuda Abbasa. Tymczasem Syria już oświadczyła, że państwa arabskie unormują swoje stosunki z Tel Avivem dopiero wtedy, gdy ten wycofa swe wojska z okupowanych terenów.

Strajk greckich dziennikarzy

Ponad tysiąc greckich dziennikarzy wyszło na ulice Aten. Protestowali, bo nie podobają im się rządowe plany reformy płac. Wczoraj niektóre stacje telewizyjne i radiowe nie emitowały serwisów informacyjnych, dziś w kioskach zabraknie prasy.

Polowanie na hitlerowskich zbrodniarzy

Centum Szymona Wiesenthala będzie przyznawać nagrody pieniężne za informacje przyczyniające się do wytropienia i osądzenia ostatnich żyjących hitlerowskich zbrodniarzy. Część pieniędzy na ten cel przekażą rządy Niemiec i Austrii.

Następcy Jamesa Bonda poszukiwani

MI6 rekrutuje. Czym kusi brytyjski wywiad? Egzotycznymi przygodami, życiem na krawędzi, szansą ratowania świata w towarzystwie atrakcyjnych osobników płci przeciwnej? Wcale nie. Argumenty, aby zostać agentem to… dobra opieka medyczna i płatne urlopy macierzyńskie.

Peggy Fosset: Uznajcie męża za zmarłego

- Jak wszyscy mogą sobie wyobrazić, to trudny dzień dla naszej rodziny - napisała w oświadczeniu Peggy Fossett, po tym, jak wystąpiła do sądu w rodzinnym Cook w stanie Illinois o oficjalne uznanie jej męża Steva za zmarłego. Amerykański milioner zaginął na początku września.

USA: dyplomacja zamiast armii

Sekretarz obrony USA Robert Gates wezwał rząd do szerszego korzystania z "miękkiej potęgi" Ameryki, czyli takich instrumentów polityki zagranicznej jak dyplomacja, pomoc gospodarcza i promowanie amerykańskich wartości - zamiast siły militarnej.

Rosja: sztucznie podbijana frekwencja?

Rosjanie utrzymują, że wywiera się na nich naciski, by głosowali w miejscach pracy i w ten sposób sztucznie zwiększyli frekwencję - podała agencja Associated Press.

Serbia: o Kosowie niech zadecyduje ONZ

Przyszły status Kosowa, wciąż formalnie pozostającego prowincją Serbii, może być rozstrzygnięty jedynie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył we wtorek serbski premier Vojislav Kosztunica podczas negocjacji w Baden w Austrii.

Mugabe sparaliżuje szczyt UE-Afryka?

Obecność krytykowanego za naruszanie praw człowieka prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabe może sparaliżować szczyt Unia Europejska-Afryka. Premier Wielkiej Brytanii już postawił ultimatum: pojedzie albo on, albo Mugabe.

Klimat: ubodzy poniosą największe koszty

Choć zmiany klimatu są zagrożeniem dla całej ludzkości, najbardziej godzą w mieszkańców najbiedniejszych krajów - stwierdza raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.