Burza lodowa atakuje USA

Co najmniej 23 osoby zginęły na amerykańskim środkowym wschodzie, gdzie czyniła spustoszenia burza lodowa. Z jej powodu trzeba było zamknąć największe lotnisko w stanie Iowa, a także odwołać wiele lotów w Chicago.

Ptasia grypa nęka nie tylko Polskę

Ptasia grypa szaleje nie tylko w Polsce. Niemal 35 tysięcy kur padło od 5 grudnia na jednej z rosyjskich ferm drobiowych w obwodzie rostowskim. W Indonezji zmarła 92 ofiara tej choroby.

Bez porozumienia w sprawie muzeum i gazociągu

Są tematy, w których nie osiągnęliśmy pełnego porozumienia - przyznali Donald Tusk i Angela Merkel na wspólnej konferencji prasowej w Berlinie. Wskazali na gazociąg północny i muzeum upamiętniające II wojnę światową. Zapewnili jednak, że będą o tym jeszcze rozmawiać, gdyż w relacjach polsko-niemieckich nie będzie tematów tabu.

Odkrył, że ojciec kierował ludzi do komór gazowych

Szokującego odkrycia dokonał 65-letni Niemiec, podczas wycieczki do obozu w Oświęcimiu: na jednym z prezentowanych zwiedzającym zdjęć zobaczył swego ojca - esesmana z obozowej załogi. Ojciec dokonywał selekcji, który z więźniów zginie w komorze gazowej.

Miedwiediew: Putin będzie premierem

Kandydat Kremla na prezydenta Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował we wtorek Władimirowi Putinowi, by ten stanął na czele rządu, jeśli on zostanie wybrany na prezydenta.

Apel Tuska do Niemców

List Donalda Tuska, w którym przekonuje on do "ostatecznego zaniechania planu budowy Centrum Przeciwko Wypędzeniom" opublikował niemiecki "Bild Zeitung". Tusk przed południem przyleciał do Berlina.

Twierdza talibów zdobyta

Miasto Musa Kala - do niedawna narkotykowa twierdza talibów - zostało odbite przez afgańskie, amerykańskie i brytyjskie wojska. - Opór ekstremistów w Musa Kala dobiegł końca - podało ministerstwo obrony Afganistanu.

Rajdowcy wydostali się z malezyjskiej dżungli

Około 120 uczestników rajdowego konkursu Rainforest Challenge wydostało się z pułapki, w jaką zamknął ich monsunowy deszcz. Już jutro rajdowcy, w tym dwie ekipy z Polski, wrócą do stolicy Malezji - donosi polska ambasada.

Strzelał bo nienawidził chrześcijan

Śledztwo amerykańskiej policji w sprawie dwóch strzelanin, które miały miejsce w niedzielę pod obiektami religijinymi, wykazało, że strzelcem - w obu przypadkach - był ten sam mężczyzna.

Marszałek zbojkotował ambasadora

Marszałek Senatu poprosił MSZ, by w trakcie jego wizyty w Argentynie ambasador RP w Buenos Aires - Zdzisław Ryn - został odsunięty od jego delegacji - pisze "Gazeta Wyborcza". Ambasador nie wyklucza, że złoży skargę prezydentowi.

CIA wie jak złamać człowieka w 35 sekund

Mniej niż 35 sekund - tyle zajęło Centralnej Agencji Wywiadowczej wydobycie informacji od czołowego członka Al-Kaidy Abu Zubajda. O tym, że czas przesłuchania był tak krótki, zdecydowały użyte podczas niego metody.

Bush zapalił chanukową świecę

W poniedziałek, George Bush, wziął udział w kolejnym, acz uroczystym, dniu święta Chanuka. W ten sposób oddał cześć Danielowi Pearl'owi. Dziennikarzowi pochodzenia żydowskiego, który został uprowadzony a potem zamordowany w Pakistanie.

Liban: kolejne odroczenie wyboru prezydenta

Libański parlament ponownie odroczył wybór prezydenta kraju, tym razem do 17 grudnia - poinformował w poniedziałek przewodniczący parlamentu Nabih Berri. To już ósme odroczenie głosowania od zakończenia kadencji Emila Lahuda.

Czerwone mięso wywołuje wiele rodzajów raka

Ludzie jedzący dużo czerwonego mięsa są bardziej zagrożeni kilkoma typami raka, a tym raka płuc i raka odbytnicy - mówi opublikowany w poniedziałek raport amerykańskich naukowców.

Król wręczył medale noblistom

W poniedziałek, w sztokholmskiej filharmonii król Karol XVI wręczył medale i dyplomy tegorocznym laureatom Nagrody Nobla, jednak nie wszyscy uhonorowani mogli stawić się w Szwecji.

Świat patrzy na Kosowo

Unia Europejska jest bliska porozumienia w sprawie uznania deklaracji niepodległości Kosowa, pod warunkiem, że będzie to niepodległość przez nią koordynowana. Jednak do pełnej jedności brakuje jeszcze akceptacji Cypru, który o niepodległym Kosowie nie chce słyszeć.

Szef niemieckiej NPD chce zwrotu Gdańska i Wrocławia

Przywódca skrajnie prawicowej Narodowo- Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) Udo Voigt w poniedziałkowym wywiadzie telewizyjnym podał w wątpliwość liczbę ofiar holokaustu i zażądał zwrotu ziem niemieckich utraconych po 1945 roku.

Grecję czeka paraliż

Główne związki zawodowe w Grecji zapowiedziały na środę strajk powszechny, który może sparaliżować kraj. Chcą w ten sposób wywrzeć nacisk na rząd, by dokonał zmian w planowanej reformie emerytalnej.

Premier bez prezydenta w Brukseli?

Wciąż ważą się losy piątkowej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Brukseli. Jak dowiedziała się reporterka TVN24 Inga Rosińska, premier Donald Tusk wciąż nie zdecydował, czy na szczyt w Brukseli pojedzie sam, czy razem z prezydentem. Również ta sprawa może być tematem dzisiejszej rozmowy szefa rządu z Lechem Kaczyńskim.

Polscy żołnierze zatrzymali groźnego terrorystę

Żołnierze Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe zatrzymali w Iraku Mohammeda E.S. - poinformował rzecznik dywizji ppłk Włodzimierz Głogowski. Terrorysta odpowiada między innymi za przemyt broni i rakiet.

Al Gore odebrał pokojowego nobla

- Zmiany klimatyczne jako globalne zagrożenie dla naszej cywilizacji oraz apele o działania zapobiegawcze ociepleniu klimatu - to główne wątki odczytów, wygłoszonych przez laureatów na ceremonii wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo - Ala Gore'a oraz przedstawiciela ONZ.

Na ratunek orangutanom

Indonezja wprowadziła 10-letni program ochrony zagrożonych wyginięciem orangutanów. Ekolodzy chcą chronić tropikalną dżunglę i nie pozwalać na osiedlanie się na jej terenie ludzi i zakładanie plantacji. Co roku tysiące orangutanów giną z powodu wycinania deszczowych lasów.

Niemcy odrzucają propozycję Tuska

Rząd Niemiec obstaje przy planach stworzenia w Berlinie miejsca upamiętniającego wysiedlenia po II wojnie światowej - powiedział wicerzecznik niemieckiego rządu Thomas Steg. W ten sposób odniósł się do alternatywnej propozycji przedstawionej przez premiera Polski Donalda Tuska w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Tusk chce spotkania z prezydentem

Szybka ratyfikacja przez Polskę Traktatu Lizbońskiego oraz rozmowy z Czechami na temat tarczy antyrakietowej - to niektóre z deklaracji premiera Donalda Tuska złożonych w trakcie szczytu Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Ostrawie. Jeszcze dziś Tusk zamierza się spotkać z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Putin wybrał swojego następcę

Oficjalnym kandydatem partii Jedna Rosja w marcowych wyborach prezydenckich został Dmitrij Miedwiediew - wicepremier Federacji, od kilkunastu lat współpracownik Putina. Wspólnie pracowali jeszcze w administracji miejskiej Sankt Petersburga.

"Rosja niebezpiecznie zbacza w stronę dyktatury"

- Byłoby absurdem wybierać jednego kandydata, skoro to Kreml decyduje o tym, kto zostanie zarejestrowany w wyborach - powiedział Garri Kasparow, przywódca Innej Rosji, uzasadniając powód samodzielnego startu w wyborach.

Płonie rafineria w Iraku

Ostrzał rakietowy wzniecił olbrzymi pożar w rafinerii naftowej w południowej części Bagdadu - policja podaje jednak, że nie przerwała ona pracy. Strażacy walczą z ogniem, który ogarnął zbiorniki z naftą.

Tusk na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej

Premier Tusk przyleciał do czeskiej Ostrawy, gdzie rozpoczyna się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Główne tematy spotkania to Traktat UE, wejście do Schengen, sytuacja w Kosowie, kontakty z Rosją i wspólna polityka energetyczna.

Czesi i Rumuni udają Polaków, żeby dostać pracę

Polacy nie tylko są chętniej zatrudniani od Brytyjczyków, ale też od wszystkich innych nacji na Wyspach - wynika z sondażu przeprowadzonego przez organizację Rada Nauki i Umiejętności cytowanego przez "Daily Mail".

Tusk: kwestia wypędzonych to tylko wycinek II Wojny

Donald Tusk, który od jutra będzie w Berlinie, jedzie tam z propozycją powołania muzeum II wojny światowej w Gdańsku. Jest to kontrpropozycja wobec planów budowy Centrum Wypędzonych Eriki Steinbach i projektu "Widoczny znak" Angeli Merkel.