Zbigniew Brzeziński wzywa do zakończenia wojny w Iraku przez wycofanie stamtąd wojsk USA, zawarcie porozumienia z władzami irackimi gwarantującego bezpieczeństwo Irakowi i zmobilizowanie sąsiadów Iraku do utrzymania stabilizacji w całym regionie.
Brutalna pacyfikacja białoruskiej opozycji, bunt szyitów w Iraku i niemilknące echa starć w Tybecie. To najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia, o których pisaliśmy w tvn24.pl
Punktualnie o godzinie 20. zgasły światła opery w Sydney oraz Harbour Bridge. Blackout najsłynniejszego miasta Australii wywołały jednak, nie przerwy w dostawach prądu, a sami zarządcy tych miejsc obchodzący wraz z innymi mieszkańcami miasta "Godzinę dla Ziemi".
Geje, których zdjęcie ślubne urozmaiciło orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na temat Traktatu Lizbońskiego przylatują do Polski w niedzielę. W poniedziałek odwiedzą Sejm, gdzie - jak dowiaduje się TVN24 - spotka się z nimi poseł LiD Ryszard Kalisz. Natomiast wieczorem panowie będą gośćmi poniedziałkowego internetowego wydania Teraz My!
53 Polaków, w tym kilkoro dzieci, podróżowało w autobusie, który uległ wypadkowi w Austrii. Autokar zjechał z drogi, przebił barierki ochronne i stoczył się z nasypu. Jedna osoba zginęła, 37 jest w szpitalu, dwie są ciężko ranne.
Muzułmanie wyszli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko antyislamskiemu filmowi, jaki skrajnie prawicowy holenderski deputowany Geert Wilders opublikował w internecie. Kilkunastominutowa produkcja opisuje Koran jako "faszystowskie" dzieło, będące źródłem zamachów terrorystycznych.
Obrońcy zwierząt sfilmowali rozpoczęcie nowego sezonu polowania na foki w Kanadzie. Ten wyjątkowo okrutny sposób zarabiania na życie jest trudny do skontrolowania i zagraża populacji zwierząt. Myśliwi jednak twierdzą, że polują "w sposób humanitarny".
- Polska to kraj, którego strategiczną marką jest to, że kochamy wolność i umiemy ją eksportować - mówił Radosław Sikorski. - Warszawie zależy na odmrożeniu stosunków z Białorusią - podkreślił szef polskiej dyplomacji i jako dowód zadeklarował gotowość rozpoczęcia rozmów o małym ruchu przygranicznym.
Baza Echo w irackiej Diwaniji, gdzie stacjonują Polacy, została ostrzelana. Za atakiem stoją bojówki sadrystów, którzy odpalili w stronę obozu cztery pociski rakietowe typu Katiusza. W wyniku ostrzału ranny został cywilny pracownik bazy.
Dokumentująca zbrodnie stalinowskie rosyjska organizacji Memoriał, chce odtajnienia postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej o umorzeniu śledztwa ws. mordu w Katyniu. W przypadku odmowy prokuratury, Memoriał rozważa wystąpienie na drogę sądową.
Przebywający w Kijowie Donald Tusk powiedział po spotkaniu z prezydentem Wiktorem Juszczenką, że stosunki polsko-ukraińskie "są na najwyższym możliwym poziomie, jeśli chodzi o wzajemne zaufanie". Wyraził też nadzieję, że umowa o małym ruchu granicznym szybko wejdzie w życie. Wcześniej, polski premier spotkał się z Julią Tymoszenko, która podziękowała polskiemu premierowi za jego zaangażowanie w proces integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO.
Indyjska telewizja pokazała w piątek szokujące nagranie pokazujące jak rozwścieczony tłum bije przywiązaną do drzewa kobietę, uważaną za czarownicę. Dziennikarz nagrał całe zajście, a dopiero potem poinformował policję o zdarzeniu.
Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush wezwał przywódców Chin do rozpoczęcia rozmów z przedstawicielami XIV Dalajlamy. O dialog zaapelował też sam Dalajlama. Z kolei w Europie trwa spór: bojkotować ceremonię otwarcia Igrzysk w Pekinie, czy nie bojkotować.
Deweloper World Trade Center zażądał 12,3 miliarda dolarów odszkodowania od linii lotniczych, których samoloty uderzyły w nowojorskie wieżowce 11 września 2001 roku.
Nowy prezydent Raul Castro zezwolił Kubańczykom na używanie komórek. Dotychczas ten przywilej był zastrzeżony dla obcokrajowców i funkcjonariuszy państwowych.
- Ustalono tożsamość zabójcy opozycyjnej rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej i trwają jego poszukiwania - oznajmiła w piątek Prokuratura Generalna Rosji. Poinformowano też o przedłużeniu do 7 września śledztwa w sprawie morderstwa Politkowskiej.
Zgoda George'a W. Busha na przyjazd do Soczi oznacza, że prezydenci USA i Rosji doszli do porozumienia w sprawie podpisania wspólnego dokumentu, w którym Moskwa zaakceptuje rozmieszczenie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej - pisze w piątek "Kommiersant".
Ona ma 175 cm wzrostu, on 168 i poważny problem jak dorównać - i to dosłownie - swojej nowej małżonce. Podczas gdy Carla Bruni chodziła przy Nicolasie Sarkozym w trakcie brytyjskiej wizyty w płaskich pantoflach, on paradował w butach na obcasie.
Nad Półwyspem Koreańskim znów pojawiły się rakiety - w nocy z czwartku na piątek Phenian testował pociski krótkiego zasięgu. Wystrzelono kilka rakiet. Testy mogą być potwierdzeniem przypuszczeń, że rząd Korei Północnej zamierza wstrzymać proces uzgodnionej wcześniej denuklearyzacji kraju.
Bez przełomu zakończyły się w Waszyngtonie rozmowy Rosji i USA w sprawie tarczy antyrakietowej. Jak powiedzieli po spotkaniu przedstawiciele rządów obu krajów, "są pewne postępy, ale jeszcze daleka droga do osiągnięcia porozumienia".
Edward Pietrzyk - polski ambasador w Bagdadzie, który w zeszłym roku cudem przeżył zamach, znów uniknął śmierci. Pietrzyk przebywał w amerykańskiej ambasadzie akurat w chwili, gdy jej budynek został ostrzelany przez szyickich rebeliantów. Na szczęście nic mu się nie stało - donosi Dziennik.
Jednym z głównych punktów wizyty premiera Donalda Tuska na Ukrainie jest podpisanie polsko-ukraińskiej umowy o małym ruchu granicznym, dzięki której mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli łatwiej przekraczać granicę. Premier spotka się też w piątek z czołowymi ukraińskimi politykami.
Stany Zjednoczone potępiły represje wobec mediów i manifestantów na Białorusi i podkreśliły, że pokazały one, iż rząd tego kraju to "brutalna i autorytarna dyktatura".
Jest podejrzewany o zamordowanie 19 osób, formalnie oskarżono go o siedem zabójstw. We francuskim Charleville-Mezieres ruszył proces leśniczego Michela Fournireta i jego żony Monique Olivier.
- Śmiem twierdzić, że czegoś takiego jeszcze nie było - powiedział w TVN24 Alaksiej Dzikawicki z niezależnej białoruskiej telewizji Bielsat. Na Białorusi KGB przeprowadziło szeroko zakrojoną akcję zatrzymywania niezależnych dziennikarzy. Funkcjonariusze bezpieki przeszukiwali prywatne domy i redakcje.
- Wezwanie polskiego ambasadora do chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych nie miało nic wspólnego z zaproszeniem do Polski Dalajlamy - mówi tvn24.pl rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Wcześniej portal wprost.pl podał, że Pekin wezwał polskiego ambasadora na dywanik właśnie w związku z zaproszeniem duchowego przywódcy Tybetu do Polski.
- Jest wielka szansa, że Irak stanie się stabilnym i bezpiecznym krajem. Postęp w tym kierunku jest rzeczywisty, ale odwracalny - tłumaczył prezydent USA George W. Bush, podczas gdy w Iraku trzeci dzień trwają ostre starcia armii z szyickimi milicjami.
Czwartkowe słowackie dzienniki wyszły z niemal pustą stroną tytułową. Widnieje na nich tylko "siedem grzechów głównych" projektu ustawy medialnej, przeciwko któremu protestują wydawcy. Ich zdaniem pomysły populistycznego rządu Roberta Fico mocno ograniczają swobodę ich działania.
Katastrofa śmigłowca. Maszyna ukraińskiej straży granicznej z 13 osobami na pokładzie spadła do Morza Czarnego. Tylko jedna osoba przeżyła, lecz jest w stanie ciężkim.