"Umiemy eksportować wolność"

Aktualizacja:
 
Sikorski: chcemy odmrożenia stosunków z BiałorusiąTVN24

- Polska to kraj, którego strategiczną marką jest to, że kochamy wolność i umiemy ją eksportować - mówił Radosław Sikorski. - Warszawie zależy na odmrożeniu stosunków z Białorusią - podkreślił szef polskiej dyplomacji i jako dowód zadeklarował gotowość rozpoczęcia rozmów o małym ruchu przygranicznym.

Polska to kraj, którego strategiczną marką jest to, że kochamy wolność i umiemy ją eksportować. Nasza sympatia z osobami, którym uniemożliwiono pokojowo demonstrować lub dziennikarzami, których zatrzymano z byle powodów jest ewidentna. Wzywamy władze Białorusi nie tylko do wstrzemięźliwości, ale i poszanowania praw swoich obywateli. Radosław Sikorski

Sikorski zadeklarował gotowość Polski do rozpoczęcia negocjacji z Białorusią na temat umowy o małym ruchu przygranicznym. Podobną umowę Polska właśnie zawarła z Ukrainą. Umożliwia ona mieszkańcom stref przygranicznych przekraczanie granicy z Polską bez wiz Schengen, a jedynie na podstawie długoterminowych zezwoleń.

Sikorski rozmawiał w sprawie Białorusi

Szef polskiej dyplomacji temat Białorusi poruszył podczas nieformalnego posiedzenia szefów dyplomacji "27" w Brdzie pri Kranju w Słowenii.

Polska nie wystąpiła jednak do UE o wprowadzenie nowych sankcji wobec reżimu Łukaszenki po ostatnich represjach wobec dziennikarzy i manifestantów, o co zaapelowała w piątek ambasador USA na Białorusi Karen Stewart. - Potrzeba nam solidarności między UE a USA i nie damy się podzielić jako społeczność międzynarodowa - zapewnił Sikorski.

Sytuacja na Białorusi się zaognia

W czwartek funkcjonariusze białoruskiego KGB wtargnęli do siedzib niezależnych redakcji i prywatnych mieszkań w Mińsku i niemal we wszystkich regionach Białorusi. Według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ), celem akcji było co najmniej 16 dziennikarzy. Milicja konfiskowała sprzęt i nośniki informacji.

Z kolei we wtorek zatrzymano około 100 zwolenników opozycji, demonstrujących w Mińsku z okazji 90. rocznicy powstania pierwszego białoruskiego państwa - Białoruskiej Republiki Ludowej.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24