Przechył platformy naftowej, ewakuacja 330 osób

Z platformy mieszkalnej znajdującej się na jednym z pól naftowych na Morzu Norweskim ewakuowano w środę ok. 330 osób - poinformowały służby ratunkowe. Rano stwierdzono, że platforma należąca do norweskiego koncernu naftowego Statoil przechyliła się.

"To nie jest wspaniałe zwycięstwo"

- Następnym przeciwnikiem Baracka Obamy będzie "ponura przyszłość" Ameryki - twierdzi "Sueddeutsche Zeitung". Niemiecka i francuska prasa podkreślają, że zwycięstwo demokraty nie było ani triumfalne, ani pełne blasku.

Zwycięstwo Obamy pokazało głęboki podział Ameryki

Prezydent dostał jeszcze jedną szansę na spełnienie obietnic sprzed 4 lat, ale jego zwycięstwo pokazało głęboki podział wśród Amerykanów - piszą dwa główne liberalne dzienniki USA. "New York Times" i "Washington Post" w czasie kampanii poparły Obamę.

"Zielona rewolucja" w USA. Kolorado mekką miłośników marihuany?

W Stanach Zjednoczonych upadła "marihuanowa prohibicja". Wyborcy stanu Kolorado, obok głosowania na nowego prezydenta, zagłosowali za legalizacją marihuany. Przeciwny nowemu prawu gubernator stanu przestrzegł, żeby "jeszcze nie rozbijać skarbonek", bo prawo nadal penalizuje palenie "trawki".

"Tęczowe" wybory. Pierwsza lesbijka w Senacie

Wtorkowe wybory w USA miały wiele oblicz. Głosowano nie tylko na prezydenta, ale też na członków Kongresu i podejmowano decyzje odnośnie różnych kwestii światopoglądowych na poziomie stanów. Okazało się, że były to bardzo "tęczowe" wybory. Po raz pierwszy w historii do Senatu wybrano jawną homoseksualistkę.

Gratulacje z Polski. "Mamy z USA solidne sojusznicze relacje"

Po wstępnych wynikach, dających Barackowi Obamie wygraną, gratulują też polscy politycy. "Proszę przyjąć moje gratulacje z okazji zwycięstwa w wyborach na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki" - napisał w środę prezydent Bronisław Komorowski w specjalnej depeszy. Gratulacje przekazali też szef MSZ Radosław Sikorski i marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Pierwsze godziny dały nadzieję Romneyowi. Przesądziło Ohio

W pierwszych godzinach zliczania głosów wygrana Baracka Obamy wcale nie była oczywista. Na początku przez długi czas w liczbie zdobytych głosów elektorskich prowadził Mitt Romney. Szala zaczęła się przechylać zdecydowanie dopiero około godziny trzeciej w nocy czasu polskiego. Zwycięstwo prezydenta przypieczętowały wyniki z Ohio, które pojawiły się o godzinie piątej czasu polskiego.

"Najlepsze dla USA dopiero nadejdzie". Obama dziękuje, tłumy w euforii

- W dzisiejszych wyborach, Wy, naród amerykański, pokazaliście, że najlepsze dla USA dopiero nadejdzie - powiedział triumfujący Barack Obama podczas pierwszego przemówienia po zakończeniu wyborów. Jego słowom przysłuchiwał się tłum tysięcy rozentuzjazmowanych zwolenników, zebranych w hali w Chicago.

Ambasada USA w Polsce: Najważniejsza będzie współpraca

- Można powiedzieć dzień dobry i przywitać ten nowy dzień w imieniu demokratów, którzy wspierali Obamę. Wydaje się, że w chwili obecnej to on prowadzi i zgodnie z przewidywaniami CNN wygrał - powiedział w TVN24 attache ambasady USA w Polsce Chris Shraf.

"Wyścig się kończy. Właśnie poznajemy nazwisko nowego prezydenta USA"

- To jest prognoza, ale są to trzy poważne stacje. Moim zdaniem wyścig się kończy, chociaż mogą się pojawić żądania ponownego przeliczenia głosów - powiedział komentator TVN24 Jacek Stawiski, komentując na gorąco najnowsze wyniki wyborów w USA. Według CNN Barack Obama wygrał w Ohio i ponownie został prezydentem USA.

Seria eksplozji, dziesiątki ofiar

Samochód pułapka eksplodował we wtorek w sunnickiej dzielnicy Damaszku zabijając i raniąc kilkadziesiąt osób - poinformowali aktywiści syryjskiej opozycji, nie precyzując liczby ofiar śmiertelnych.

Obama chce świętować skromniej niż ostatnio

Wieczór wyborczy prezydenta USA Baracka Obamy odbędzie się w Chicago. Na miejsce imprezy z udziałem pary prezydenckiej i wiceprezydenckiej wybrano centrum wystawiennicze McCormick Place. W maju odbywał się tu szczyt NATO.

Prezydent nie najważniejszy

Cały świat przygląda się, jak Ameryka wybiera prezydenta, ale nie możemy zapominać, że dzisiejsze głosowanie to również wybory do federalnego Senatu i Izby reprezentantów Kongresu. W 11 stanach odbywają się także wybory gubernatorów, a w wielu innych referenda, które dla lokalnych wyborców mogą mieć dużo większe znaczenie niż to, kto zasiądzie w Białym Domu.

Wybory w cieniu huraganu

W chłodzie, ciemności i niemal bez kontaktu ze światem. Tak nadal żyją tysiące Amerykanów, których domy zostały zniszczone przez huragan Sandy. Mimo to obywatelski obowiązek jest dla nich święty i na przekór przeciwnościom - głosują.

Romney nieprzyjazny kobietom?

Julia - dziewczyna z reklamówki Obamy mimo, że jest tylko animowanym piktogramem, to stała się jedną z bohaterek amerykańskiej kampanii. Julia nie ma twarzy, ale jej zadaniem jest pokazać prawdziwą - zdaniem sztabowców Obamy - twarz kandydata republikanów, Mitta Romneya. Twarz - dla kobiet - rzekomo nieprzyjazną.

Trzy ofiary śmiertelne strzelaniny w dniu wyborów

Nie żyją trzy osoby, w tym 42-letni mężczyzna, zatrudniony w zakładach przetwórstwa drobiu we Fresno w Kalifornii, który otworzył ogień do innych pracowników. Napastnik był więźniem na zwolnieniu warunkowym - podały miejscowe władze.

"Gospodarka, głupcze!"

"Gospodarka, głupcze!" Choć hasło powstało za prezydentury Billa Clintona, to okazało się dominować w kończącej się walce między kandydatami. Obaj robili wszystko, aby przekonać wyborców, że na czas kryzysu są najlepszym wyborem. Zatem reporter "Polski i Świata" rzutem na taśmę mówi "sprawdzam" i pyta tych, którzy w Polsce żyją w symbiozie z amerykańską gospodarką, jak wygląda ten kryzys w praktyce i jak na tym tle wyglądają oferty Obamy i Romneya.

Zawiłe prawo wyborcze

Czekając na wyniki głosowania wgłębiamy się w zawiłości amerykańskiego prawa wyborczego. Bo tak naprawdę Amerykanie wcale nie wybierają dziś swojego prezydenta, a jedynie wskazują, na kogo w grudniu oddadzą swoje głosy stanowi elektorzy. Wybory w USA są bowiem pośrednie i w porównaniu do europejskich, bardzo skomplikowane.

Obrońca Tymoszenko: Zaczęła się słaniać na nogach

Pogarsza się stan zdrowia Julii Tymoszenko, która prowadzi głodówkę w proteście przeciw sfałszowaniu wyborów parlamentarnych - poinformował we wtorek jej obrońca Ołeksandr Płachotniuk. Była premier Ukrainy odsiaduje karę siedmiu lat więzienia.