Ukraina obiecuje zmianę prawa. Chce podpisać umowę z UE

W przyszłym tygodniu ukraiński parlament będzie głosować nad przyjęciem ustaw niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Przepisy mają ulec zmianie w sądownictwie, prokuraturze oraz w ustawie o mniejszościach seksualnych, które wywołują najwięcej kontrowersji. Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej jest jednak przekonany, że wymagane ustawy zostaną przyjęte.

Kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji?

Jeszcze w czwartek odbędzie się kolejne zebranie pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy będą rozmawiać o sytuacji w Syrii - poinformowali dyplomaci. Inspektorzy organizacji w czwartek po raz trzeci wyjechali na przedmieścia Damaszku, by badać miejsce ataku chemicznego.

Wielka Brytania wysyła myśliwce. "Do obrony baz na Cyprze"

- Sześć brytyjskich myśliwców przechwytujących typhoon zostało wysłanych do bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Akrotiri na Cyprze - poinformowało ministerstwo obrony w Londynie. Formalnie mają służyć do obrony wyspy i baz Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd: operacja w Syrii legalna mimo blokady ONZ

Brytyjski rząd opublikował w czwartek swoje stanowisko ws. interwencji w Syrii, oparte na opiniach specjalistów prawa międzynarodowego. Według ekspertów, operacja wojskowa przeciwko reżimowi Asada może być podjęta nawet jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ zablokuje taką akcję. Jak jednak zaznaczył premier David Cameron, interwencja będzie "nie do pomyślenia", jeśli w RB ONZ zaistnieje "przeważająca opozycja" w tej sprawie.

1,5 tony materiałów wybuchowych, a potem sześć godzin walki. Tak wyglądał atak na polską bazę

Polskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało w czwartek o szczegółach środowego ataku na polską bazę w Ghazni. Rebelianci zaatakowali z dwóch kierunków i zdetonowali 1,5 ton materiałów wybuchowych. Szturm odpierali Polacy, Amerykanie i Afgańczycy, którzy ponieśli największe straty. W wyniku działań rebeliantów zginął amerykański żołnierz, a jeden polski żołnierz jest w stanie ciężkim. Ucierpiała także ludność cywilna.

General Motors nie zostaje w tyle. Pokazało auto bez kierowcy

Koncern General Motors ocenia, że jeszcze przed końcem bieżącej dekady zacznie produkować samochody, które będą mogły w znacznej mierze obyć się bez kierowcy. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu systemu "Super Cruise". O tym, jak on działa przekonali się dziennikarze podczas pokazu na próbnym torze niedaleko Detroit.

Rosjanie podnoszą napięcie. Wysyłają okręty w pobliże Syrii

Rosyjska flota wyśle na Morze Śródziemne krążownik rakietowy i duży okręt do zwalczania okrętów podwodnych - podała agencja Interfax powołując się na źródła w wojsku, które twierdzą, że jest to związane z "powszechnie znaną" sytuacją, czyli spodziewaną zachodnią interwencją w Syrii. Wojsko oznajmiło, że to rutynowe ruchy okrętów.

Interwencja w Syrii bez Polski, ale Turcji będziemy bronić

- Nie mamy technicznych możliwości, aby uczestniczyć w interwencji w Syrii - powiedział we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 gen. Stanisław Koziej, szef BBN. Jego zdaniem włączenie się w wojnę domową w Syrii nic by nie dało, a jedynie "pogorszyłoby sprawę". Generał zgodził się ze stwierdzeniem Zbigniewa Brzezińskiego, że świat nie ma pomysłu na to, co zrobić po ewentualnym pokonaniu Asada.

"Niuchacz" poleciał w kierunku Syrii. Amerykanie szukają śladów gazów bojowych?

Amatorzy obserwujący ruchy samolotów nad Europą zauważyli niecodziennego gościa z USA. W środę w kierunku Syrii poleciał jeden z dwóch amerykańskich specjalistycznych samolotów WC-135C, które służą do zbierania z powietrza śladów pozostawionych przez eksplozje jądrowe i być może gazy bojowe. Wojsko USA zbiera swoje dowody?

Przejaw "normalności" papieża. Sam niósł swoją mitrę

Przejaw normalności, daleki od uroczystej oprawy i wymogów ceremoniału - tak watykaniści oceniają kolejny "zwykły gest" papieża. W środę w drodze na mszę do rzymskiej bazyliki św. Augustyna Franciszek sam niósł swoją mitrę, czyli nakrycie głowy biskupa.

Dwie twarze dyktatora Syrii. "To zwykły kłamca"

Baszar el-Asad ma przeciw sobie zbuntowaną połowę kraju i światowe mocarstwa gotowe zaatakować. I choć został prezydentem Syrii przez przypadek, to szybko pokazał, że po ojcu ma w genach rządy twardej ręki. Z drugiej strony - w bezpośrednich kontaktach jest podobno ujmująco grzeczny, zadziwia obyciem, wiedzą i erudycją. Jaki naprawdę jest prezydent Syrii? Materiał programu "Polska i Świat".

Mali: 24 osoby utonęły w stolicy kraju

Co najmniej 24 osoby utonęły w środę w stolicy Mali - Bamako, kiedy wezbrane wody przepływającej przez miasto rzeki Niger zalały kilka dzielnic. O tragicznym bilansie powodzi poinformowały władze.

Obama: nie podjąłem jeszcze decyzji ws. interwencji w Syrii

Prezydent Barack Obama oświadczył w środę, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie reakcji USA na wydarzenia w Syrii. Dodał, że celem ewentualnej ograniczonej operacji byłoby zapewnienie, że broń chemiczna nie zostanie użyta przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Merkel i Cameron: Rząd syryjski powinien zostać ukarany

Przywódcy Niemiec i Wielkiej Brytanii zgodzili się, że rząd Syrii powinien ponieść konsekwencje ataku z użyciem broni chemicznej, jakiego miał dokonać przeciwko ludności cywilnej swego kraju - głosi opublikowane w środę oświadczenie rządu Niemiec.