Podczas wyborów lokalnych w Sankt Petersburgu doszło do prawdziwych "cudów" nad urnami. 10 kandydatów uzyskało ponad sto procent głosów. Rekordzista ma poparcie na poziomie ponad 105 procent.
Do służby we Flocie Czarnomorskiej wszedł konwencjonalny okręt podwodny Noworosyjsk - informuje rosyjskie wojsko. Jest to deklaracja nieco na wyrost, bowiem jednostkę dopiero co zwodowano w Sankt Petersburgu i musi ona jeszcze przejść wielomiesięczne próby we Flocie Północnej. Jest to niezależnie od tego pierwszy nowy okręt podwodny, który trafi na Morze Czarne od rozpadu ZSRR.
Prezydent USA Barack Obama wykluczył udział amerykańskich sił lądowych w operacji przeciw dżihadystom w Iraku; dzień wcześniej przewodniczący kolegium szefów sztabów gen. Martin Dempsey mówił, że może zarekomendować wysłanie wojsk lądowych do tego kraju.
Argument siły bywa skuteczny w stosunkach międzynarodowych, co jest powodem do obaw – powiedział minister Radosław Sikorski przy okazji uroczystego otwarcia nowej siedziby polskiego konsulatu w Londynie.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że poparcie w niedzielnych wyborach regionalnych w Rosji uzyskały te siły polityczne, które opowiadają się za rozwojem i umocnieniem kraju.
Ponad dziesięć osób cywilnych zginęło i dziesiątki zostały ranne w wyniku ostrzału miejscowości Nyżnia Krynka na wschód od Doniecka na wschodniej Ukrainie. Ostrzału dokonali prorosyjscy bojownicy – oświadczyło dowództwo operacji antyterrorystycznej w Kijowie.
Sean Connery jest niewątpliwie najsłynniejszym w świecie zwolennikiem szkockiej niepodległości i to już od wielu lat. Mimo to próżno było szukać słynnego aktora na spotkaniach organizowanych przez kampanię proniepodległościowych nacjonalistów. Na przeszkodzie stoją podatki. Kto jeszcze z brytyjskich znanych osobistości opowiada się za głosem na "tak", a kto za głosem na "nie"?
- Poparcie mieszkańców Szkocji dla niepodległości zmniejszyło się do 48 proc. - głoszą najnowsze wyniki sondażu instytutu badania opinii publicznej Panelbase. Oznacza to, że wynik czwartkowego referendum pozostaje niepewny. Obserwujące rozwój sytuacji w Szkocji państwa świata wolałyby, aby Szkoci nie decydowali się na secesję.
Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył, że sprawa aresztowanego poprzedniego dnia w Moskwie pod zarzutem prania brudnych pieniędzy oligarchy Władimira Jewtuszenkowa nie ma nic wspólnego z polityką.
Dżihadyści spod sztandaru Państwa Islamskiego są wyjątkowo sprawni, jeśli chodzi o propagandę internetową. Właśnie opublikowali swoje najnowsze dokonanie: krótki "trailer" jest zrobiony na modłę filmików promocyjnych hollywoodzkich produkcji. Radykałowie sugerują w nim, że wezmą odwet na USA.
Siły zbrojne Iraku rozpoczęły ofensywę przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego w trzech miastach prowincji Anbar na zachodzie kraju - poinformowały źródła w irackich władzach bezpieczeństwa. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka oświadczyło, że w lipcu, w ciągu miesiąca od ogłoszenia kalifatu na kontrolowanych przez nich terenach syryjskich i w Iraku, do dżihadystów dołączyło ok. 6,3 tys. bojowników.
Sąd w Oranienburgu pod Berlinem skazał na kary więzienia oraz grzywny czterech uczestników samosądu dokonanego w maju zeszłego roku na polskich robotnikach sezonowych niesłusznie podejrzewanych przez mieszkańców o włamanie.
Prokuratura generalna w Finlandii poinformowała o oskarżeniu czterech osób podejrzanych o finansowanie islamistycznej milicji Al-Szabab działającej w Afryce wschodniej. Są to pierwsze w Finlandii akty oskarżenia dotyczące finansowania terroryzmu.
W obawie przed amerykańskimi nalotami, zapowiadanymi w zeszłym tygodniu przez prezydenta Baracka Obamę, Państwo Islamskie (IS) ograniczyło aktywność w uchodzącym za ich bastion mieście Rakka w Syrii - poinformowała telewizja Al-Arabija.
Utworzona niedawno Al-Kaida Azji Południowej zadeklarowała odpowiedzialność za dokonaną na początku września próbę uprowadzenia pakistańskiego okrętu wojennego - poinformowała amerykańska sieć monitorowania działalności terrorystycznej SITE.
Równolegle we Francji i w Kosowie przeprowadzono akcje wymierzone w organizacje pomagające ochotnikom chcącym dołączyć do dżihadystów na Bliskim Wschodzie. Zatrzymano łącznie 21 osób. Państwa Europejskie poważnie obawiają się własnych obywateli, którzy mogą wrócić ze "świętej wojny" zradykalizowani i przygotowani do terroryzmu.
Premier Pakistanu Nawaz Sharif po tygodniach antyrządowych protestów zagroził, że władze zlikwidują obozowisko utworzone przez demonstrantów przed budynkami rządowymi w centrum Islamabadu.
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko cieszy się zaufaniem ponad 60 procent obywateli swojego kraju - wskazują opublikowane w środę wyniki badań opinii publicznej przeprowadzonych przez kijowskie Centrum Badań Socjologicznych Socis.
Polscy emigranci mieszkający w Edynburgu zaapelowali w liście otwartym do przyszłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o zapewnienie członkostwa Szkocji w UE w razie ogłoszenia przez ten kraj niepodległości w czwartkowym referendum.
Syryjskie lotnictwo rządowe zbombardowało cele na północ od miasta Homs, zabijając co najmniej 48 osób - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka monitorujące wojnę domową w tym kraju. Organizacja ostrzega, że liczba ofiar może wzrosnąć.
Referenda ws. niepodległości - takie jak czwartkowe głosowanie w Szkocji czy to planowane na listopad przez Katalonię - są jak podwodne torpedy dla integracji europejskiej - oświadczył premier Hiszpanii Mariano Rajoy, występując w parlamencie. Jego zdaniem procesy takie wywołują "większą recesję gospodarczą i biedę".
Nie bacząc na pogarszającą się sytuację gospodarczą, co jest konsekwencją m.in. sankcji wprowadzonych przez kraje zachodnie, Rosja w 2015 roku zamierza zwiększyć swoje wydatki wojskowe o 21,2 proc. - do 3,032 bln rubli (78,3 mld dolarów).
Dwie osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia w walkach między prorosyjskimi separatystami a siłami rządowymi w Doniecku na wschodzie Ukrainy - podały władze tego miasta. Według nich rebelianci szturmują kontrolowane przez ukraińskie wojsko donieckie lotnisko.
Żołnierze Korei Płd. zatrzymali we wtorek wieczorem Amerykanina, który chciał wpław przedostać się do Korei Północnej, gdzie, jak deklarował, miał umówione spotkanie z przywódcą tego kraju Kim Dzong Unem - poinformowały w środę południowokoreańskie media.
Początek "brudnej kampanii" przed czwartkowym referendum w Szkocji - piszą na pierwszych stronach swoich środowych wydań największe szkockie i angielskie dzienniki dodając, że w ostatnich przed głosowaniem sondażach niewielką przewagę utrzymują zwolennicy unii z Londynem.
Przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji Walentina Matwijenko oceniła w środę, że przyjęta poprzedniego dnia przez ukraiński parlament ustawa o specjalnym statusie Donbasu jest "krokiem we właściwym kierunku, który pomoże utrwalić proces pokojowy na Ukrainie".
Nie tylko naddniestrzańscy separatyści i nie tylko "zielone ludziki" zagrażają Mołdawii. Szef kontrwywiadu tego kraju ostrzega przed falą rosyjskich prowokacji przed zbliżającymi się wyborami. Moskwa ma destabilizować Mołdawię, wykorzystując do tego opłacane przez siebie organizacje pozarządowe, partie polityczne i media. Tymczasem sama Moskwa chęć aneksji Mołdawii zarzuca Rumunii.
Szkielet króla Anglii Ryszarda III wykopano w zeszłym roku w Leicester. W Wielkiej Brytanii wywołało to sensację, a do badań nad szczątkami przystąpili naukowcy, którzy starali się zbadać, w jakich okolicznościach zginął władca.
Liczba pochodzących z Niemiec zamachowców samobójców walczących w Iraku i Syrii po stronie Państwa Islamskiego rośnie bardzo szybko - pisze "Sueddeutsche Zeitung". Pięć przypadków dokonanych przez nich zamachów uważa się za pewne, kilka jest sprawdzanych.