Iracki generał zginął w walce z dżihadystami

Generał wojsk rządowych Iraku zginął w poniedziałek w trakcie działań bojowych przeciwko sunnickim islamistom na zachód od stolicy kraju, Bagdadu - poinformowały irackie władze wojskowe. Nadzorujący operację zbrojną dowódca 6. Dywizji, generał Nadżim Abdullah Ali, został zabity koło wioski Karma, gdy obok niego wybuchł pocisk moździerzowy - powiedział rzecznik armii irackiej, generał Saad Maan Ibrahim.

W białoruskim Homlu ma powstać muzeum Czarnobyla

Urząd ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie homelskim, na południowym wschodzie Białorusi, prowadzi prace nad stworzeniem w Homlu muzeum poświęconego katastrofie w Czarnobylu – poinformowały w poniedziałek niezależne media białoruskie.

Strzelanina na Majdanie. Cztery osoby ranne, sprzeczne doniesienia o sprawcach

Jak wynika z relacji aktywistów Euromajdanu, w nocy z niedzieli na poniedziałek na Majdanie Niepodległości w Kijowie doszło do bójki między tzw. samoobroną Majdanu a zamaskowanymi osobami, które chciały przejść przez centralny plac w Kijowie. Doszło do bójki, w wyniku której ranne zostały cztery osoby. Padły też strzały, napastnicy użyli kul gumowych - podaje kijowska milicja.

Polski ślad w głośnym hiszpańskim skandalu korupcyjnym

W aferze korupcyjnej z udziałem rządzącej w Hiszpanii Partii Ludowej (PP) pojawił się wątek polski. Jeden z głównych podejrzanych, były skarbnik PP Luis Barcenas, otrzymał z polskiego konta prawie 130 tys. euro. Kwoty tej nie było w jego zeznaniu podatkowym.

Rosjanie przeciwni wysłaniu wojsk na Ukrainę

Dwie trzecie Rosjan wypowiada się przeciwko wprowadzeniu na południowo-wschodnią Ukrainę wojsk rosyjskich w celu zakończenia tam konfliktu zbrojnego - wynika z sondażu opublikowanego przez ośrodek socjologiczny WCIOM. 27 proc. badanych uważa zaś, że ingerencja wojskowa Rosji jest konieczna.

"Małe, lecz znaczące zwycięstwo" Kijowa

Odbicie przez siły rządowe kilku miast na wschodzie Ukrainy z rąk prorosyjskich separatystów, w tym ich bastionów Kramatorska i Słowiańska, to duży sukces ukraińskich władz, ale wciąż możliwa jest eskalacja konfliktu - oceniają dwie czołowe gazety niemieckie.

Eduard Szewardnadze nie żyje

W wieku 86 lat zmarł Eduard Szewardnadze, były prezydent Gruzji, a wcześniej były minister spraw zagranicznych ZSRR. Polityk zmarł w Tbilisi. Asystentka byłego prezydenta Marina Dawitaszwili poinformowała, że Eduard Szewardnadze zmarł po długiej chorobie. Nie podała szczegółów dotyczących daty pogrzebu gruzińskiego polityka.

Towarzysz Che Guevary będzie reformował wenezuelską gospodarkę

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zapowiedział przeprowadzenie głębokich reform borykającej się z bardzo wysokim poziomem inflacji gospodarki Wenezueli. Mają one zostać wprowadzone przez nowego "specjalnego" doradcę ekonomicznego jego rządu Kubańczyka Orlando Borrego, byłego towarzysza broni Ernesto Che Guevary.

Achmetow: nie wolno bombardować Doniecka, trzeba negocjować

Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Mychajło Kowal oświadczył w niedzielę wieczorem, że zostanie wprowadzona blokada Ługańska i Doniecka, aby zmusić prorosyjskich separatystów do złożenia broni. Tymczasem związany z Donieckiem oligarcha Rinat Achmetow apeluje: nie wolno bombardować Donbasu, z rebeliantami trzeba negocjować.

Merkel o domniemanym szpiegu: zaprzeczenie tego jak powinny wyglądać relacje między partnerami

Kanclerz Angela Merkel oznajmiła, że zarzuty pracy szpiegostwa na rzecz USA postawione obywatelowi Niemiec są poważne i jeśli się potwierdzą, będą zaprzeczeniem tego, jak powinny wyglądać relacje między partnerami. Potwierdzenie zarzutów może podważyć nasze zaufanie do USA - dodała. To pierwsza reakcja kanclerz Niemiec w sprawie zatrzymanego, który prawdopodobnie był podwójnym agentem.

MSZ Ukrainy: zakaz wjazdu lidera Tatarów na Krym to szowinizm

MSZ Ukrainy oświadczyło w niedzielę, że zakaz wjazdu na Krym dla Refata Czubarowa, jednego z przywódców Tatarów krymskich, jest wyrazem "szowinistycznej polityki" Rosji wobec tej mniejszości. Zakaz skrytykowała też ukraińska rzeczniczka praw człowieka.

Wojsko szykuje "pełną blokadę" Doniecka i Ługańska. "Bandyci będą zmuszeni złożyć broń"

Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Mychajło Kowal oświadczył w niedzielę wieczorem, że zostanie wprowadzona blokada Ługańska i Doniecka, aby zmusić prorosyjskich separatystów do złożenia broni. Ukraińskie siły rządowe zajęły w ciągu weekendu kontrolowane dotąd przez separatystów miasta w obwodzie donieckim: Słowiańsk, Kramatorsk, Drużkiwkę, Artiomowsk i Konstantynówkę. Rebelianci wycofali się właśnie do Doniecka. Zapowiadają przegrupowanie i dalszy opór.

Papieże nie wybierają się na wakacje

Ani papież Franciszek, ani jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI nie planują żadnych wakacji - ujawnił w niedzielę dziennik "Corriere della Sera". Według gazety to będzie pracowite lato w Watykanie, także dla wielu dostojników i świeckich.

Niemcy żądają od USA wyjaśnień ws. podwójnego agenta

Berlin oczekuje niezwłocznych i wyczerpujących wyjaśnień od Waszyngtonu w sprawie zatrzymanego obywatela Niemiec, który prawdopodobnie był podwójnym agentem i szpiegował na rzecz USA - powiedział w wywiadzie dla gazety "Bild" szef MSW Thomas de Maiziere.

Clinton: sądzę, że Putin może być niebezpieczny

Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton powiedziała w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Bild am Sonntag", że prezydent Rosji Władimir Putin "może być niebezpieczny", a kraje zachodnie powinny znaleźć wspólną odpowiedź na jego politykę wobec Ukrainy.

"Krzyczałem. Tylko krzyczałem, kiedy oni mnie kopali"

- Krzyczałem, tylko krzyczałem, kiedy oni mnie kopali - wspomina moment pobicia przez izraelską policję 15-letni Tarik Abu Chdeir w rozmowie z telewizją ABC News. Kuzyn zamordowanego we wtorek Palestyńczyka twierdzi, że nie rzucał kamieniami, a z odległości przyglądał się temu, co dzieje się na ulicy. - Oglądałem zamieszki, tylko patrzyłem - twierdzi.