Oto najbardziej nieprzyjazne miasto świata. "Metropolia kontrastów i przestępczości"

Johannesburg, największe miasto w Republice Południowej Afryki, to najmniej przyjazne miasto na świecie - uznali czytelnicy magazynu podróżniczego "Condé Nast Traveler". Ranking zdominowała Francja: w dziesiątce znalazły się aż trzy metropolie, łącznie z ikoną turystyki - Paryżem. Natomiast wśród najbardziej przyjaznych miejscowości wygrało nowozelandzkie Auckland. Polski nie ma na żadnej z list.

Groźna odmiana kleszcza i alergia na czerwone mięso. Alarm w USA

Lekarze w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy zwrócili wyraźnie uwagę na nowy rodzaj alergii, której przypadki zaczęto obserwować kilka lat temu. Chodzi o uczulenie na czerwone mięso, które pojawia się u pacjentów po ugryzieniu przez jedną z odmian kleszcza. Alergia jest tak silna, że wiele osób nie może już wrócić do jedzenia mięsa.

Ukraińcy w natarciu, Donieck i Gorłówka w "kotle". Striełkow znalazł winnych klęsk

Siły ukraińskie wypierają przeciwnika z kolejnych miast, co potwierdzają sami rebelianci. Sytuacja "Donieckiej Republiki Ludowej" jest krytyczna, Donieck i Gorłówka są już niemal zupełnie odcięte od separatystów ługańskich. Igor Girkin wini za klęski Kozaków i kierownictwo "Ługańskiej Republiki Ludowej". A ta ostatnia umacnia się, mając za plecami coraz liczniejsze wojska rosyjskie.

Syryjscy islamiści ukamienowali kobietę za cudzołóstwo

Islamiści z organizacji Państwo Islamskie ukamienowali kobietę w syryjskim mieście Ar-Rakka za rzekome popełnienie cudzołóstwa - pisze agencja AP. Na zajętych terenach w Syrii i Iraku dżihadyści stosują surową wykładnię szariatu.

Separatyści mówią o rozejmie, Rosja wzywa do "pomocy humanitarnej"

Prorosyjscy separatyści oświadczyli, że są gotowi na rozejm w walkach z ukraińskimi siłami. Tymczasem minister spraw zagranicznych Rosji wezwał do "pilnego zapobieżenia katastrofie humanitarnej" na wschodzie Ukrainy. Biały Dom poinformował zaś, że prezydent Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel uzgodnili, iż Rosji grozić będą "dodatkowe konsekwencje, jeśli wkroczy na Ukrainę bez pozwolenia ukraińskiego rządu".

Porządkują Majdan. Mieszkańcy namiotowego miasteczka w proteście palili opony

Trwa sprzatanie na kijowskim Majdanie. Służbom miejskim i ochotnikom udało się uprzątnąć barykady z jezdni. - Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy brali udział w rewolucji. Teraz jednak powoli wracamy do normalności - przekonywał w sobotę mer Kijowa Witalij Kliczko. Niektórzy mieszkańcy miasteczka namiotowego nie chcieli jednak odpuścić - przed południem na Majdanie zapłonęły opony i poleciały koktajle Mołotowa.

Strajk pilotów sparaliżował lotniska w Portugalii

Na wszystkich portugalskich lotniskach od północy w sobotę trwa strajk pilotów spółki TAP, największego lotniczego przewoźnika w tym kraju. Przyczyną 24-godzinnego protestu są żądania zmiany polityki firmy.

Obama: jestem dumny z tego, że możemy uniemożliwić Państwu Islamskiemu masakrowanie ludzi

Prezydent USA Barack Obama powiedział w sobotę, że amerykańskie bombardowania zniszczyły broń i sprzęt, które dżihadyści z Państwa Islamskiego mogli wykorzystać do ataku na Irbil, stolicę irackiego Kurdystanu. Odmówił sprecyzowania, jak długo amerykańskie lotnictwo pozostanie zaangażowane w operacje w Iraku. Ocenił jednak, że problemów w tym kraju nie da się "rozwiązać w kilka tygodni".

Kijów: Rosjanie chcieli wprowadzić "wojska pokojowe". Moskwa: to bajki

Ukraina nie dopuściła do wkroczenia na swe terytorium ogromnej kolumny wojsk rosyjskich, która zmierzała ku jej granicy pod pretekstem misji humanitarnej – oświadczył wiceszef administracji prezydenckiej w Kijowie Wałerij Czałyj. Wiceszefowa departamentu informacji MSZ Rosji Maria Zacharowa nazwała te informacje "bajkami". - Twórcza inwencja Kijowa w wymyślaniu bajek jest coraz większa - podsumowała.

Partia Wolności i Sprawiedliwości zdelegalizowana

Egipski sąd ogłosił, że rozwiązuje Partię Wolności i Sprawiedliwości, czyli polityczne skrzydło Bractwa Muzułmańskiego. W 2013 roku, po odsunięciu od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, ruch ten uznano za organizację terrorystyczną.

Obama: czasami żartem pytam, czemu nie możemy być bardziej jak Chiny?

Prezydent USA Barack Obama powiedział w sobotę, że jeśli będzie to konieczne, jego kraj będzie kontynuował ataki z powietrza przeciwko dżihadystom, zagrażającym irackiemu Kurdystanowi. Zapewnił jednak, że nie pozwoli, by USA zostały wciągnięte w kolejną wojnę w Iraku. W wywiadzie udzielonym dziennikowi "The New York Times" Obama opowiadał m.in. o tym, jak reaguje na krytyczne głosy wytykające mu zbytnią opieszałość na arenie międzynarodowej.

Sudanowi Południowemu grozi klęska głodu. Na śmierć narażonych jest 4 mln ludzi

W pogrążonym wojną Sudanie Południowym trwa największa na świecie operacja humanitarna prowadzona przez ONZ. Klęska głodu może nastąpić nawet za kilka tygodni. Na śmierć narażonych jest 4 mln ludzi. 50 tys. dzieci może umrzeć na skutek niedożywienia. Human Rights Watch nawołuje do nałożenia embarga na broń i w raporcie opisuje zbrodnie wojenne.

Siemoniak: przekonamy się, jak NATO wyciąga wnioski z obecnego kryzysu

Mam nadzieję, że od szczytu w Newport będziemy budowali znaczącą obecność sił NATO w Polsce - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak przed zaplanowanym na wrzesień spotkaniem liderów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według ministra bieżący rok jest testem dla Sojuszu. - Przekonamy się, w jaki sposób NATO wyciąga wnioski z obecnego kryzysu bezpieczeństwa w Europie - powiedział Siemoniak.

Operacja Krasnyj Łucz. Separatyści boją się odcięcia

Ukraińskie siły przechodzą znów do ofensywy w Donbasie. Jeśli uda im się manewr pod Krasnym Łuczem, rozetną siły separatystów na trzy części. W nocy – choć wielu tego się spodziewało – nie doszło do rosyjskiej interwencji. Wiceszef administracji prezydenta Ukrainy mówi jednak o próbie jej rozpoczęcia.