Atomowy łowca zderzył się ze statkiem

W Cieśninie Gibraltarskiej doszło do groźnego spotkania atomowego okrętu podwodnego i statku handlowego. HMS Ambush przypadkowo uderzył w dno cywilnej jednostki, kiedy próbował się wynurzyć. Wojsko zapewnia, że statek handlowy nie ucierpiał i nikomu nic się nie stało, ale zdjęcia pokazują istotne uszkodzenia atomowego okrętu.

Prezydent Trump pomoże NATO dopiero po namyśle. "Jeśli spełnią swoje zobowiązania"

- Najpierw zadbamy o nasz kraj, zanim będziemy się przejmować wszystkimi innymi na świecie - powiedział w wywiadzie dla "New York Times" Donald Trump. Kandydat Partii Republikanów na prezydenta dał do zrozumienia, że najważniejszy dla niego będzie interes ekonomiczny USA. Wobec tego, jeśli na przykład Rosja zaatakuje państwa bałtyckie, to nie przyjdzie im z pomocą automatycznie.

Merkel mówi o "wyciąganiu wniosków" po ataku w pociągu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła w środę, że władze zrobią wszystko co w ich mocy, aby zapobiec aktom terroru ze strony ekstremistów. Szef MSW Bawarii Joachim Herrmann wezwał do zaostrzenia kontroli granicznych i szybszego rozpatrywania wniosków o azyl.

Od wtorku uratowano 3,2 tys. uchodźców na morzu

Wyczarterowany przez organizację Lekarze bez Granic (MsF) statek natrafił w środę na Morzu Śródziemnym na ponton, w którym do Włoch zmierzało ok. 200 uchodźców. Na dnie łodzi natrafiono też na zwłoki 21 kobiet i mężczyzny, którzy zmarli, zanim przyszła pomoc.

Trzy dni żałoby narodowej i przedłużenie stanu wyjątkowego

Po wtorkowym ataku dżihadystów na bazę wojsk rządowych w Nampala, w środkowej części Mali, w których śmierć poniosło 17 osób, rząd podjął w środę decyzję o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 10 dni. W Mali została też ogłoszona trzydniowa żałoba narodowa.

Usuwanie min, pomoc dla uchodźców. Miliardy dolarów dla Iraku

Na międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie poświęconej pomocy dla Iraku podjęto w środę zobowiązania na ponad 2 mld dolarów. Społeczność międzynarodowa wesprze w ten sposób Irak w walce z tzw. Państwem Islamskim. Część środków przeznaczy na pomoc dla uchodźców.

Erdogan ostrzega Amerykanów przed "wielkim błędem"

Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał władze tureckie, by przedstawiły "twarde dowody" na to, że za niedawną próbą puczu stał mieszkający w Stanach Zjednoczonych islamski kaznodzieja Gulen. Jeśli USA nie wydadzą Fethullaha Gulena, to będzie "wielki błąd" - ostrzegł tymczasem turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Tureckie myśliwce nad Morzem Egejskim. Grecy wysłali okręty

Armia turecka poderwała w środę samoloty F-16 do pościgu za dwoma okrętami tureckiej straży przybrzeżnej, w których mogą znajdować się domniemani puczyści - podała prywatna turecka agencja Dogan. AFP podkreśla, że nie wiadomo, kto jest na pokładzie okrętów.

"Cmentarz dla zdrajców". Burmistrz: wszyscy będą ich przeklinać

W Stambule powstanie specjalny cmentarz dla uczestników puczu, ponieważ żaden inny cmentarz nie przyjmie ich ciał - powiedział burmistrz miasta Kadir Topbaş. 15 lipca miał miejsce nieudany pucz wojskowy w Turcji, w którym zginęło co najmniej zginęło 312 osób, w tym 104 buntowników.

Znalazł się winny wpadki Melanii Trump

Afera "Speechgate", czyli pojawienie się fragmentów wystąpienia Michelle Obamy w przemówieniu żony Donalda Trumpa, Melanii, ukazała skalę chaosu i amatorszczyzny w sztabie wyborczym republikańskiego kandydata na prezydenta – oceniają komentatorzy w USA.

W KE o polskim Trybunale Konstytucyjnym

Na cotygodniowym posiedzeniu Komisji Europejskiej jej wiceszef Frans Timmermans poinformował komisarzy o stanie toczącego się z polskim rządem dialogu na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego - podał rzecznik Christian Wigand.

Akcja policji w Brukseli. "Człowiek z kablami" okazał się studentem

Po południu policjanci w Brukseli zostali wezwani do mężczyzny, który pomimo upału szedł ulicami w długim zimowym płaszczu. Spod jego ubrania wystawać miały kable. Podejrzany został otoczony przez funkcjonariuszy. Akcję zakończono po kilku godzinach. Jak się okazało, mężczyzna nie miał przy sobie materiałów wybuchowych.

Brytyjczycy już nie chcieli, Estończycy wzięli

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej uzgodnili w Brukseli, że przewidywane dotąd dla Wielkiej Brytanii rotacyjne przewodnictwo UE na drugą połowę 2017 roku przejmie Estonia - poinformowała agencja dpa, powołując się na koła unijne.

Przerwał głodówkę. Domagał się widzenia z bratem i żoną

Nikita Biełych przerwał głodówkę - poinformowała jego obrończyni Olga Michajłowa. Według radia Echo Moskwy powodem jest pogorszenie się samopoczucia Biełycha. Gubernator obwodu kirowskiego w Rosji przebywa w areszcie z powodu podejrzeń o korupcję.

Całe wojskowe sądownictwo pod lupą

Tureckie ministerstwo obrony objęło dochodzeniami wszystkich sędziów i prokuratorów wojskowych w kraju. Podjęło też decyzję o zawieszeniu 262 z nich - podała w środę prywatna telewizja NTV. To reakcja na udaremniony przewrót wojskowy z ubiegłego piątku.

Znają tożsamość wszystkich ofiar z Nicei

Wszystkie 84 ofiary śmiertelne ataku terrorystycznego w Nicei z 14 lipca zostały zidentyfikowane - poinformowały władze francuskie. Bilans zabitych nie zmienił się od zamachu, ale kilkanaście osób pozostaje w stanie krytycznym.