Jakiej jesteś płci? Trzynastolatki miały dostać 25 możliwości do wyboru

Chłopiec lub dziewczyna, ale także pół-chłopiec, pół-dziewczyna, pośrodku między chłopcem a dziewczyną i 20 innych możliwości mieli dostać do wyboru brytyjscy uczniowie od 13. roku życia w oficjalnym sondażu, firmowanym przez rzecznika praw dziecka. Po krytyce ze strony mediów, pomysłodawcy wstrzymują badanie.

U greckich wybrzeży zatonęła łódź z imigrantami

Do 24 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowego wypadku łodzi z migrantami, która zatonęła u wybrzeży wyspy Samos na wschodzie Grecji. Zginęło m.in. 10 dzieci, a 11 osób jest zaginionych - poinformowała grecka straż przybrzeżna. Trwa akcja ratunkowa.

Na razie nie będzie rezolucji o Polsce w PE

Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego nie podjęła decyzji w sprawie rezolucji o Polsce - poinformował rzecznik europarlamentu Jaume Duch. PE wstrzyma się z działaniami do opublikowania opinii Komisji Weneckiej. Jej raport ma się ukazać w marcu.

PiS i "kundel polskiego nacjonalizmu" rodem z PRL. "Foreign Policy" o programie partii rządzącej

- Jest gorzką ironią, że kluczowe elementy programu politycznego PiS wywodzą się z wizji świata powojennego reżimu komunistycznego, którego ta partia oficjalnie tak nienawidzi - pisze w artykule dla "Foreign Policy" Adam Zamoyski. Z innych światowych mediów można się jeszcze dowiedzieć, że Grzegorz Schetyna ma przed sobą trudne zadanie, a Wrocław chce być twarzą Polski innej niż ta reprezentowana przez PiS.

Libańczycy schwytali sępa. Miał szpiegować na rzecz Izraela

W południowym Libanie miejscowi "aresztowali" sępa. Ptak był podejrzany o szpiegowanie na rzecz Izraela. Izrael zaś tłumaczył, że sęp pochodzi z rezerwatu, a tajemnicze urządzenie wzięte przez Libańczyków za aparaturę szpiegowską to lokalizator założony przez ornitologów.

Nie tylko Aedes aegypti? Naukowcy: wirus zika mogą przenosić też zwykłe komary

Naukowcy z Brazylii - kraju, w którym skala występowania wirusa zika osiągnęła już rozmiary katastrofy - obawiają się, że nie tylko stosunkowo rzadkie, tropikalne komary Aedes aegypti są odpowiedzialne za jego przenoszenie. Jeśli potwierdzi się hipoteza, że do zakażenia może dochodzić także za pośrednictwem "zwykłych" komarów, groźba rozprzestrzenienia się epidemii na cały świat wzrośnie dramatycznie - ostrzegają eksperci.

Rozbił samolot, zginęło 150 osób. Pisał: sypiam dwie godziny dziennie, miewam ataki paniki

Andreas Lubitz, który w marcu ub. r. rozbił celowo samolot pasażerski w Alpach, zabijając oprócz siebie 149 osób, zdradzał oznaki psychozy. Kilka tygodni wcześniej jeden z opiekujących się pilotem lekarzy miał napisać: "Na Boga, nie chciałbym, by ten człowiek pilotował jakikolwiek samolot". Fragmenty korespondencji i dokumentacji medycznej w tej sprawie opublikował francuski "Le Parisien". Materiał "Faktów z zagranicy". Program od poniedziałku do piątku o 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Szwecja zapowiada, że wydali nawet 80 tys. imigrantów

Szwecja rozważa wydalenie od 60 do 80 tys. imigrantów, których wnioski o przyznanie azylu zostały odrzucone – powiedział w środę minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman. Mają wrócić do krajów, z których przybyli, czyli przeważnie do Grecji lub Włoch. Wypowiedź ministra cytują dziennik finansowy "Dagens Industri" i telewizja publiczna SVT.

Nadzieja na rozmowy wisi na włosku. USA apelują o wykorzystanie "historycznej szansy"

Perspektywa rozmów pokojowych pomiędzy syryjskim reżimem a opozycją, które powinny się odbyć w piątek, jest coraz bardziej odległa. Opozycjoniści domagają się, aby najpierw zaprzestano bombardowań i zezwolono na dostawy pomocy humanitarnej. Chcą też, aby w rozmowach mogli wziąć Kurdowie, których nie zaproszono. Waszyngton apeluje, aby mimo wszystko opozycja nie odrzucała „historycznej szansy”.

Francja nie uchyli stanu wyjątkowego

Rada Stanu, najwyższy francuski organ administracyjny, odmówiła w środę uchylenia stanu wyjątkowego wprowadzonego po zamachach z 13 listopada, powołując się na trwające "zagrożenie terrorystyczne". Uchylenia domagała się Liga Praw Człowieka.

Rekordowa liczba eutanazji w Belgii. Co roku jest większa

W Belgii w 2015 r. poddano eutanazji rekordową liczbę 2021 osób - poinformowała w środę federalna komisja ds. kontroli i oceny eutanazji. Od czasu wprowadzenia w Belgii wspomaganego samobójstwa w 2002 r. to najwyższa liczba osób poddanych eutanazji.

NATO wobec propagandy Rosji. "Odpowiedzią nie może być więcej propagandy"

NATO przygotowuje projekt strategii przeciwdziałania kremlowskiej propagandzie - podaje agencja Reutera. Sojusz chce się przeciwstawiać "wykorzystywaniu informacji jako broni" do wspierania takich działań, jak aneksja Krymu w 2014 roku. Jest oczekiwanie, że nowa polityka zostanie NATO w tej kwestii zostanie zaaprobowana na warszawskim szczycie.

Akihito i Michiko na Filipinach. Cesarska para unika trudnych tematów

Prezydent Filipin Benito Aquino III z honorami powitał w środę w Manili cesarza Japonii Akihito i jego małżonkę Michiko. Oficjalna wizyta japońskiej pary cesarskiej ma być świadectwem dobrych stosunków, jakie obecnie panują między tymi krajami. Unikano tematów trudnych, jak spory terytorialne czy kwestia filipińskich kobiet, zmuszanych podczas II wojny światowej do świadczenia usług seksualnych japońskim żołnierzom.

Wirus zika dotarł do kolejnego kraju Europy. Pięć przypadków w Portugalii

U pięciu osób w Portugalii stwierdzono występowanie wirusa zika, przenoszonego przez owady. To turyści, którzy ostatnio przebywali w Brazylii, szczególnie zagrożonej tym wirusem. Żaden z Portugalczyków nie miał jednak dotąd objawów, które stwarzałyby konieczność hospitalizacji - poinformował tamtejszy Narodowy Instytut Zdrowia (NHI). Przypadki występowania wirusa zika w Europie stwierdzono dotąd w Danii i Wielkiej Brytanii, ale eksperci spodziewają się kolejnych.