"Polska z gwiazdy Unii stała się jej problematycznym dzieckiem". Zachodnie media o Polsce

"Ton był znacznie spokojniejszy niż niedawne wymiany zdań pomiędzy Brukselą a Warszawą" - podsumowuje wrażenia z wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim portal "Politico". Niemieckie gazety podkreślają, że choć premier Beata Szydło była opanowana i racjonalna, to i tak nikogo nie przekonała. Relacje z debaty i jej oceny pojawiły się w wielu zachodnich mediach, ale nie tylko w tym kontekście pisano w środę o Polsce.

Kryzys za kołem podbiegunowym. Norwegia rozpoczęła deportacje

Norweskie władze deportowały we wtorek pierwszych 13 migrantów, którzy przekroczyli granicę kraju za kołem podbiegunowym, przybywając z Rosji - podaje brytyjska stacja BBC. Wkrótce autobusami na przejście graniczne z Rosją mają wrócić tysiące osób z Afryki i Bliskiego Wschodu, które przez ten kraj trafiły do Skandynawii.

Talibowie zaatakowali campus uniwersytecki. Ponad 20 zabitych

Bilans ofiar śmiertelnych środowego ataku na campus uniwersytecki w mieście Czarsadda (Charsadda) w północno-zachodnim Pakistanie przekroczył 21 osób - poinformowała policja, według której operacja się zakończyła. Do ataku przyznali się pakistańscy talibowie.

Obama rozmawia z Erdoganem: zniszczenie dżihadystów to wspólny cel

O zamiarze pogłębienia współpracy w zwalczaniu tak zwanego Państwa Islamskiego zapewnił Barack Obama przywódcę Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w rozmowie telefonicznej. Doszło do niej z inicjatywy Białego Domu. Prezydent USA przekazał kondolencje w związku z niedawnymi zamachami w Stambule.

Media: Orban w lutym jedzie do Moskwy

Węgierski premier Viktor Orban wybiera się w lutym z wizytą do Moskwy - poinformował we wtorek dziennik "Nepszabadsag", powołując się na źródła w węgierskim rządzie. Gazeta twierdzi, że Orban chce w nakłaniać Putina do zdjęcia Węgier z listy krajów unijnych objętych rosyjskimi sankcjami gospodarczymi.

Jihadi John nie żyje. Potwierdza tzw. Państwo Islamskie

W listopadzie taką informację podał Pentagon, jednak została ona potwierdzona dopiero teraz. Jihadi John, czyli Mohammed Emwazi, to zamaskowany mężczyzna, którego widać na nagraniach wideo, jak ścina zachodnich zakładników przetrzymywanych przez tzw. Państwo Islamskie (IS).

Verhofstadt pyta o TK, odpowiedź Szydło mu nie wystarcza. "Tak czy nie? To po polsku zrozumiem"

Prawie trzygodzinna debata w Parlamencie Europejskim dotycząca sytuacji w Polsce zakończyła się wymianą zdań pomiędzy premier Beatą Szydło a byłem belgijskim premierem i liderem liberałów w PE, Guy Verhofstadtem. Belg pytał, czy jej rząd zastosuje się do przyszłej opinii Komisji Weneckiej ws. działania Trybunału Konstytucyjnego. Szydło nie chciała jednoznacznie odpowiedzieć.

Orban ostrzega Europę: styl życia oparty na wartościach chrześcijańskich jest zagrożony

Jeden dzień wystarczyłby Węgrom na zbudowanie ogrodzenia na granicy z Rumunią, które miałoby zablokować dostęp migrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki. Powiedział o tym we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Z kolei premier tego kraju Viktor Orban stwierdził, że problemem jest to, czy - wobec kryzysu migracyjnego - w przyszłości "w ogóle istnieć będzie Europa".

Premier odpowiada na zarzuty: Polska nie zasługuje, by być oceniana przez Unię

Polska chce, żeby UE była stabilna, żeby nie była wstrząsana wszelkiego rodzaju kryzysami, Polska nie wywołuje kryzysów w Unii - powiedziała premier Beata Szydło w europarlamencie, zabierając ponownie głos podczas wtorkowej debaty. Podkreśliła, że w Polsce nie są łamane prawa człowieka ani zasady demokratycznego państwa prawa, dlatego nie powinna być ona oceniana przez Unię.

Przeciw obowiązkowym kwotom uchodźców. Grupa Wyszehradzka nie zmienia zdania

Kraje Grupy Wyszehradzkiej nadal sprzeciwiają się obowiązkowym wiążącym kwotom dla relokacji uchodźców - powiedział szef czeskiego MSW Milan Chovanec po wtorkowym spotkaniu w Pradze. Stanowisko takie - poinformował - przyjęto z inicjatywy Mariusza Błaszczaka, polskiego ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Wiceszef KE: widzimy ryzyko zagrożenia praworządności w Polsce

KE widzi ryzyko zwiększonego zagrożenia dla praworządności w Polsce w związku z Trybunałem Konstytucyjnym - mówił w czasie debaty w PE nt. sytuacji w Polsce wiceszef Komisji Frans Timmermans. Zapewnił, że KE chce prowadzić z Polską konstruktywny dialog, oparty na faktach.

Tusk: grozi nam upadek Schengen, mamy dwa miesiące na opanowanie kryzysu

Unia Europejska ma maksymalnie dwa miesiące na to, by zapanować nad kryzysem migracyjnym w Europie. Jeśli strategia Unii w tej sprawie będzie nieskuteczna, grozi nam rozpad strefy Schengen - ostrzegł we wtorek w europarlamencie szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Polityk odniósł się także do propozycji reformy UE przedstawionej przez Wielką Brytanię na grudniowym szczycie UE.