Więcej pieniędzy na uchodźców i antyterrorystów

Parlament Europejski poparł zmiany w budżecie UE na ten rok, dając zielone światło dla przekazania 100 mln euro nadzwyczajnego wsparcia na pomoc dla uchodźców na terenie UE oraz 2 mln euro na zatrudnienie nowych pracowników w Europejskim Centrum Antyterrorystycznym Europolu.

Ktoś z nich zostanie szefem ONZ. Rozpoczęły się przesłuchania

Po raz pierwszy w historii wybór nowego sekretarza generalnego ONZ odbywa się w sposób jawny, a w nocy z wtorku na środę w nowojorskiej siedzibie organizacji zaczęły się przesłuchania pierwszych kandydatów. O stanowisko nowego szefa ONZ ubiega się osiem osób.

Biuro Bractwa Muzułmańskiego zamknięte

Jordańska policja zamknęła główne biuro islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, które od dziesięcioleci działa legalnie w Jordanii i jest tam największą partią opozycyjną - poinformował cytowany przez Reutera działacz Bractwa, Dżamil Abu Baker.

Seksafera w rządzie. Minister, prostytutka i prawo prasowe

Brytyjski sekretarz ds. kultury i mediów John Whittingdale miał w przeszłości romans z prostytutką - napisały w środę najważniejsze media na Wyspach. BBC podało, że już w 2014 r. dowiedziały się o tym cztery tabloidy, ale żaden z nich z jakichś przyczyn nie opublikował tych informacji. Zapytany o romans Whittingdale zaprzeczył w środę, by na jego decyzje w sprawie zmian w prawie prasowym podejmowane w ciągu ponad roku pracy na tym stanowisku mógł mieć wpływ fakt, że prasa bulwarowa wiedziała o związku.

Londyn i Paryż: to fikcja i hańba. Moskwa chwali

Francuskie MSZ nazwało odbywające się w środę w Syrii wybory parlamentarne "fikcją". Brytyjski rząd ocenił, że decyzja o przeprowadzeniu głosowania świadczy o tym, jak bardzo syryjski reżim jest oderwany od rzeczywistości. Rosja uważa, że wybory są niezbędne.

Tysiące ludzi na ulicach. Rozwścieczył ich prezydent

Siedziba prezydenta obrzucona jajami i tysiące ludzi protestujących tam i pod siedzibą partii rządzącej. Tak wyglądała noc z wtorku na środę w centrum Skopje. Macedończycy wyszli na ulice po tym, jak prezydent Gjorgje Ivanov zdecydował o natychmiastowym zamknięciu toczących się od ubiegłego roku śledztw korupcyjnych, w których podejrzanymi o nadużywanie władzy i fałszerstwa wyborcze są rządzący politycy.

Sąd odmówił ślubu chińskim homoseksualistom

W pierwszej tego typu sprawie w Chinach sąd w mieście Changsha (Czangsza) wypowiedział się przeciwko możliwości udzielenia ślubu parze homoseksualnej. Wcześniej wydania certyfikatu potwierdzającego związek odmówił gejom urząd stanu cywilnego.

Europoseł PiS usłyszał "nie" w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski negatywnie zaopiniował w środę kandydaturę Janusza Wojciechowskiego (PiS) na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. W tajnym głosowaniu Wojciechowskiego poparło 288 europosłów, przeciw było 358, a 48 wstrzymało się od głosu.

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji w Polsce

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Głosowało za nią 513 deputowanych, 142 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu. Rezolucja wzywa rząd PiS do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 roku.

Tusk: przyjaciele w Europie nic złego nam nie zrobią

- Ja mam taką radę, jeśli rząd PiS nie chce, aby Europa się zajmowała jego działaniami, to niech nie dostarcza pretekstów. Teraz jest ich aż nadto - stwierdził Donald Tusk. Wypowiadając się krótko przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim rezolucji ws. sytuacji Polski, przewodniczący Rady Europejskiej zastrzegł, że nie należy się spodziewać żadnych sankcji czy kar. Nawet w przyszłości.

Kim ogłosił się "głównodowodzącym sowieckiej Ukrainy"

Mer okupowanej przez prorosyjskich rebeliantów Gorłówki, Stanisław Kim, ogłosił się "głównodowodzącym Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej". Zaapelował też do wojsk ukraińskich, by przeszły na stronę... nieistniejącego Związku Sowieckiego.

Znów starcia na granicy Macedonii i Grecji

Policja macedońska użyła w środę gazu łzawiącego na przejściu granicznym z Grecją w pobliżu Idomeni, aby rozproszyć ok. 50 migrantów, którzy podeszli do ogrodzenia w proteście przeciwko zamknięciu granicy - podał Reuters, powołując się na świadków.

Sojusznik Merkel: w meczetach tylko po niemiecku

Sekretarz generalny bawarskiej CSU Andreas Scheuer oznajmił w wywiadzie dla dziennika "Die Welt", że władze niemieckie powinny zakazać finansowania przez Arabię Saudyjską czy Turcję meczetów i przedszkoli w Niemczech. - Musimy bardziej zdecydowanie i bardziej krytycznie polemizować z politycznym islamem, ponieważ jest on przeszkodą w integracji imigrantów - uważa Scheuer.

Litwa wprowadza "listę Sawczenko"

Litwa jako pierwsza wśród krajów UE wprowadziła tzw. "listę Sawczenko", na której znalazły się osoby związane z aresztowaniem i procesem sądowym ukraińskiej Nadiji Sawczenko. 46 figurujących na liście osób obłożono zakazem wjazdu na Litwę w ciągu najbliższych 10 lat.

Pat w Kijowie. Groźby Poroszenki nie działają, nowego rządu nie ma

Rozmowy o dymisji premiera Arsenija Jaceniuka i wyborze jego następcy przedłużają się. Spory budzą teki ministerialne. Posłowie prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki zapewniają, że negocjacje postępują. Ich koalicjant, Front Ludowy Jaceniuka mówi co innego. Przewodniczący parlamentu, Wołodymyr Hrojsman, nieoficjalny jeszcze kandydat na premiera, oświadczył, że większości udało się dojść do kompromisu. Wyraził nadzieję, że nowy skład rządu zostanie zatwierdzony w czwartek.

Wybory na ziemi Asada. Pierwszy raz może głosować wojsko

Na obszarach kontrolowanych przez reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada odbywają się w środę wybory parlamentarne. Głosowanie nie jest uznawane przez opozycję i kraje zachodnie, które obawiają się, że negatywnie wpłynie ono na przebieg negocjacji pokojowych.

Wybory w Korei. Faworytem konserwatyści

W Korei Płd. odbywają się w środę wybory parlamentarne, które według prognoz najprawdopodobniej wygrają konserwatyści prezydent Park Geun Hie. Liczą oni na odzyskanie większości mimo kłopotów gospodarczych kraju i rosnącego napięcia w stosunkach z Koreą Płn.

Interpelacja po włosku. Z 630 deputowanych na sali jeden

Takiej sytuacji we włoskim parlamencie jeszcze nie było. W sali obrad Izby Deputowanych podczas wtorkowych interpelacji obecny był tylko jeden jedyny parlamentarzysta, który słuchał odpowiedzi przedstawiciela rządu na postawione przez siebie pytania.

Clinton i Sanders łeb w łeb. Zadecyduje Nowy Jork?

Kandydaci do nominacji demokratów w wyborach prezydenckich: Bernie Sanders i Hillary Clinton cieszą się takim samym - 48 proc.- poparciem w tej partii. W Partii Republikańskiej liderem jest Trump, którego popiera 41 proc. – wynika z sondażu przeprowadzonego dla agencji Reutera. Pamiętać jednak należy, że te dane nie muszą wcale przekładać się na konkretne wyniki prawyborów.

Unijne wizy dla USA, Kanady i Brunei? Dyskusja w Brukseli

Komisja Europejska dyskutowała we wtorek o wymaganiu przez USA, Kanadę i Brunei wiz dla obywateli części państw UE. Nie zaproponowała wprowadzenia przez Unię wiz dla obywateli tych trzech krajów, ale poprosiła rządy i PE o stanowisko w tej sprawie.

"Wyplenić tę zarazę". To łączy talibów z USA

Masowe egzekucje, obcinanie głów, palenie ludzi żywcem - okrucieństwo to znak rozpoznawczy tzw. Państwa Islamskiego. W unikalnej rozmowie z jego byłymi bojownikami przyznają oni, że takie bestialstwo uważają za bezzasadne i chwalą amerykańskie bombardowania tego ugrupowania. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS o 19:55.