Szef NATO pewien, że Trump "będzie szanował zobowiązania USA"

O zaangażowaniu Trumpa we współpracę z NATO jest także przekonany Barack Obama CC BY 2.0 | United States Army

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził we wtorek przekonanie, że Donald Trump jako prezydent USA będzie szanować zobowiązania tego kraju w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. Stoltenberg pozytywnie ocenił też plan Unii Europejskiej dotyczący wzmocnienia jej obronności.

- Prezydent elekt Donald Trump mówił podczas kampanii wyborczej, że jest wielkim fanem NATO. Jestem pewien, że będzie on prezydentem, który będzie szanował wszystkie zobowiązania USA w Sojuszu. Silne NATO jest ważne dla Europy, ale i dla USA - powiedział Stoltenberg dziennikarzom przed wtorkowym spotkaniem z ministrami obrony państw UE w Brukseli. Stoltenberg dodał, że zgadza się z Trumpem, który podkreślał potrzebę zwiększania wydatków na obronność przez europejskich członków Sojuszu. Dlatego - jak powiedział - z zadowoleniem przyjął przyjęcie przez UE planu dotyczącego wzmacniania jej bezpieczeństwa i obrony. - Od chwili, gdy zostałem sekretarzem generalnym NATO powtarzałem, że Europa musi więcej robić i więcej inwestować w obronę. To się dzieje. Cieszę się, że po wielu latach cięć w wydatkach na obronę teraz Europa inwestuje więcej w odpowiedzi na większe zagrożenia i wyzwania dla naszego bezpieczeństwa - powiedział Stoltenberg. Jak dodał, NATO pozostanie jednak fundamentem bezpieczeństwa UE i obszaru transatlantyckiego.

Dialog z Rosją jest potrzebny

Pytany o poniedziałkową pierwszą rozmowę telefoniczną Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina szef NATO wskazał, że tego typu kontakty prezydenta elekta ze światowymi przywódcami to normalna rzecz.

- Nasze przesłanie do Rosji jest takie, że chcemy dialogu. Rosja jest naszym największym sąsiadem i nim pozostanie. Zwłaszcza w czasie napięć i wyzwań dla bezpieczeństwa ważne jest, by kanały dialogu pozostały otwarte. Nie ma sprzeczności między działaniami obronnymi a dialogiem - powiedział Stoltenberg. Podkreślił jednocześnie, że NATO nie zaakceptuje naruszenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, dlatego odpowiedziało na rosyjską agresję przeciw Ukrainie. Według Stoltenberga w "bliskiej przyszłości" planowane jest spotkanie Rady NATO-Rosja. Wtorkowe posiedzenie ministrów obrony państw UE z udziałem szefa NATO poświęcone jest wdrażaniu podpisanej w lipcu w Warszawie wspólnej deklaracji o wzmocnieniu współpracy między UE a Sojuszem Północnoatlantyckim.

Wspólny plan

W poniedziałek ministrowie państw UE przyjęli plan dotyczący wzmocnienia jej obronności. Dokument określa "wspólne ambicje" Unii w tej dziedzinie.

Proponuje m.in. pogłębianie współpracy w ramach Europejskiej Agencji Obrony, rozważenie utworzenia wspólnej struktury, która będzie się zajmowała planowaniem i przeprowadzaniem unijnych misji wojskowych oraz usprawnienie unijnych grup bojowych, które przez dziesięć lat istnienia ani razu nie zostały użyte. Zgodnie z planem państwa UE miałyby też współpracować i lepiej koordynować działania w dziedzinie rozwijania swoich zdolności obronnych, co pozwoliłoby na spore oszczędności.

Strategia była przygotowywana od kilku miesięcy, ale nabrała większego znaczenia w kontekście niepewności co do przyszłości relacji transatlantyckich po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Autor: kg/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY 2.0 | United States Army

Tagi:
Raporty: