Holandia pozbawiła obywatelstwa dżihadystów

Holandia po raz pierwszy zastosowała obowiązującą od marca ustawę, która zezwala na pozbawienie obywatelstwa osoby, których obecność w kraju może narażać bezpieczeństwo narodowe - poinformował w środę w Hadze minister sprawiedliwości Stef Blok.

Co wydarzyło się 17 września 1939 roku? Niewielu Rosjan wie

57 procent Rosjan słyszało o tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow, zakładającym rozbiór Polski. O tym, że był "fałszywką" jest przekonanych 17 procent obywateli tego kraju. Tylko 11 procent Rosjan wie z kolei, że 17 września 1939 roku Związek Radziecki dokonał agresji na Polskę.

Gabriel: Juncker dał bogaty materiał do debat

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel uznał w środę orędzie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o stanie Unii Europejskiej za wyznaczenie właściwej drogi dla zachowania jedności wspólnoty; zastrzegł, że nie wolno dopuścić do podziału UE.

Do gdańskiego portu przypłynął amerykański sprzęt wojskowy

87 czołgów Abrams, 103 bojowe wozy piechoty Bradley i m.in. 18 samobieżnych haubic Paladin przewiózł do gdańskiego portu statek z wojskowym sprzętem dla brygady pancernej armii USA. Teraz blisko 1100 sztuk sprzętu trafi w głąb Polski. Transport potrwa przynajmniej kilka dni.

Merkel nie ma się czego obawiać

Niespełna dwa tygodnie przed wyborami do Bundestagu partie chrześcijańsko-demokratyczne CDU i CSU lekko tracą poparcie, ale zachowują przewagę kilkunastu punktów procentowych nad socjaldemokratyczną SPD - wynika z opublikowanego w środę sondażu.

Juncker o stanie Unii. "Praworządność nie stanowi opcji. Jest obowiązkiem"

- W Europie obowiązuje władza prawa, siła prawa zastąpiła prawo silniejszego - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w swoim dorocznym przemówieniu, jakie wygłosił w środę przed Parlamentem Europejskim. Wśród wspólnych wartości, na których zbudowana została Unia Europejska, wymienił między innymi wolność, równość i praworządność.

"Okręty podwodne, satelity wojskowe". Macierewicz jedzie do Francji

NATO, europejska polityka obronna i współpraca przemysłów obronnych Polski i Francji będą tematem rozmów Antoniego Macierewicza, który w środę udaje się do Paryża. - Jestem przekonany, że rozmowy będą bardzo korzystne dla obu naszych państw - stwierdził szef MON.

"Państwo doskonale się zorganizowało". Macron na zniszczonej wyspie

Przebywający z wizytą na francuskich wyspach na Karaibach prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził we wtorek solidarność z ofiarami huraganu Irma. - Cała Francja jest po stronie tych, którzy stracili wszystko - podkreślił. We wtorek Macron odwiedził wyspę Saint-Martin, która została zdewastowana przez Irmę.

Podróż w czasie kryzysu. Trump wyruszy do Azji

Prezydent USA Donald Trump uda się z początkiem listopada do Japonii, gdzie odbędzie rozmowy z premierem Japonii Shinzo Abe - poinformował we wtorek Biały Dom. Wizyta w Tokio będzie pierwszym etapem azjatyckiej podróży Donalda Trumpa.

"Zawsze byłem promotorem rozmów z opozycją"

Prezydent Nicolas Maduro zadeklarował we wtorek podczas posiedzenia rządu transmitowanego przez telewizję gotowość do rozmów z opozycją. W Caracas z misją mediacyjną przebywa były premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero i prezydent Dominikany Danilo Medina.

Rosyjski minister obrony z misją w Damaszku

Prezydent Syrii Baszar el-Asad spotkał się we wtorek w Damaszku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu. Podczas spotkania omówiono kwestię syryjsko-rosyjskiej współpracy militarnej oraz wspólne działania mające na celu zwalczenie tak zwanego Państwa Islamskiego.

Europarlament za przystąpieniem do konwencji antyprzemocowej

Parlament Europejski poparł przystąpienie Unii Europejskiej do konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Decyzję krytykuje PiS, które uważa, że to "ideologizacja" i "kolejna pomyłka UE". PO podkreśla, że konwencja nie narusza kompetencji państw, a zapewnia współpracę.

"Doskonały prezent dla prezydenta Rosji"

Triumfalny powrót pozbawionego ukraińskiego obywatelstwa byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na Ukrainę nie oznacza, że odniesie on tam szybki sukces polityczny - oceniają eksperci i analitycy.

Trzeci dyrektor komunikacji Trumpa. Tym razem kobieta

28-letnia była asystentka Donalda Trumpa, Hope Hicks, została mianowana pełnoprawnym dyrektorem do spraw informacji Białego Domu i będzie współautorką strategii informacyjnej gabinetu prezydenta USA. Dotąd zajmowała to stanowisko tymczasowo.