"Przewodniczący Juncker żałował słów użytych rano w debacie"

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude-Juncker skrytykował we wtorek małą frekwencję podczas debaty w Parlamencie Europejskim podsumowującej maltańską prezydencję w UE. - Jesteście śmieszni - powiedział Juncker. Rzecznik europarlamentu poinformował, że po spięciu Juncker spotkał się z szefem Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim i wyraził żal z powodu swoich słów.

Ambasador USA: to pierwsza ważna przemowa Trumpa w Europie

- Prezydent Donald Trump zwróci się do Polaków z wystąpieniem dotyczącym tego, co nas łączy i na rzecz czego wspólnie pracujemy - podkreślił w rozmowie z TVN24 ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, pytany o przemówienie, które amerykański przywódca wygłosi w czwartek na placu Krasińskich w Warszawie.

Egipt przedłuża stan wyjątkowy

Wprowadzony po zamachach na koptyjskie kościoły stan wyjątkowy został przedłużony. Parlament Egiptu zatwierdził we wtorek decyzję prezydenta Abd al-Fataha as-Sisiego w tej sprawie - ogłosił przewodniczący Izby Reprezentantów Ali Abd al-Aal Sajed Ahmed.

Separatyści obiecują niepodległość. Madryt grozi "działaniami prawnymi"

W przypadku zwycięstwa w referendum niepodległościowym niepodległość zostanie ogłoszona natychmiast - ogłosiła koalicja rządząca Katalonią. Decyzja taka ma zapaść mimo sprzeciwu Madrytu. W odpowiedzi hiszpański rząd wystosował list z ostrzeżeniem, w którym podkreślił "niekonstytucyjność głosowania".

Szydło: Egipt ważnym partnerem w zakresie kontroli nielegalnej imigracji

- Popieramy aspiracje Egiptu do wzmocnienia stosunków z Unią Europejską - oświadczyła premier Beata Szydło na spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Jak dodała, państwo to pozostaje "ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji".

Pekin i Moskwa chcą denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

Rosja i Chiny będą promować wspólną inicjatywę dotyczącą uregulowania napięć na Półwyspie Koreańskim. Będzie ona wsparta na planie opracowanym przez Rosję oraz na chińskich propozycjach dotyczących denuklearyzacji półwyspu - zapowiedział we wtorek prezydent Władimir Putin.

Wzywał do odsunięcia Putina. Wyjechał z Rosji

Rosyjski bloger i opozycjonista Wiaczesław Malcew opuścił Rosję – poinformowały rosyjskie media. Podczas zeszłorocznej kampanii w wyborach parlamentarnych Malcew publicznie wzywał do impeachmentu prezydenta Władimira Putina.

Tillerson przyleci do Kijowa

Administracja prezydenta Ukrainy poinformowała, że Petro Poroszenko spotka się sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem w Kijowie 9 lipca. Wcześniej internetowa gazeta "Ukraińska Prawda", powołując się na źródła dyplomatyczne podała, że Rex Tillerson przyjedzie z wizytą na Ukrainę w najbliższą niedzielę.

Berlin spodziewa się ingerencji Rosji. W tle atak hakerski na Bundestag

Niemcy spodziewają się, że Rosja będzie starała się wpłynąć na wynik wrześniowych wyborów parlamentarnych w tym kraju - poinformował we wtorek niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere, cytowany przez Agencję Reutera. Jak dodał, wykorzystane w tym celu może zostać ujawnienie danych wykradzionych przez hakerów w 2015 roku z izby niższej parlamentu. Berlin spodziewa się takich działań.

Doradca Putina ujawnia datę spotkania z Trumpem

Władimir Putin spotka się z Donaldem Trumpem 7 lipca - poinformował doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow. Do spotkania obydwu polityków ma dojść w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu. Informację potwierdził również Biały Dom - podała agencja Reutera.

PiS straszy Somalijczykami w Finlandii. Sprawdzamy, jak jest w rzeczywistości

- Wpuścili stu Somalijczyków na początku lat 90., a teraz jest ich 18 albo 26 tysięcy - tak ostrzegają Polaków przed imigrantami najważniejsi politycy PiS, biorąc za przykład Finlandię. Przyjrzeliśmy się danym statystycznym fińskich władz i wynika z nich, że w swoich najnowszych wypowiedziach Jarosław Kaczyński czy Mariusz Błaszczak podają znacznie zawyżone liczby. Zgadza się jednak to, że od początku lat 90. społeczność somalijska w Finlandii gwałtownie urosła.

"Co będzie, jeśli Putin i Trump się sobie nie spodobają?"

Planowanego spotkania Władimira Putina i Donalda Trumpa na szczycie G20 wciąż nie ma w grafiku prezydentów - pisze we wtorek rosyjska prasa. Eksperci nie sądzą, by spotkanie przyniosło przełom, niemniej osobisty kontakt prezydentów jest ważny - oceniają media.

Sondaż w krajach Unii. Są większe potęgi od Wspólnoty

Mieszkańcy państw Unii Europejskiej za najbardziej wpływowe państwo lub instytucję świata uważają Stany Zjednoczone, a Unię plasują z reguły daleko za Chinami i Rosją - wynika z badania przeprowadzonego we wszystkich państwach Unii na zlecenie węgierskiego ośrodka Szazadveg.