Ciemna strona Pokojowej Nagrody Nobla. "Nie można przewidywać przyszłości"

Noblistka i liderka birmańskiego rządu Aung San Suu Kyi jest szeroko krytykowana za milczenie w kwestii prześladowań mniejszości Rohindża w jej kraju. Lista laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, którzy na przestrzeni lat, podobnie jak ona rozczarowali opinię publiczną, jest jednak znacznie dłuższa. Jak pisze agencja Reutera, to ostrzeżenie i przestroga dla przyszłego laureata tej prestiżowej nagrody, który zostanie wyłoniony przez Norweski Komitet Noblowski już we wtorek 2 października.

Rękawica rzucona Zachodowi. Kolejny próbny lot C919

Nowy chiński samolot pasażerski C919, który ma być konkurencją dla sztandarowych produktów Airbusa i Boeinga, odbył swój kolejny, drugi już lot - poinformowała państwowa firma lotnicza COMAC (Commercial Aircraft Corporation of China).

Ucieczka do przodu japońskiego premiera. Okrzyki "banzai" w parlamencie

Rząd Japonii podjął decyzję o rozwiązaniu Izby Reprezentantów w parlamencie i przeprowadzeniu 22 października przedterminowych wyborów. Posłowie rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej przyjęli decyzję okrzykami "banzai" ("niech żyje", "hurra") w parlamencie. Kampania wyborcza ma rozpocząć się 10 października.

Bagdad odcina Kurdów od międzynarodowych połączeń

Wiele linii lotniczych wydało w środę oświadczenia o zawieszeniu międzynarodowych połączeń z dwoma lotniskami znajdującymi się na terenie Kurdystanu w Iraku. Na razie brak oficjalnej informacji o tym, co stanie się z już sprzedanymi biletami.

Partia Merkel ma kandydata na szefa Bundestagu

Obecny minister finansów Wolfgang Schaeuble ma zostać przewodniczącym Bundestagu - podały w środę niemieckie media. Blok partii chadeckich CDU/CSU zamierza wysunąć kandydaturę 75-letniego polityka na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu 17 października.

Rosja i USA ujawniają wielki, wspólny projekt

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos i amerykańska NASA ogłosiły w środę wspólny projekt dotyczący budowy załogowej stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Współpraca jest częścią programu "Deep Space Gateway" zakładającego eksplorację dalszych niż kiedykolwiek części kosmosu.

Sporu z Brukselą można było uniknąć. Ale cel rządu PiS jest inny

Gdy inne państwa mogą już powoli zapominać o programie relokacji, Polska może jeszcze długo tłumaczyć się w unijnym Trybunale. Gdy rządy niezadowolone z pomysłu Brukseli wzięły problem na przeczekanie, Polska stawiała sprawę na ostrzu noża. Kwestia uchodźców kolejny raz pokazuje, że dla rządu PiS dyplomacja stała się tylko instrumentem dla osiągania wewnętrznych korzyści, a poniesione przy tym straty na arenie międzynarodowej są wliczone w koszty poparcia w krajowych sondażach. Komentarz Macieja Sokołowskiego, korespondenta TVN24 BiS w Brukseli.

Są wyniki referendum. Premier Iraku stawia ultimatum

92,7 procent uczestników referendum, które odbyło się w poniedziałek w irackim Kurdystanie i na innych terenach kontrolowanych przez Kurdów, opowiedziało się za niepodległością - wynika z ostatecznych rezultatów podanych w środę przez komisję wyborczą. Rezultat głosowania odrzucił premier Iraku.

Generał Hodges: Rosja widzi siłę sojuszu, siłę polskiej armii

Polska jest środkiem ciężkości dla amerykańskiej armii w Europie - stwierdził w "Faktach po Faktach" dowódca sił lądowych USA w Europie, generał Ben Hodges. Podkreślił, iż wszyscy w NATO zdają sobie sprawę z tego, że muszą sobie wzajemnie pomagać. - Nikt z nas nie jest w stanie obronić się sam. Zależymy od siebie - podkreślił.

Śmierć pięciu wysokich rangą przywódców Al-Kaidy

Uderzenie był wymierzone w dowódców odpowiedzialnych za atak na rosyjskie jednostki stacjonujące w prowincji Hama - ogłosiła Moskwa. W nalocie przeprowadzonym przez rosyjskie lotnictwo zginęło pięciu dowódców syryjskiej filii Al-Kaidy oraz 32 szeregowych bojowników.

Generał USA za dostarczaniem Ukrainie broni śmiercionośnej

Broń mogłaby wspomóc Kijów w przeciwstawianiu się agresji ze strony Rosji - argumentował przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford, przedstawiając pomysł dostarczenia Ukrainie broni defensywnej. Generał opowiedział się za taką opcją w czasie wtorkowego przesłuchania w komisji sił zbrojnych amerykańskiego Senatu.

Komisja Europejska chce przesiedlić do Europy 50 tysięcy osób

Komisja Europejska przedstawiła propozycję w sprawie utworzenia nowego unijnego programu przesiedleń, w ramach którego w ciągu najbliższych dwóch lat do Europy miałoby zostać przeniesionych co najmniej 50 tysięcy osób wymagających ochrony międzynarodowej, przede wszystkim uchodźców. Zaproponowano także możliwość przedłużenia okresów wewnętrznych kontroli w strefie Schengen.

Atak rakietowy po przylocie szefa Pentagonu. Przyznały się dwie organizacje

Pocisk rakietowy uderzył w środę w pobliżu międzynarodowego lotniska w stolicy Afganistanu Kabulu niedługo po przylocie do tego miasta sekretarza obrony USA Jamesa Mattisa - poinformowało afgańskie MSW. Do wystrzelenia rakiety przyznali się zarówno talibowie, jak i dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego.

Papież apeluje o przyjmowanie migrantów. "Jak? Z otwartymi ramionami"

Papież Franciszek zaapelował o przyjmowanie "z otwartymi ramionami" migrantów, osób ubiegających się o azyl i uchodźców. Apel wystosował podczas środowej audiencji generalnej, witając zgromadzonych na Placu Świętego Piotra w Rzymie przedstawicieli Caritas, innych organizacji katolickich oraz grupę migrantów.

Gigantyczny pożar składu pocisków. "Wszystko wskazuje na drona"

W obwodzie winnickim w centralnej Ukrainie trwa w środę akcja gaszenia ogromnego pożaru składu amunicji. Ewakuowano 30 tysięcy mieszkających w jego pobliżu ludzi. Zamknięto przestrzeń powietrzną dla ruchu samolotów. Doradca prezydenta Petra Poroszenki Jurij Biriukow poinformował, że pożar mógł spowodować dron.

Francja apeluje o więcej autonomii dla Kurdów, Rosja przestrzega

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian zaapelował w środę do rządu w Bagdadzie o większą autonomię dla Kurdów. Ostrzegł jednocześnie władze irackiego Kurdystanu, że ogłoszenie niepodległości może doprowadzić do nowych kryzysów w regionie. Przed destabilizowaniem Bliskiego Wschodu przestrzega także Kurdów i Bagdad rosyjskie MSZ.