Groźba strajku generalnego w Katalonii

Organizacje proniepodległościowe i związki zawodowe w Katalonii wezwały w niedzielę do przeprowadzenia strajku generalnego w tym autonomicznym regionie Hiszpanii - podał wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia". Strajk miałby się odbyć we wtorek, 3 października.

Hiszpańskie media: czarny dzień w historii demokracji

Hiszpańskie media - komentując przebieg niedzielnego referendum niepodległościowego - odnotowują, że od czasu zakończonej w latach 70. XX wieku dyktatury frankistowskiej nie było na Półwyspie Iberyjskim tak poważnego kryzysu politycznego. Pojawiają się opinie, że był to jeden z najczarniejszych dni w historii demokracji tego kraju.

90 procent głosujących za niepodległością Katalonii

Głos oddało około 2,26 miliona osób, z których 90 procent opowiedziało się za niepodległością tego regionu - ogłosił regionalny rząd Katalonii, podając wyniki niedzielnego referendum. 8 procent było przeciwnych niepodległości regionu. Pozostałe głosy były nieważne.

Premier Hiszpanii: nie było żadnego referendum. Setki rannych

- To była strategia wymierzona w prawo i demokrację - oświadczył premier Hiszpanii, Mariano Rajoy. - 844 osoby zostały ranne w niedzielę w starciach w czasie referendum niepodległościowego w Katalonii - poinformował regionalny rząd tego autonomicznego regionu na północnym wschodzie Hiszpanii. Dwoje ludzi przebywa w poważnym stanie w szpitalach w Barcelonie.

Rośnie napięcie w Katalonii. Kilkaset osób rannych w starciach z policją

W starciach z policją obrażenia odniosło już około 460 osób - poinformowała burmistrz Barcelony. Wcześniej pojawiły się informacje, że hiszpańska policja użyła gumowych kul wobec osób protestujących w Barcelonie. Funkcjonariusze konfiskują urny wyborcze i karty do głosowania aby uniemożliwić przeprowadzenie referendum niepodległościowego. Raport specjalny na antenie TVN24 BiS.

Kataloński rząd: działa ponad 70 procent lokali, chcemy reakcji Brukseli

Ustanowiono ponad 2300 lokali wyborczych, w których mieszkańcy Katalonii mieli oddawać głosy w referendum niepodległościowym. Po interwencjach hiszpańskiej policji działało w niedzielę przed południem 73 procent lokali - poinformował kataloński rząd. W wyniku działań funkcjonariuszy rannych zostało 38 osób. Rząd w Madrycie nie uznaje referendum.

"Problem, który wydaje się problemem hiszpańskim, staje się problemem ogólnoeuropejskim"

Blokowanie demokratycznej drogi narodu do samostanowienia, a taką demokratyczną drogą jest referendum, może prowadzić do bardzo niedemokratycznych form wyzwalania się tego narodu, takich jak wojna domowa, terroryzm, a nawet rewolucja - podkreślał w "Kawie na ławę" Piotr Zgorzelski (PSL), komentując gwałtowne zajścia w Katalonii, gdzie w niedzielę odbywa się referendum niepodległościowe. - Żaden rząd w żadnym państwie na świecie nie zaakceptowałby wyników tego rodzaju głosowania, które wbrew jego woli, wbrew decyzji organów władzy sądowniczej, zostały podjęte - dodał z kolei Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.

Hiszpańskie media: Rosja wpływa na referendum w Katalonii

Osoby i instytucje powiązane z Kremlem na 48 godzin przed plebiscytem w Katalonii 20-krotnie zwiększyły liczbę publikowanych informacji na ten temat - zauważają hiszpańskie media. Wskazują, że Rosja wpływa w ten sposób na referendum dotyczące niepodległości tego hiszpańskiego regionu.

"Cały świat widzi, jak rząd Hiszpanii traktuje demokrację"

Mogą zamykać urny, mogą zabierać głosy, zatrzymać ludzi, ale nie zmienią mentalności ponad dwóch milionów Katalończyków, którzy są już przekonani, że nie chcą zostać w Hiszpanii. Nie da się tego zrobić - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Jaume Cassanyer z Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce, komentując gwałtowne zajścia z policją, do jakich doszło po rozpoczęciu referendum niepodległościowego w Katalonii.

Skutki huraganu w Portoryko. Trump krytykuje burmistrza

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obciążył przedstawicieli władz Portoryko winą za opieszałą pomoc dla poszkodowanych przez huragan Maria mieszkańców wyspy. Stwierdził, że jego krytykowana za swe działania w tej sprawie administracja wykonuje "wspaniałą pracę".

Iran i Irak przeprowadzą manewry na granicy

Ma to wesprzeć integralność terytorialną Iraku po kurdyjskim referendum niepodległościowym - podała państwowa telewizja irańska, informując o zaplanowanych wspólnych ćwiczeń wojsk Iranu i rządowych sił irackich w pobliżu granicy między oboma państwami.

"Badamy reżim, proszę pozostać uważnym"

Stany Zjednoczone utrzymują "kanały komunikacyjne" z Koreą Północną i "sondują", czy reżim Kim Dzong Una jest zainteresowany zaangażowaniem się w rozmowy na temat jego programu nuklearnego - oświadczył w Pekinie sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

"To, co robi Katalonia i Katalończycy, przekracza granice racjonalności"

Jako irracjonalne i przekraczające granice ocenił zachowanie Katalonii były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Janusz Reiter, który gościł w programie "Horyzont" na antenie TVN24. Podobnego zdania był dawny opozycjonista Aleksander Hall, który przyznał też, że ma nadzieję na spokojny przebieg referendum niepodległościowego.

"Nie ma drugiego regionu w Hiszpanii, który miałby tak szeroką autonomię"

- Nie pójdzie w kierunku użycia siły. To jest państwo o pewnych tradycjach, kulturze politycznej i do ostateczności się nie doprowadzą, liczę na to - komentował sytuację w Katalonii Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski w Hiszpanii. Wraz z Ryszardem Schnepfem, również byłym ambasadorem, gościł w programie "Fakty po Faktach" w TVN24.