Czechy nie ustępują: nie przyjmiemy uchodźców

System rozdziału uchodźców pomiędzy kraje Unii Europejskiej według tak zwanych kwot jest nieefektywny - oświadczył premier Czech Bohuslav Sobotka. Skomentował w ten sposób przejście przez KE do następnego kroku w procedurze i wysłanie Polsce, Czechom i Węgrom tak zwanych uzasadnionych opinii.

Rumunia chce kupić pociski Patriot

Minister obrony Rumunii Adrian Tutuianu w środę potwierdził, że jego kraj zamierza kupić od USA pociski rakietowe obrony powietrznej typu Patriot za 3,9 miliardów dolarów. - Wcześniej parlament w Bukareszcie musi przyjąć odpowiednie zmiany w prawie - podkreślił.

Krzyk matki w sądzie i ostateczne ultimatum. Koniec batalii o życie Charliego

Brytyjski sąd dał czas do południa w czwartek, by uzgodnione zostały ze szpitalem warunki śmierci 11-miesięcznego Charliego Garda. Rodzice, po wielomiesięcznej batalii sądowej, zgodzili się na odłączenie swojego nieuleczalnie chorego dziecka od aparatury podtrzymującej życie, ale walczyli jeszcze o możliwość spędzenia z nim ostatnich kilku dni w domu.

Rosja: zarzuty, że zbroimy talibów, są bezpodstawne

Doniesienia zachodnich mediów, jakoby Rosja wspierała w Afganistanie talibów i dostarczała im broń, są bezpodstawne - oświadczył w środę rosyjski MSZ, nawiązując do nadanego w telewizji CNN reportażu o dostawach broni dla afgańskich talibów.

Trump: osoby transpłciowe nie będą mogły służyć w wojsku

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę na Twitterze, że osoby transpłciowe nie będą mogły służyć w armii Stanów Zjednoczonych "w jakimkolwiek charakterze". Dodał, że decyzja została podjęta po konsultacji z generalicją oraz ekspertami wojskowymi.

Hamas nadal na unijnej czarnej liście terrorystów

Trybunał Sprawiedliwości UE w środę utrzymał palestyńskie ugrupowanie Hamas, które kontroluje Strefę Gazy, na unijnej liście organizacji terrorystycznych. W uzasadnieniu Trybunał napisał, że sąd pierwszej instancji "nie powinien był wykreślać Hamasu" i że sprawa zostaje odesłana do ponownego rozpatrzenia.

Separatyści odcięci od ukraińskiego prądu. Energia płynie z Rosji

Państwowy operator Ukrenerho wstrzymał od środy dostawy prądu do zajętej przez separatystów części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformował Wsewołod Kowalczuk, pełniący obowiązki szefa tego przedsiębiorstwa. Wcześniej zostały przerwane dostawy prądu dla separatystów w obwodzie ługańskim.

Miesiąc na odpowiedź w sprawie uchodźców. "Kolejny etap procedury" przeciwko Polsce

Komisja Europejska poinformowała, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom z powodu "niewywiązywania się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązkach związanych z relokacją uchodźców". Wcześniej rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdził, że skarga Słowacji i Węgier na obowiązkową relokację uchodźców powinna zostać odrzucona.

"Nie godzimy się na żadne szantaże ze strony urzędników UE"

Ubolewamy nad tym, że pan Timmermans, nie znając projektów ustaw i przepisów polskiego prawa, formułuje krzywdzącą krytykę wobec Polski - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek odnosząc się do stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie polskiej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Timmermans: dajemy Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów

Kolegium komisarzy europejskich poświęcone sytuacji w Polsce przyjęło kolejną - już trzecią - rekomendację dla Polski, z miesięcznym terminem na wykonanie zaleceń przez polskie władze
 - poinformował w środę wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Zielone światło dla debaty o wycofaniu Obamacare

Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował rozpoczęcie debaty o wycofaniu ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej bardziej pod nazwą Obamacare. Głosowanie zakończyło się remisem, 50 do 50. Wynik rozstrzygnął swoim głosem wiceprezydent USA Mike Pence.