Polska vs. Unia Europejska. Wyjaśniamy procedury i konsekwencje

Co może zrobić Komisja Europejska i inne instytucje Unii Europejskiej w sprawie Polski? Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli, wyjaśnia, czym różnią się od siebie procedury naruszenia unijnego prawa i procedura ochrony praworządności oraz jak działa Artykuł 7.

"Samochody latały nad głowami. Ludzie przywiązywali się do dachów"

- Ostatnia noc była dla mnie strasznym doświadczeniem. Mama płakała, bałam się. Nie wiedziałam, co się ze mną stanie - opowiadała dziennikarzom kilkunastoletnia mieszkanka Barbudy, malutkiej karaibskiej wyspy, przez którą przeszedł w środę huragan Irma. Według premiera Gastona Browne'a Barbuda została całkowicie spustoszona, a ponad połowa mieszkańców straciła domy. Ocenił, że odbudowa zajmie całe lata.

Waszczykowski: trudno, będziemy się bronić

- Bezpieczeństwo Polski jest ważniejsze, niż nierozważne decyzje instytucji europejskich w sprawie uchodźców - oświadczył szef MSZ, Witold Waszczykowski. Jego zdaniem, decyzja o relokacji uchodźców była podjęta niezgodnie z prawem. Jeśli Polska nie wykona zaleceń Unii Europejskiej, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości.

"Zaostrzyć presję do maksymalnego poziomu". Szykują nowe sankcje dla Pjongjangu

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się w czwartek, że należy wywierać silniejszy nacisk na Koreę Północną, włącznie z nałożeniem na nią ostrzejszych sankcji ONZ w następstwie przeprowadzenia 3 września kolejnej próby nuklearnej. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała z kolei, że Unia Europejska przygotowuje wobec Pjongjangu odrębne restrykcje, które będą uzupełniały sankcje oenzetowskie.

Zdjęła kajdanki i porwała radiowóz

Złodziejka z amerykańskiego Teksasu zaraz po zatrzymaniu zdjęła kajdanki i ukradła radiowóz. To nietypowe zdarzenie z ostatniej soboty zarejestrowały kamery w aucie i na mundurach policjantów.

Erika Steinbach poparła Alternatywę dla Niemiec

Była szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach poparła w środę na wiecu wyborczym w Pforzheim eurosceptyczną i antyislamską Alternatywę dla Niemiec (AfD). Steinbach wystąpiła na początku roku z CDU w proteście przeciwko polityce migracyjnej Angeli Merkel.

Protest opozycji i usuwanie flag. Kataloński parlament przyjął ustawę o referendum

Regionalny parlament Katalonii przyjął w środę ustawę umożliwiającą rozpisanie referendum w sprawie secesji regionu. Wcześniej wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria poinformowała, że Madryt zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o unieważnienie tej decyzji. Władze Katalonii zaplanowały referendum niepodległościowe na 1 października.

Producent "Podziemnego kręgu" i "Pretty Woman" przesłuchany

Arnon Milchan został przesłuchany przez śledczych w Londynie w związku z przekazaniem serii prezentów Benjaminowi Netanjahu - informują izraelskie media. Milchan w Hollywood jest znany przede wszystkim jako producent 140 filmów, w tym "Zjawy", "Podziemnego kręgu", "Pretty woman" czy "Dawno temu w Ameryce".

Wracali z konferencji w Warszawie. Zginęli w wypadku

Trzech ukraińskich politologów, dziennikarz, a także działacz społeczny zginęli w środę w wypadku samochodowym w obwodzie rówieńskim na Ukrainie. Wszyscy wracali z konferencji naukowej, która odbyła się dzień wcześniej w Warszawie.

Ziobro: Włochy są właściwym krajem do sądzenia sprawców napaści w Rimini

Byłoby paradoksem, gdybyśmy, dążąc do ściągnięcia tych przestępców do Polski, chcieli skazać ich na miłosierne i łagodne wobec gwałcicieli polskie sądy - powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że właściwym miejscem do sądzenia sprawców napaści na Polaków w Rimini są Włochy.

Są wyniki ekshumacji Salvadora Dalego

62-letnia Hiszpanka nie jest córką Salvadora Dalego - ogłosiła w środę fundacja jego imienia. Pozwoliły to stwierdzić badania DNA przeprowadzone po ekshumacji artysty, która odbyła się specjalnie w tym celu w lipcu.

Prezydent Turcji obiecuje pomoc dla prześladowanej muzułmańskiej mniejszości

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę, że jego kraj dostarczy muzułmanom Rohingya, którzy uciekli z Birmy, 10 ton pomocy humanitarnej. Kilkadziesiąt tysięcy osób utknęło przy granicy z Bangladeszem, którego władze oznajmiły, że nie są w stanie przyjąć więcej uchodźców. Sytuacja tych, którzy pozostali w ogarniętej konfliktem części Birmy, jest dramatyczna.

Netanjahu: ze światem arabskim łączy nas szeroka współpraca

To, co się dzieje w naszych stosunkach z krajami arabskimi, nie miało nigdy miejsca w historii, nawet wtedy, kiedy podpisywaliśmy porozumienia - powiedział w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Zdaniem szefa izraelskiego rządu jego kraj z państwami arabskimi łączy "szeroka współpraca" odbywająca się "na różnych poziomach".

Składniki do produkcji "matki szatana" w pustym mieszkaniu

Francuska policja znalazła w środę w mieszkaniu na przedmieściach Paryża składniki do produkcji materiału wybuchowego TATP - podały w środę źródła policyjne. Funkcjonariuszy zaalarmował ślusarz, którego wezwano na miejsce z powodu przecieku wody w bloku.

Komisja ONZ: reżim Asada zrzucał sarin na cywilów

W czasie wojny domowej w Syrii siły rządowe ponad 30 razy stosowały broń chemiczną. Jednym z takich ataków było zastosowanie jej w kwietniu w prowincji Idlib, co doprowadziło do amerykańskiego uderzenia na bazę syryjskiego lotnictwa - ogłosiła w środę komisji śledcza ONZ.