Brazylijczycy na ulicach. "Rozgrzewka" przed strajkiem generalnym

Dziesiątki tysięcy Brazylijczyków wyszły w piątek na ulice Rio de Janeiro, Sao Paulo i innych miast aby zaprotestować przeciwko posunięciom oszczędnościowym rządu. Związki zawodowe przygotowują się do strajku generalnego przewidzianego na koniec kwietnia.

Codziennie około 60 zabójstw. W Wenezueli rośnie przemoc

W ubiegłym roku w Wenezueli codziennie popełnianych było około 60 zabójstw, w porównaniu z 45 w roku 2015 - poinformował w piątek urząd prokuratora generalnego. Analitycy wiążą ten wzrost z pogłębiającym się kryzysem ekonomicznym i politycznym w tym kraju.

Anulowali uchwałę o integracji imigrantów

Tymczasowy rząd Bułgarii unieważnił kontrowersyjną uchwałę z sierpnia 2016 roku o osiedlaniu i integracji migrantów, która przewidywała między innymi przyznawanie im mieszkań i świadczeń. Decyzję podjęto w piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu.

Media ujawniają majątek "pierwszej córki" i jej męża

Majątek Ivanki Trump, córki prezydenta Trumpa, i jej męża Jareda Kushnera wynosi 741 mln dolarów, czyli około 2,9 miliarda złotych – poinformowały amerykańskie media. Komentatorzy mówią o możliwym konflikcie interesów. Oboje małżonkowie są zatrudnieni w Białym Domu.

Amerykanie zadowoleni z polskiej decyzji w sprawie systemu Patriot

Stany Zjednoczone cieszą się polskiej decyzji o zainwestowaniu w system obrony rakietowej Patriot - oświadczył ambasador USA w Polsce Paul Jones. W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wysłaniu zaktualizowanego zapytania ofertowego w sprawie zestawów obrony powietrznej.

Operator Biełsatu wyszedł z aresztu. Zarzut chuligaństwa

Operator Biełsatu Aleś Lubianczuk, zatrzymany w piątek podczas przeszukania w biurze redakcji, został wypuszczony z aresztu. Wcześniej informował, że pozostanie w areszcie do poniedziałku. Milicja zarzuciła mu "drobne chuligaństwo", twierdząc, że przeklinał.

Domagają się częściowego zakazu aresztowań imigrantów

Demokraci w Izbie Reprezentantów przedstawili propozycję ustawy, która zabraniałaby aresztowań oraz inwigilacji nielegalnych imigrantów w tak zwanych "wrażliwych lokalizacjach", między innymi w szpitalach, szkołach, kościołach i budynkach sądowych.

"Partyzantka" ćwiczy w Rosji. Chcą nowego cara i zwycięstwa nad USA

W ciągu ostatnich 20 lat Rosjanie byli zaangażowani w wiele wojen, ale tym razem nie chodzi o regularne wojska. Szkolą się zwykli ludzie, a dzieje się to w ramach grup, które same siebie nazywają religijno-patriotycznymi. Właściwie także monarchistycznymi, bo marzą o powrocie cara. A w co wierzą poza potęgą prawosławia? W to, że zbliża się czas walki z Zachodem, największym wrogiem są Stany Zjednoczone, a wojna z nimi właściwie już trwa - na wschodzie Ukrainy. Ci ludzie tak właśnie rozumieją konflikt w Donbasie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Jewgienij Jewtuszenko hospitalizowany w USA

Rosyjski poeta Jewgienij Jewtuszenko, który na stałe mieszka w USA, został hospitalizowany, a lekarze oceniają jego stan jako ciężki - poinformowały media rosyjskie w piątek późnym wieczorem, powołując się na żonę poety Marię Nowikową.

Polska ich potrzebuje, ale urzędnicy każą im wracać na Ukrainę

Historii pani Ludmiły skończyła się szczęśliwie. Po tym jak uciekła z dziećmi z ogarniętego wojną Mariupola i przyjechała do Polski, groziła jej deportacja, do której ostatecznie nie dojdzie. Reporter programu "Polska i Świat" sprawdził, ilu uchodźców z Ukrainy przyjęła Polska i ilu z nich znalazło się w podobnej sytuacji jak pani Ludmiła. Premier Beata Szydło mówiła nawet o milionie Ukraińców i choć nie sprecyzowała swojej wypowiedzi, to i tak statystyki mówią co innego.

Fillon: Rosja nie ingeruje w wybory prezydenckie we Francji

Kandydat prawicy w wyborach prezydenta Francji Francois Fillon określił jako "fantazje" wyrażane obawy, że Rosja może ingerować w proces wyborczy. Twierdzi tak na przykład szef komisji wywiadu Senatu USA, która bada mieszanie się Rosji w amerykańskie wybory.

Izrael wybuduje nowe osiedle. Szef ONZ zaniepokojony

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres jest rozczarowany i zaniepokojony decyzją Izraela o budowie pierwszego od dwóch dekad nowego osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu - oświadczył jego rzecznik Stephane Dujarric.

Sympozjum o Lutrze w Watykanie. Papież: należy uznać błędy, które doprowadziły do podziału

- Dzisiaj jako chrześcijanie jesteśmy wszyscy wezwani do tego, by uwolnić się od uprzedzeń wobec wiary wyznawanej przez innych z innym akcentem i językiem, by wybaczyć sobie nawzajem winy naszych ojców i by razem prosić Boga o dar pojednania i jedności - powiedział papież Franciszek w czasie piątkowej audiencji dla uczestników międzynarodowego sympozjum "Luter 500 lat później", zorganizowanego z inicjatywy Watykanu.

Lider UKIP: Unia nie wyciągnęła wniosków z Brexitu

Lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Paul Nuttall ocenił, że wstępne unijne wytyczne dotyczące negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pokazują, że UE nie wyciągnęła wniosków z Brexitu.