W Bułgarii wygrywa centroprawica

Według najnowszych danych Centralnej Komisji Wyborczej po przeliczeniu 98 proc. głosów centroprawicowa partia GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) byłego i przyszłego premiera Bojko Borysowa otrzymała w wyborach 32,64 proc. głosów.

Kolejne zatrzymanie po ataku w Londynie

30-letni mężczyzna został zatrzymany w Birmingham, w środkowej Anglii, w związku z niedawnym zamachem terrorystycznym w Londynie. Jest on podejrzany o "przygotowywanie aktów terrorystycznych" - poinformowała londyńska policja.

Wielki sukces partii Merkel

Chadecka partia CDU okazała się bezsprzecznym zwycięzcą niedzielnych wyborów do regionalnego parlamentu w kraju związkowym Saara, na zachodzie Niemiec. Chadecy zdobyli 40,7 proc. głosów. Tak wynika z ogłoszonych wieczorem oficjalnych wstępnych wyników.

Utonęło ponad 200 migrantów. Skazali 56 osób

Egipski sąd skazał w niedzielę 56 osób na wyroki więzienia w związku z wywrotką łodzi z imigrantami z września ubiegłego roku. W wypadku zginęły 202 osoby i była to jedna z najtragiczniejszych katastrof na Morzu Śródziemnym z udziałem migrantów próbujących nielegalnie przedostać się do Europy.

Skazana na Białorusi Polka jest już na wolności

Skazana w sobotę w Mińsku na 15 dni aresztu Polka Dorota N. jest już na wolności i wkrótce znajdzie się w Polsce - ustaliła w niedzielę PAP. Polkę zatrzymano w piątek, dzień przed demonstracją opozycji w Mińsku, za niepodporządkowanie się poleceniom milicjantów.

"Władza nie może tego lekceważyć". Były ambasador w Rosji o protestach

- Rosyjskim władzom nie za bardzo zależy, żeby umieszczać go w kolonii karnej. Skończy się nękaniem - komentował TVN24 BiS zatrzymanie Aleksieja Nawalnego i protesty w Moskwie były ambasador w Rosji Stanisław Ciosek. Wśród zatrzymanych na Placu Puszkina ponad 500 protestujących znalazł się także korespondent "The Guardian".

Duda: miałem nadzieję, że Łukaszenka zmienia politykę

Z dużym rozczarowaniem przyjąłem tę sytuację, w jaki sposób władze białoruskie postępują wobec opozycji - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Słowenii. Dodał, że jest też rozczarowany zachowaniem wobec Polki, która została aresztowana.

Szydło w "La Repubblica": Unia nie może się ograniczać do Tuska

- Unia Europejska ma bardzo głębokie znaczenie dla Polski - powiedziała premier Beata Szydło w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica". Zapytana o relacje ze Wspólnotą po zatwierdzeniu Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej szefowa polskiego rządu stwierdziła, że "Unia nie może ograniczać się do tego nazwiska".

"To nie jest żółta koszulka lidera"

- Jeżeli ktoś rozkłada ręce i jest ulga, że się udało, to jest to dziecinada - stwierdził w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej, komentując gest Beaty Szydło po podpisaniu Deklaracji Rzymskiej. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił z kolei o "asertywności jako walucie" w Unii, dodając, że Wspólnota "jest dziś czymś innym, niż miała być".

Wyruszyli z Niemiec, są już w Czechach. Wojska NATO zmierzają na Mazury

Międzynarodowy konwój sił NATO opuścił amerykańską bazę wojskową w Vilseck na południu Niemiec. Grupa 550 żołnierzy i 127 pojazdów, składająca się z amerykańskiej 2. brygady kawalerii pancernej, blisko 150-osobowej grupy brytyjskiej oraz 120-osobowej grupy rumuńskich wojsk przeciwlotniczych w sobotę dotarła do Czech. Ostatecznie wojskowi będą stacjonować w Orzyszu w województwie warmińsko-mazurskim, do którego dotrą jeszcze w marcu. Mają wzmocnić wschodnią flankę NATO.

De Mistura próbuje ratować rozejm w Syrii

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura zaapelował w sobotę do władz Rosji, Turcji i Iranu, by ratowały załamujący się rozejm w Syrii, co pomogłoby też kontynuować rozmowy pokojowe. W Genewie trwa kolejna tura tych rozmów pod egidą ONZ.

"Cieszę, że premier Szydło odeszła od języka szantażu"

Nastąpiła refleksja w rządzie, ponieważ mamy do czynienia z łagodzeniem języka i to bardzo dobrze, bo Polsce powinno zależeć na tym, żeby taka deklaracja została przyjęta - powiedział w programie "Horyzont" eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Dariusz Rosati o podpisaniu w sobotę Deklaracji Rzymskiej. Zdaniem eurodeputowanego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, polski rząd powinien mieć silniejszą wolę kształtowania Unii. -Nie można tego robić pozostając z boku i sugerując, że ma ona więcej wad niż zalet - stwierdził.

Tysiące ludzi protestowały przeciw aborcji

Tysiące osób uczestniczyły w sobotę w Rumunii i sąsiedniej Mołdawii w organizowanych po raz siódmy protestach przeciw aborcji. Według organizatorów - stowarzyszenia "Studenci na rzecz Życia" - marsze pro-life odbyły się tego dnia w blisko 300 miastach.

Rebelianci skazali prezydenta na śmierć. "Za zdradę główną"

Sąd w kontrolowanej przez rebeliantów Huti stolicy Jemenu, Sanie skazał w sobotę na karę śmierci jemeńskiego prezydenta Abda ar-Raba Mansura al-Hadiego oraz sześciu jego współpracowników. Wyrok nie będzie mieć skutków, ale utrudni rozmowy pokojowe – pisze Reuters.

Pentagon: jeden z przywódców Al-Kaidy zabity

Źródła wojskowe USA potwierdziły w sobotę, że 19 marca podczas nalotu w afgańskiej prowincji Paktika udało się zlikwidować Kwari Muhammada Yasina, jednego z przywódców Al-Kaidy. Wywodzący się z Pakistanu terrorysta miał na koncie liczne zamachy.