Merkel, Seehofer, Schulz. Siedem godzin rozmów o koalicji

Liderzy partii chadeckich CDU i CSU oraz SPD postanowili w środę podczas ponad siedmiogodzinnych obrad w Berlinie, że rozmowy sondażowe o utworzeniu koalicyjnego rządu potrwają niespełna tydzień i zakończą się 12 stycznia. Wyznaczono 15 bloków tematycznych, w tym problem migracji.

"Należy bronić zasad liberalnej demokracji". Verhofstadt zadowolony z decyzji Komisji

To smutny dzień dla Polaków, ale jestem zadowolony z propozycji Komisji Europejskiej, która uważa, że artykuł 7.1 traktatu unijnego powinien być uruchomiony - napisał w środę na Twitterze lider grupy liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt. Szefowie większości ugrupowań PE poparli decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski art. 7.1 traktatu unijnego i skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy w związku z ustawą o sądach powszechnych.

Trzy miesiące, pięć zaleceń. Co rekomenduje Polsce Bruksela

W przyjętej w środę rekomendacji dla Polski w sprawie praworządności Komisja Europejska domaga się zmiany przegłosowanych w ubiegłym tygodniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, a także przywrócenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego.

May "wyrazi swoje zaniepokojenie" w rozmowie z Morawieckim

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poruszy kwestię praworządności w Polsce podczas czwartkowego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim - powiedział w środę rzecznik Downing Street po decyzji Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7.1 Traktatu wobec Polski.

Węgry: obronimy Polskę

Uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu wobec Polski z powodu reformowania wymiaru sprawiedliwości jest bezprecedensowe i zadziwiające - stwierdził w środę wicepremier Węgier Zsolt Semjen. Jak zapewnił, Budapeszt "obroni Polskę przed niesprawiedliwym, pokazowym postępowaniem politycznym".

Tusk: trzeba zakończyć dewastację reputacji Polski

Niektórzy sądzą, że jest to wynik niekompetencji, błędów albo zaniechań. To jeszcze nie byłoby najgorsze. Niestety, obawiam się, że jest to świadome ustawianie Polski co najmniej w poprzek, a być może zupełnie obok Unii Europejskiej - stwierdził w Krakowie szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wysłanniczka ONZ nie będzie wpuszczana do Birmy

Rząd Birmy poinformował w środę specjalną wysłanniczkę ONZ ds. Praw Człowieka Yanghee Lee z Korei Południowej, że nie będzie dalej z nią współpracował, ani nie wpuści jej więcej do kraju dopóki będzie sprawowała tę funkcję.

"Polska nie zostawiła nam wyboru". Komisja Europejska uruchamia artykuł 7

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej - poinformował jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans. Jednocześnie Komisja wydała czwartą rekomendację w zakresie praworządności i dała polskim władzom trzy miesiące na wprowadzenie zaleceń. Gdyby zostały one wdrożone, Komisja "jest gotowa ponownie rozważyć swoją propozycję".

"Daily Mail": w lutym Trump odwiedzi Wielką Brytanię

Prezydent USA Donald Trump zamierza odwiedzić Wielką Brytanię w lutym, by otworzyć nowy gmach amerykańskiej ambasady w Londynie - poinformował w środę dziennik "Daily Mail", powołując się na źródła w brytyjskim rządzie.

Kreml odrzuca oskarżenia o dyskryminację Tatarów krymskich

Moskwa odrzuciła w środę rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie łamania praw człowieka i dyskryminacji Tatarów na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Uznajemy te zarzuty za niewłaściwe i nie zgadzamy się z nimi - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Zakaz badań nad "uzbrajaniem" najgroźniejszych wirusów zniesiony

Amerykańskie władze we wtorek zniosły obowiązujący od 2014 roku tymczasowy zakaz finansowania badań w zakresie grypy i innych patogenów, które naukowcy celowo czynią bardziej zakaźnymi lub niebezpiecznymi dla życia - poinformowała agencja Reutera. Zakaz nałożony został wcześniej ze względu na obawy o bezpieczeństwo prowadzonych badań.

Hernandez chce dialogu. Opozycja: warunkiem uznanie Nasralli

Oficjalnie wybrany na prezydenta Hondurasu Juan Orlando Hernandez zaapelował we wtorek do opozycji o rozpoczęcie dialogu w celu przezwyciężenia obecnego kryzysu politycznego. Opozycja kwestionuje wynik listopadowych wyborów prezydenckich i domaga się ich powtórzenia.

Rozejm w walkach. Aby umożliwić "bezstresowe" święta

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte ogłosił 10-dniowy jednostronny rozejm w walkach z komunistycznymi rebeliantami aby umożliwić Filipińczykom "bezstresowe" obchody świąt Bożego Narodzenia - poinformował w środę rzecznik urzędu prezydenckiego Harry Roque.

Zmarł kardynał Law, który tuszował przypadki pedofilii w Kościele

Były arcybiskup Bostonu i niesławny bohater śledztwa dziennikarskiego w sprawie wieloletniego tuszowania przypadków pedofilii wśród tamtejszych księży katolickich - kardynał Bernard Law - nie żyje. Hierarcha chorował, ostatnio przebywał w szpitalu w Rzymie i tam też zmarł - podały w nocy z wtorku na środę amerykańskie media, powołując się na kościelne źródła.

Afera z choinką. "Biedny łysy drapak" za prawie 50 tysięcy euro

Do włoskiego Trybunału Obrachunkowego, odpowiednika polskiej Najwyższej Izby Kontroli, trafiła sprawa choinki stojącej na placu Weneckim w Rzymie. Organizacja konsumencka zapytała, czy doszło do nadużyć przy wyborze i instalacji drzewka, które wyschło przed świętami Bożego Narodzenia. Kontrowersje budzi też kwota, jaką wydano na drzewko. 48 tysięcy euro.