Hakerzy zaatakowali portal hiszpańskiej gazety

Portal internetowy hiszpańskiego dziennika "El Pais" został w czwartek nad ranem sparaliżowany. Podejrzewa się, że cyberatak przeprowadzili hakerzy z grupy Anonymous, którzy zapowiedzieli ostatnio akcje poparcia niepodległości Katalonii.

Nowa Zelandia ma nowego premiera. Po raz trzeci kobietę

Szefowa Partii Pracy (LP) Jacinda Ardern została w czwartek zaprzysiężona na premiera Nowej Zelandii, kończąc dziewięcioletnie rządy centroprawicy. W wieku 37 lat jest najmłodszą przywódczynią archipelagu od 1856 roku i trzecią kobietą na stanowisku szefa rządu.

Premier nalega na unieważnienie kurdyjskiego referendum

Premier Iraku Hajdar al-Abadi oświadczył w czwartek, że zgodzi się wyłącznie na pełne unieważnienie kurdyjskiego referendum niepodległościowego, odrzucając tym samym propozycję Kurdyjskiego Rządu Regionalnego (KRG) w sprawie "zamrożenia" wyników plebiscytu.

Wenezuelska opozycja z Nagrodą Sacharowa

Nagroda Sacharowa Parlamentu Europejskiego za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację zostaje w tym roku przyznana opozycji demokratycznej w Wenezueli - poinformował szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Powtórne wybory w Kenii. Zamknięte lokale i bojkot

W Kenii rozpoczęły się w czwartek wybory prezydenckie bojkotowane przez opozycję, która kwestionuje wiarygodność głosowania. Powtórkę wyborów z 8 sierpnia, w których zwyciężył dotychczasowy szef państwa Uhuru Kenyatta, nakazał Sąd Najwyższy.

Pogrzeb króla Tajlandii. Przygotowania do kremacji

Uroczystości pogrzebowe króla Ramy Dziewiątego rozpoczęły się w środę w Bangkoku. Potrwają do niedzieli. W dzisiejszej procesji i ceremonii kremacji ma wziąć udział około ćwierć miliona osób, na czele z królem Ramą Dziesiątym, czyli synem zmarłego monarchy.

Trump ułatwił prace nad dronami. Powstaną specjalne strefy

Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę memorandum pozwalające naukowcom pracującym nad dronami na łatwiejsze operowanie. Memorandum umożliwi stanom i władzom lokalnym wnioskowanie o zgodę na tworzenie tak zwanych "stref innowacyjnych UAS (unmanned aircraft system)".

Minister: żaden przywilej Polaków na Ukrainie nie zostanie ograniczony

Do resortu docierały "głosy oburzenia, o tym, że edukacja polskich obywateli na Ukrainie może być zagrożona" - wyjaśniała minister edukacji, tłumacząc, dlaczego spotkała się z szefową ukraińskiego resortu edukacji. Anna Zalewska zapewniła po rozmowach w środę, że "żaden przywilej Polaków mieszkających na Ukrainie, wynikający z umów obustronnych, nie zostanie ograniczony". W ten sposób odniosła się do podpisanej we wtorek przez Polskę i Ukrainę deklaracji dotyczącej nauczania w języku polskim.

Pasja do utraty tchu. Miała dwa przeszczepy płuc, śpiewa w operze

Przez chorobę musiano jej przeszczepić płuca - dwukrotnie. Choć po operacjach olbrzymim wysiłkiem było dla niej wydanie z siebie jakiegokolwiek dźwięku, Charity Tillemann-Dick wróciła do swojej pasji i wznowiła karierę śpiewaczki operowej. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Dwaj skazani przez Rosję Tatarzy wydani Turcji

Rosja przekazała Turcji dwóch liderów ruchu Tatarów krymskich, skazanych przez rosyjskie sądy na Krymie na wyroki więzienia – poinformował w środę pełnomocnik prezydenta Ukrainy do spraw Tatarów krymskich i deputowany do ukraińskiego parlamentu Mustafa Dżemilew.