Dżihadyści "przyparci do muru", kalifat kurczy się

Wraz z wyzwoleniem z rąk Państwa Islamskiego (IS) Ar-Rakki na północy Syrii tak zwany kalifat coraz bardziej się kurczy, ograniczając się do terenów wzdłuż granicy z Irakiem. Wciąż jednak istnieje groźba zamachów samobójczych i ataków uśpionych komórek tej grupy.

Syn zabitej dziennikarki: to jest wojna

Syn dziennikarki śledczej i blogerki Daphne Caruany Galizii, która w poniedziałek zginęła w zamachu bombowym na Malcie, potępił swój kraj, nazywając go "państwem mafijnym".

Iracka armia przejmuje kolejne tereny. Kurdowie się kłócą

Politycy opozycyjnych partii kurdyjskich zażądali ustąpienia prezydenta Regionu Kurdystanu Masuda Barzaniego. Media kurdyjskie spekulują, że w związku z tym może dojść do podziału Regionu Kurdystanu. Tymczasem irackie wojsko poinformowało o przejęciu kontroli nad kolejnymi terenami, kontrolowanych dotąd przez kurdyjską Peszmergę.

Turcja w UE? "Byłbym za tym, żeby poczekać"

Zawsze byłem zwolennikiem tego, żeby Turcja stała się częścią Unii Europejskiej. Obecnie ten kraj przechodzi wewnętrzne turbulencje i osobiście byłbym za tym, żeby poczekać, co wyłoni się z tego pewnego zamętu politycznego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier Jarosław Gowin.

Weinstein i seksizm. Hollywood wiedziało od dawna?

Od 12 dni Hollywood żyje aferą Harvey Weinsteina po dziennikarskim śledztwie "New York Timesa". Dziennikarze CNN pytają, czy nieodpowiednie, a być może nawet brutalne zachowania znanego producenta wobec kobiet były w fabryce snów tajemnicą poliszynela. W ostatnich kilkunastu latach w serialach, filmach, wywiadach i publicznych wystąpieniach pojawiały się żarty dotyczące Weinsteina. W ostatnich dniach także wiele gwiazd potwierdza, że Hollywood huczało od plotek przez lata, ale nikt z tym niczego nie zrobił.

Władze Turcji chcą "skuteczniej walczyć z puczystami"

Turecki parlament przedłużył o kolejne trzy miesiące stan wyjątkowy. Restrykcje zostały wprowadzone w ubiegłym roku po udaremnionej próbie zamachu stanu - podała turecka agencja Anatolia. Wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego skierował do parlamentu rząd.

Zamach na dziennikarkę. Władze Malty proszą o pomoc FBI

Rząd Malty zwrócił się do funkcjonariuszy amerykańskiego FBI i europejskich ekspertów sądowych o przybycie na wyspę, by pomóc tamtejszej policji w śledztwie w sprawie zamachu, w którym zginęła maltańska dziennikarka śledcza Daphne Caruana Galizia - podało MSW.

Szymański o Brexicie: brak postępu w sprawie finansów

Unia Europejska powinna pozytywnie odnieść się do propozycji okresu przejściowego po Brexicie, jaki zaproponowała premier Wielkiej Brytanii Theresa May - uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański. Według niego, w negocjacjach jest duży postęp w sprawie praw obywateli, lecz nie w sprawie finansów.

Saakaszwili "radzi" Poroszence, by złożył rezygnację 

- Dopóki u władzy jest Poroszenko, nie będzie żadnego postępu, żadnego zwalczania korupcji - ocenił były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który jednocześnie "poradził" prezydentowi Ukrainy, by podał się do dymisji. Propozycja padła podczas kilkutysięcznego wiecu przed gmachem parlamentu w Kijowie.

"Lepiej oddziaływać niż izolować". Jak układać relacje z Turcją Erdogana?

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybył do Polski w szczególnie trudnym okresie. Część państw Unii Europejskiej jest otwarcie skłócona z Turcją, Ankara po nieudanym puczu przeprowadza czystkę w armii, sądownictwie i mediach, a Brukselę posądza się o całkowity brak wizji odbudowania relacji. Czego w tej sytuacji należy spodziewać się po wizycie Erdogana w Polsce?

"Polska popiera starania Turcji o wejście do Unii Europejskiej"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Polsce. - Wizyta w Warszawie jest w ogromnym stopniu związana ze współpracą gospodarczą - podkreślał na konferencji prasowej Andrzej Duda, dodając, że podpisano pięć ważnych umów międzyrządowych. Zapewnił także, że Polska "popierała i popiera" starania Turcji o wejście do Unii Europejskiej.

Waszyngton: wybory w Wenezueli były nieuczciwe

Niedzielne wybory regionalne w Wenezueli nie były wolne ani uczciwe - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. Kandydaci partii rządzącej wygrali w 17 z 23 stanów; według opozycji wybory były sfałszowane.

Samozwańcza stolica dżihadystów "całkowicie wyzwolona"

Położona na północy Syrii Ar-Rakka została całkowicie wyzwolona z rąk bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nad całym miastem kontrolę sprawują Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).

"Ja też". Internautki wyznają, że były molestowane

Po tym, jak hollywoodzkie gwiazdy przerwały milczenie na temat producenta filmowego Harveya Weinsteina, wiele kobiet za pośrednictwem mediów społecznościowych wyznało, że również doświadczyło molestowania seksualnego. Na Twitterze powstał specjalny hashtag #MeToo, który ma pokazać, jak ogromna jest skala tego zjawiska.

Bułgaria odkłada zakup myśliwców, rozmawia z Rosjanami

Choć kontrakt na zakup szwedzkich myśliwców był blisko, Bułgaria odkłada modernizację lotnictwa wojskowego i będzie nadal liczyć na rosyjską technikę. Prowadzone są rozmowy z rosyjskimi firmami w sprawie remontów samolotów, radarów i innego sprzętu - poinformował dowódca lotnictwa wojskowego generał Canko Stojczew.

Wyrok za negowanie Holokaustu

Sąd w Berlinie skazał w poniedziałek Ursulę Haverbeck na sześć miesięcy więzienia za notoryczne negowanie Holokaustu. 88-letnia kobieta twierdziła w styczniu 2016 roku, że komory gazowe w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz nie były prawdziwe.

"Zaproszenie Erdogana do Polski po puczu ma wymiar symboliczny"

Zapraszając prezydenta Erdogana po puczu, gdzie 50 tysięcy osób siedzi w więzieniach, Prawo i Sprawiedliwość wpisuje się w konstrukcję, że szuka sojuszników, którzy pasują mu do wizji politycznej - skomentował wizytę prezydenta Turcji w Warszawie Rafał Trzaskowski, europoseł PO i gość "Jeden na jeden". Jak dodał, Polska jest pierwszym państwem UE, które zaprosiło tureckiego przywódcę po nieudanym zamachu stanu w 2016 roku.