Ruszyło dochodzenie w sprawie oskarżeń o zbrodnie prezydenta Filipin

Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął wstępne dochodzenie w sprawie zarzutów o domniemane zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez prezydenta Filipin Rodrigo Duterte - podał w czwartek "The Guardian". Zarzuty dotyczą działań w ramach prowadzonej przez prezydenta kampanii antynarkotykowej.

"Economist": Po co ustawa o IPN? PiS kwitnie dzięki takim potępieniom

Jeśli nowe polskie prawo miało odwrócić uwagę od błędów popełnionych przez Polaków, to się nie udało. Od tygodni zagraniczne media opisują szczegóły polskich zbrodni wojennych - stwierdza "The Economist". Brytyjski tygodnik ocenia jednak, że dzięki zagranicznej krytyce polski rząd jednocześnie zyskuje w sondażach.

Czaputowicz: Temperatura sporu obniżona. Zaprosiłem Timmermansa do Warszawy

Frans Timmermans skierował prośbę, żeby obniżyć temperaturę sporów w Warszawie, że krytyka sędziów jako całości czasami jest może zbyt ostra. Myślę, że to są ważne uwagi - powiedział Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji w czwartek spotkał się z wiceszefem Komisji Europejskiej i zaprosił go do Warszawy.

Szczerski o rozmowie Dudy z wiceprezydentem USA: od razu wiadomo, że się odbędzie

Prezydent Andrzej Duda w piątek weźmie udział w spotkaniu prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina z przywódcami państw przybyłymi na inaugurację olimpiady w Pjongczangu. Szef gabinetu Dudy, Krzysztof Szczerski, zapowiada nieformalną rozmowę z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, Mikiem Pence'em. - Od razu wiadomo, że taka rozmowa pewnie się odbędzie - stwierdził.

Media w Hongkongu: Tajwan odrzucił pomoc Pekinu

Tajwan odmówił przyjęcia zaoferowanej przez Chiny pomocy w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło dziewięć osób, a ponad 50 wciąż jest zaginionych – poinformował hongkoński dziennik "South China Morning Post" powołując się na rząd w Tajpej.

Chiny: liczymy na dialog USA z Koreą Północną

Chiny popierają zapoczątkowany przy okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich dialog pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową. Liczą, że rozszerzy się on również na Stany Zjednoczone – oświadczył w czwartek chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Kary więzienia dla nieletnich sprawców gwałtu z Rimini

Na 9 lat i 8 miesięcy więzienia sąd w Bolonii skazał trzech nastolatków marokańskiego i nigerskiego pochodzenia oskarżonych o gwałt i napaść na parę polskich turystów w Rimini oraz o dwa inne napady. Do tragedii doszło w sierpniu zeszłego roku.

Dronem do pracy? To może stać się rzeczywistością już niedługo

Maszyna o nawie "EHang-184" może zabrać na pokład osobę ważącą nawet sto kilogramów. Zapas energii w akumulatorach pozwala na 23-minutowy lot z prędkością 100 km/h. Producent zapewnia, że automatycznie sterowany dron jest bezpieczny - wykonał już ponad tysiąc lotów. Jego konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo nawet przy podmuchach wiatru o prędkości 50 km/h. "EHang-184" ma spełniać rolę miejskiego środka transportu, taksówki czy pojazdu dla turystów. Do sprzedaży może trafić już za rok.

"Korea może liczyć na nasze wsparcie". Prezydent Duda w Seulu

Przeżycia narodu polskiego i koreańskiego w wielu momentach historii były podobne - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który w czwartek odebrał Honorowe Obywatelstwo Seulu. To jeden z punktów jego czterodniowej wizyty w Korei Południowej. Prezydent wspomniał również o wsparciu Polski w staraniach władz koreańskich o rozwiązanie kryzysu atomowego w regionie.

"Jest gorzej, niż nam się wydaje"

Polscy politycy chyba do końca nie widzą powagi sytuacji, tego, jak się w tej chwili w Waszyngtonie nas postrzega i jakie będą tego konsekwencje - ocenił amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Razem z publicystą Markiem Ostrowskim w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS komentował relacje z USA w świetle nowelizacji ustawy o IPN.

Albo porozumienie z sąsiadem, albo wejścia do Unii nie będzie

Serbia musi osiągnąć i wdrożyć w życie porozumienie o normalizacji stosunków z Kosowem i przeprowadzić szereg reform, by wejść do Unii Europejskiej do 2025 roku - oznajmił w środę w Belgradzie unijny komisarz do spraw rozszerzenia Johannes Hahn. Sceptycznie o strategii Unii wypowiadają się tymczasem politycy w Prisztinie.

Macron na Korsyce. Wykluczył autonomię wyspy

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w środę, że jest otwarty na to, aby Korsyka została wymieniona we francuskiej konstytucji, ale odrzucił kilka innych kluczowych żądań wysuwanych przez rządzących na wyspie nacjonalistów.