Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas skrytykował w wywiadzie dla dziennika "Suddeutsche Zeitung" politykę prezydenta USA Donalda Trumpa. Ocenił, że szkodzi ona Europie.
W przeddzień szczytu G7 w kanadyjskim Charlevoix, około 500 osób wyszło na ulice Quebec City w proteście zorganizowanym przez koalicję organizacji sprzeciwiających się kapitalizmowi, kolonializmowi, rasizmowi i seksizmowi.
Konserwatyści wygrali wybory do parlamentu w Ontario, najludniejszej prowincji Kanady, wytwarzającej 40 proc. kanadyjskiego PKB. Po raz pierwszy od 15 lat rządu nie stworzy tam partia liberalna.
Prezydent Rosji Władimir Putin poprosił kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, aby w Wiedniu mogło zostać zorganizowane latem jego spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem - podał dziennik "Wall Street Journal".
Żołnierze sił specjalnych Australii wykazywali "pogardę dla ludzkiego życia" i stosowali "niedozwoloną przemoc" podczas operacji prowadzonych w Afganistanie - poinformował dziennik "Sydney Morning Herald". Powołał się na niejawne zeznania w rządowym śledztwie.
Donald Trump wyraził optymistyczne przekonanie, że jego planowane rozmowy z przywódcą Korei Północnej w Singapurze zakończą się "olbrzymim sukcesem albo umiarkowanym sukcesem". Dodał, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, to byłby skłonny zaprosić Kim Dzong Una do Białego Domu.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znalazła się wśród tegorocznych laureatów Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Wyróżnienie przyznawane jest przez Parlament Europejski.
Kim Kardashian w wywiadzie dla telewizji CNN zrelacjonowała swoją emocjonalną rozmowę telefoniczną z Alice Johnson - kobietą skazaną na dożywocie za pomoc w handlu narkotykami. Celebrytka zaangażowała się w kampanię zwolenników skrócenia kary 62-letniej kobiecie i podczas swojego spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem przekonała go do tego, że Johnson powinna wyjść na wolność.
Ukraiński parlament ratyfikował porozumienie z rządem Francji o zakupie 55 śmigłowców firmy Airbus Helicopters. To największy tego rodzaju kontrakt w historii Ukrainy. Francuskie maszyny mają posłużyć do gruntownego zmodernizowania lotnictwa ukraińskich służb bezpieczeństwa.
Kraje położone na prowadzącym przez Bałkany szlaku migracyjnym ostrzegły w czwartek przed nowym masowym napływem migrantów i zapowiedziały zacieśnienie współpracy, by do tego nie dopuścić. W planach jest między innymi stworzenie banku danych biometrycznych migrantów.
Quim Torra, nowy szef regionalnego rządu katalońskiego, zwrócił się w czwartek do nowego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, aby wystąpił z propozycją rozwiązań, który pozwoliłyby wyjść z "anormalnej" sytuacji panującej w stosunkach Barcelona-Madryt.
Po przedterminowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych, które odbędą się 24 czerwca, Turcja może znieść stan wyjątkowy - zapowiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan w czwartek.
280 skoczków z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic brało udział w manewrach na poligonie w Drawsku Pomorskim. Żołnierze ćwiczyli desant spadochronowy z samolotów CASA w ramach manewrów Saber Strike-18.
Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że "wszystko jest gotowe" do jego - zaplanowanego na 12 czerwca - spotkania w Singapurze z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem.
Mieszkający w Niemczech Turcy rozpoczęli w czwartek wcześniejsze głosowanie w zaplanowanych na 24 czerwca tureckich wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Prawo wyborcze ma w nich 1,44 miliona Turków w Niemczech. Głosowanie rozpoczęło się też w Austrii i Francji.
Sąd w Arabii Saudyjskiej skazał cztery osoby oskarżone o powiązania z Iranem. Skazani mieli planować zabójstwo "ważnych osobistości" - podały w czwartek państwowe media w saudyjskim królestwie.
Nowo desygnowany premier Jordanii Omar ar-Razaz oznajmił w czwartek, że jego rząd wycofa projekt ustawy zwiększającej liczbę osób objętych podatkiem dochodowym; fala protestów przeciwko ustawie spowodowała dymisję jego poprzednika.
33-letnia Ines Zorreguieta, młodsza siostra królowej Niderlandów Maksymy, została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w Buenos Aires. Jak podają argentyńskie media, najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było samobójstwo.
Ponad 2 tys. osób otrzymało w Turcji wyroki więzienia, w tym ponad 1,5 tys. dożywotniego pozbawienia wolności, pod zarzutem udziału w zakończonym niepowodzeniem zamachu stanu z lipca 2016 roku - zakomunikowało w czwartek tureckie Ministerstwo Sprawiedliwości.
Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że papież Franciszek "absolutnie zgadza się" z polityką polskiego rządu względem kryzysu uchodźczego. Porównaliśmy stanowisko polskiego rządu w sprawie uchodźców z nauczaniem papieża Franciszka.
Reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada "nie jest już chroniony" przed represjami - ostrzegł w czwartek rząd w Damaszku izraelski premier Benjamin Netanjahu, który przebywa z wizytą w Londynie.
Turcja zawiesiła zawarte z Grecją porozumienie o przyjmowaniu zawróconych z greckich wysp migrantów z powodu zwolnienia z aresztu czterech zbiegłych z kraju tureckich wojskowych - oświadczył w czwartek szef MSZ Mevlut Cavusoglu, cytowany przez agencję Dogan.
Desant z morza na plażę ćwiczyli w Ustce amerykańscy marines i żołnierze rumuńskiej piechoty morskiej. Była to część sojuszniczego ćwiczenia Baltops, które odbywa się na Bałtyku i w jego rejonie. Na pokładzie amerykańskiego okrętu dowodzenia USS Mount Whitney był reporter TVN24 Adam Krajewski i z bliska obserwował przebieg manewrów.
1 października 2017 roku Stephen Paddock otworzył ogień do 22-tysięcznego tłumu bawiącego się na festiwalu muzyki country w Las Vegas. 58 osób zginęło. Ponad 500 zostało rannych. Na niepublikowanych do tej pory nagraniach z monitoringu widać, jak przerażeni ludzie uciekają przed kulami.
Uzbek Rachmat Akiłow, który 7 kwietnia 2017 roku dokonał zamachu w Sztokholmie, taranując ludzi ciężarówką i zabijając pięć osób, usłyszał w czwartek wyrok dożywotniego pozbawienia wolności za terroryzm.
Międzykontynentalna rakieta balistyczna Sarmat wejdzie do służby w rosyjskiej armii w roku 2020 - zapowiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Zapewnił także, że Rosja poinformuje w bliskiej przyszłości o innych planowanych rodzajach nowoczesnej broni.
W obecności króla Filipa VI w czwartek zaprzysiężony został nowy socjalistyczny rząd Hiszpanii premiera Pedro Sancheza. Po raz pierwszy w historii tego kraju większość członków gabinetu stanowią kobiety.
Parlament Ukrainy uchwalił w czwartek w drugim, ostatecznym czytaniu ustawę powołującą sąd antykorupcyjny. Za przyjęciem prezydenckiego projektu zagłosowało 315 deputowanych w 450-miejscowej Radzie Najwyższej - podała agencja Interfax-Ukraina.
Wicepremier Włoch, minister rozwoju gospodarczego i pracy Luigi Di Maio oświadczył w czwartek, że nowy rząd w Rzymie nie będzie "służalczy" wobec rządów innych krajów. Powtórzył zamiar prowadzenia dialogu z Rosją.