Merkel "nie zabiega o rolę mediatora" w sprawie Katalonii

- Jesteśmy bardzo zainteresowani stabilnością Hiszpanii. We wszystkich działaniach powinna być przestrzegana praworządność - powiedział w środę w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, odnosząc się do przeprowadzonego w ostatni weekend referendum niepodległościowego w Katalonii i napiętej sytuacji w regionie.

Wybuch motocykla w Paryżu

W środę rano przed budynkiem ataszatu wojskowego Jordanii w Paryżu wybuchł motocykl - poinformował przedstawiciel placówki.

Nagroda Nobla za "wprowadzenie biochemii w nową erę"

Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Badacze zostali wyróżnieni za prace związane mikroskopią krioelektronową umożliwiającą obrazowanie dużych cząsteczek biologicznych w rozdzielczości niemal atomowej.

Izrael zablokował terytoria palestyńskie z powodu święta

Władze Izraela zablokowały na 11 dni przejścia graniczne z terytoriami palestyńskimi z obawy przed atakami podczas żydowskiego święta Sukot (Święta Szałasów). Palestyńczycy będę mogli opuszczać Strefę Gazy i Zachodni Brzeg tylko w wyjątkowych przypadkach.

Dwugłos w Waszyngtonie. Mattis: porozumienie z Iranem w interesie USA

Stany Zjednoczone powinny rozważyć utrzymanie porozumienia nuklearnego z Iranem, dopóki nie zostanie udowodnione, że Teheran je łamie, lub porozumienie to przestałoby służyć interesom Waszyngtonu - stwierdził we wtorek w amerykańskim Senacie sekretarz obrony USA James Mattis. Wypowiedź ta znacznie różni się od słów Donalda Trumpa, który wielokrotnie groził zerwaniem porozumienia.

Śmierć holenderskich żołnierzy. Minister obrony podała się do dymisji

Zaniedbania w sferze bezpieczeństwa - tak Rada do spraw Bezpieczeństwa w Holandii określiła w raporcie powód, który przyczynił się do śmierci dwóch żołnierzy z misji ONZ w Mali i poważnego zranienia trzeciego. Minister obrony Jeannine Hennis-Plasschaert oświadczyła, że w związku z ustaleniami autorów sprawozdania podaje się do dymisji.

Bilans ofiar huraganu w Portoryko wzrósł dwukrotnie

Ostateczny bilans ofiar śmiertelnych huraganu Maria w Portoryko wynosi 34 zabitych - poinformował we wtorek wieczorem portorykański gubernator Ricardo Rosello. Oznacza to, że jest dwukrotnie wyższy, niż podano przed wtorkową wizytą prezydenta Donalda Trumpa na wyspie.

"Dług publiczny musi być umorzony". Trump odwiedził Portoryko

- Nasi przyjaciele z Wall Street, którym Protoryko jest winne pieniądze, będą musieli o nich zapomnieć - oświadczył we wtorek Donald Trump w wywiadzie dla telewizji Fox News. Prezydent we wtorek odwiedził Portoryko, gdzie ogromne zniszczenia spowodował huragan Maria.

"Za co mamy płacić? Nie mamy z tym nic wspólnego". Niemcy o rozliczeniach za wojnę

- Żądania powojennych reparacji są odbierane w Niemczech jako polityczna gra Jarosława Kaczyńskiego. Obawiam się dnia, w którym niemieccy nacjonaliści wystawią Polsce rachunek za niemieckich wypędzonych - mówił Robin Lautenbach, dziennikarz ARD i były korespondent w Polsce. Reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk rozmawiał z Niemcami o powracającym w Polsce temacie rozliczeń za II wojnę światową. Ci słyszeli o tym i nie kryją zdziwienia, bo temat uważają za zamknięty. Co ciekawe, im dalej od polskiej granicy, tym reakcje są ostrzejsze. Materiał programu "Czarno na białym".

"To było jak strzelanie do beczki pełnej ryb"

- Nie wiem, w jaki sposób można było zapobiec strzelaninie w Las Vegas - oświadczył Joseph Lombardo, szeryf wydziału policji w Las Vegas. Zdaniem sporej grupy polityków i ekspertów w USA masakrze, w wyniku której śmierć poniosło 59 osób, a rannych zostało 527, nie można było zapobiec. Do tragedii doszło, gdy 64-letni Stephen Paddock otworzył ogień do 20 tysięcy uczestników koncertu.

"Nie ma doniesień, że wśród ofiar są Polacy"

Na obecnym etapie prac służb nie da się jeszcze tego całkowicie wykluczyć, bo ofiary ataku są wciąż identyfikowane, ale konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Los Angeles zapewnił, że "nie otrzymał żadnych doniesień, że wśród ofiar zamachu w Las Vegas są Polacy".

Mówił: nie sądzę, że mi się uda. Ranny osłaniał kobiety, gdy szaleniec strzelał

Kiedy grad kul przelatywał nad ich głowami, szukały schronienia tak jak tysiące innych osób. Postanowiły biec w stronę sceny, by ukryć się w jej pobliżu. Tam trafiły na małą przestrzeń pod jednym ze stołów. Wtulone w siebie słyszały pociski. Ramionami otoczył je nieznajomy. Ranny, zadbał o to, by dać im dodatkową ochronę. Tak 35-letnia Krystal Goddard opisuje chwile po ataku w Las Vegas, z którego jej i jej przyjaciółce udało się ujść cało.

Oskarżony o brutalne zabójstwo dziennikarki. W jego komputerze szokujące nagrania

Dziennikarka Kim Wall miała na ciele piętnaście ran ciętych - poinformował na wtorkowej rozprawie przed kopenhaskim sądem prokurator. Kobieta ostatni raz była widziana żywa, kiedy wchodziła na pokład łodzi podwodnej duńskiego wynalazcy Petera Madsena. Prokuratura przekazała także, że na komputerze w prowadzonym przez naukowca laboratorium znaleziono nagrania przedstawiające brutalne egzekucje kobiet.

Większe uprawnienia służb. Projekt ustawy przyjęty w Paryżu

Posłowie Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, przyjęli we wtorek projekt ustawy wzmacniający bezpieczeństwo wewnętrzne i walkę z terroryzmem. Dzięki niej wielokrotnie przedłużany stan wyjątkowy będzie zniesiony 1 listopada.

Szefowa sztabu Nawalnego zatrzymana

Policja w Petersburgu zatrzymała we wtorek szefową lokalnego sztabu Aleksieja Nawalnego, Polinę Kostylewą - poinformowali w mediach społecznościowych współpracownicy opozycyjnego polityka. Kostylewej zarzucono niepodporządkowanie się poleceniom policji.

Amerykanie wydalą kubańskich dyplomatów

Piętnastu dyplomatów z ambasady Kuby w Waszyngtonie zostaje wydalonych. Mają opuścić USA w ciągu tygodnia - poinformował we wtorek Departament Stanu. To kolejna odsłona w sprawie tajemniczych "ataków akustycznych", w wyniku których ucierpieli dyplomaci USA na Kubie.

"Nie jesteście tu mile widziani". Hiszpańscy policjanci wyrzucani z katalońskich hoteli

Katalończycy głośno pokazują, że nie podoba im się obecność przysłanych przez Madryt funkcjonariuszy hiszpańskiej policji i Guardia Civil. W kilku katalońskich miejscowościach funkcjonariusze musieli opuścić hotele, w których zostali zakwaterowani. We wtorek śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura w Barcelonie, która zbada między innymi, czy hotelarze nie podejmowali decyzji pod presją polityczną.

"To niemal niepojęte", ale się stało. Ostatni raport z lotu MH370

Australijscy śledczy oznajmili, że na razie nie da się nic więcej zrobić. Pomimo poszukiwań zakrojonych na wielką skalę, nie udało się ustalić, co stało się z samolotem linii Malaysia Airlines, który 8 marca 2014 r. wyleciał z Kuala Lumpur i miał dolecieć do Pekinu. W ostatecznym raporcie śledczy podkreślili, iż "to niemal niepojęte", że w świecie, w którym dziennie na pokłady samolotów wsiada 10 milionów ludzi, nie wiadomo, co się stało z jedną z większych maszyn.

"Siły okupacyjne - won". Strajk generalny i protesty w Katalonii

Kilkusettysięczny tłum wyległ na ulice katalońskiej Barcelony w dniu, w którym rozpoczął się strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi. Demonstranci zgromadzili się między innymi przed siedzibą rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej.