"To jest ciężar współczesności"

Niespełna dwuletni Alfie Evans cierpi na nieznaną wcześniej chorobę, która doprowadziła do degradacji mózgu. Według lekarzy dalsza terapia "nie jest w jego najlepszym interesie" i może być nie tylko "daremna", ale także "nieludzka". Rodzice chcą jednak przewieźć chłopca do watykańskiego szpitala Bambino Gesu w Rzymie. Ich walkę od wielu dni śledzą media na całym świecie. W głosy Haliny Bortnowskiej (filozof, teolog), Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej (psycholog, psychoterapeuta) i Tomasza Pietrzykowskiego (Katedra Teorii i Filozofii Prawa, Uniwersytet Śląski) w tej sprawie wsłuchał się Sebastian Wasilewski z magazynu "Polska i Świat".

Błaszczak: jesteśmy gotowi przyjąć więcej żołnierzy USA

- Będę przedstawiał nasze propozycje związane ze zwiększeniem liczby żołnierzy Stanów Zjednoczonych służących w Polsce. Deklaracja z naszej strony jest jednoznaczna - zapowiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak przed wylotem do USA. Wśród planowanych tematów rozmów jest także między innymi współpraca przy programach zbrojeniowych.

"Iran nigdy nie może posiadać broni jądrowej"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował w środę do USA, by odrzuciły pokusę nacjonalizmu i angażowały się na świecie. Jego zdaniem Ameryka nie powinna wycofywać się z umowy nuklearnej z Iranem, dopóki nie zostanie zawarte szersze porozumienie. - Iran nigdy nie może posiadać broni jądrowej. Nigdy - podkreślił, zwracając się do kongresmenów.

Trzy kwestie w sprawie pomocy dla Syrii. "Znaleźliśmy płaszczyznę porozumienia"

Mimo różnic znaleźliśmy płaszczyznę porozumienia w sprawie pomocy dla Syrii - oświadczyła w środę szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini podczas drugiego dnia obrad międzynarodowej konferencji poświęconej sytuacji w Syrii i finansowaniu przyszłej odbudowy kraju. Jak dodała, chodzi o trzy kwestie, które mogą stanowić podstawę porozumienia.

Kempa zapowiada miliony z Polski na Syrię. "Kwota wyższa niż w ubiegłym roku"

Polska zadeklarowała rozdysponowanie około 48 milionów złotych pomocy humanitarnej dla Syryjczyków - oświadczyła w środę w Brukseli Beata Kempa, minister do spraw pomocy humanitarnej. Dodatkowo Polska przeznaczy 12,5 milionów euro na pomoc uchodźcom w Turcji. Kempa reprezentowała Polskę na konferencji w Brukseli dotyczącej sytuacji w Syrii.

Gliński: Zjednoczone Emiraty Arabskie to drzwi do świata arabskiego

Zjednoczone Emiraty Arabskie są doskonałym wejściem, drzwiami do świata arabskiego. To kraj nastawiony na kooperację i dialog z cywilizacją zachodnią – powiedział w środę w Abu Zabi po otwarciu 28. Międzynarodowych Targów Książki wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W bawarskich urzędach mają pojawić się krzyże. "Typowy gest polityczny"

Rząd krajowy Bawarii postanowił we wtorek, że we wszystkich podległych mu urzędach mają przy wejściach wisieć krzyże - poinformował po posiedzeniu rządu premier krajowy Markus Soeder z bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Wywołało to zdecydowany sprzeciw opozycyjnej partii AfD, a nawet niektórych duchownych.

Australijska zakonnica wyrzucona z Filipin

Władze Filipin nakazały w środę wydalenie pochodzącej z Australii katolickiej siostry zakonnej oskarżanej przez prezydenta Rodrigo Duterte o zaangażowanie w działalność polityczną.

Papież apeluje o pojednanie na Półwyspie Koreańskim

Papież Franciszek zaapelował w środę podczas audiencji generalnej o dialog oraz pojednanie między Koreą Południową i Koreą Północną. Apel wystosował w związku z zapowiedzianym na piątek spotkaniem przywódców obu krajów, Mun Dze Ina i Kim Dzong Una.

Grenlandia wybrała lokalny parlament

Partia Siumut, której przewodniczy premier Kim Kielsen, wygrała wtorkowe wybory do lokalnego parlamentu Grenlandii, zdobywając 27 procent głosów. Drugie miejsce zajął Inuit Ataqatigiit, dążący do całkowitego uniezależnienia się Grenlandii od Danii.

Rozmowy w Nowym Jorku. Spotkanie szefów MSZ Polski i Iranu

Współpraca dwustronna, sytuacja w Syrii i Jemenie, a także kwestia porozumienia światowych mocarstw z Iranem dotyczącego jego programu atomowego znalazły się wśród tematów rozmowy szefów polskiej i irańskiej dyplomacji. Jacek Czaputowicz i Mohammed Dżawad Zarif spotkali się we wtorek w Nowym Jorku.

"Z każdym dniem będzie nas więcej, dopóki nie przejmiemy władzy"

Pełniący obowiązki premiera Armenii Karen Karapetjan zaproponował w środę przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych, które zakończyłyby trwający w kraju od prawie dwóch tygodni kryzys polityczny. W środę w Erywaniu odbywają się kolejne antyrządowe wiece.

Andrzej Duda: Alfie Evans musi zostać uratowany. Modlimy się za Ciebie

Alfie Evans udowodnił, że cud życia może być silniejszy od śmierci. Być może wszystko, czego potrzeba, to trochę dobrej woli decydentów - napisał Andrzej Duda w mediach społecznościowych. Prezydent wezwał do ratowania ciężko chorego 23-miesięcznego chłopca, którego w poniedziałek odłączono od aparatury podtrzymującej życie.

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę w sprawie zwrotu mienia ofiar Holokaustu

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła we wtorek przez aklamację ustawę, która ma pomóc ofiarom Holokaustu i ich spadkobiercom w odzyskaniu zagrabionego majątku. Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin w rozmowie z "Faktami" TVN stwierdził, że ustawa "nie daje żadnych podstaw do jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Polski".

Przedstawiciel Seulu: szczyt Mun-Trump najpewniej w połowie maja

Prezydenci Korei Południowej i USA, Mun Dze In i Donald Trump, najpewniej spotkają się w połowie maja przed planowanymi na początek czerwca rozmowami Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - powiadomił w środę przedstawiciel południowokoreańskiego prezydenta.