Pierwsze takie widowisko w historii. Symultaniczny powrót z kosmosu

Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Ładunkiem maszyny jest sportowy samochód, który wysłano w drogę ku Marsowi. Rakieta wystartowała o godz. 21.45 czasu w Polsce - początkowo start planowano na 19.30, jednak został on opóźniony z powodu silnego wiatru. Dwa stopnie wspomagające po odłączeniu się od rakiety wylądowały - jak zaplanowano - z powrotem na przylądku Canaveral, zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie.

Koniec unijnej kariery Czarneckiego? Wyprowadzka z gabinetu może być trudna

Europoseł PiS w środę może pożegnać się z unijną funkcją za obraźliwe słowa wobec Róży Thun, którą porównał do szmalcowników. Czarnecki się broni, ale w tej sprawie nawet drukowane ulotki, mówiące, że to zamach na wolność słowa, mogą mu nie pomóc. Po raz pierwszy - w przypadku powodzenia głosowania - odwołany zostanie wiceszef europarlamentu przed końcem kadencji. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie

Już do ponad 200 rannych wzrósł bilans trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,42, które nawiedziło we wtorek wschodni Tajwan - podały władze. Dotychczas spod gruzów ratownikom udało się wydobyć prawie 150 żyjących osób.

Ślub księżniczki przełożony o dwa lata

Zaplanowana na 4 listopada 2018 roku ceremonia zaślubin najstarszej wnuczki cesarza Japonii Akihito, księżniczki Mako, zostanie przełożona na rok 2020 ze względu na "brak czasu na konieczne przygotowania" - powiadomiło biuro prasowe dworu cesarskiego.

Enklawa pod bombami Asada. Kilkadziesiąt ofiar jednego dnia

Co najmniej 47 cywilów, w tym 10 dzieci, zginęło we wtorek w Syrii w nalotach syryjskich sił rządowych na Wschodnią Gutę - podało po południu Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Wschodnia Guta to kontrolowana przez rebeliantów enklawa w pobliżu Damaszku, oblegana przez siły rządowe od 2013 roku.

Chińska gazeta: Pekin i Watykan nawiążą stosunki dyplomatyczne

Pekin prędzej czy później nawiąże oficjalne stosunki dyplomatyczne z Watykanem, gdyż dąży do tego papież Franciszek – ocenił we wtorek w artykule redakcyjnym chiński dziennik "Huanqiu Shibao". Jak ocenił, Franciszek "potrafi rozwiązać spory pomiędzy obiema stronami".

"Fantastyczna wyspa" zaczyna się starzeć. Na samochody spadła część wiaduktu

W centrum brazylijskiej stolicy Brasilii zawalił się fragment wiaduktu drogowego. Tony betonu spadły na parking i niewielką restaurację, nie ma jednak informacji o ofiarach. Brasilia, zbudowane w 1960 roku od podstaw miasto, uważana jest za arcydzieło modernizmu i znajduje się na liście UNESCO. Jak zauważa Reuters, zwana przez Brazylijczyków "fantastyczną wyspą" Brasilia zaczyna się jednak starzeć - w niedzielę zawaliła się w niej także część budynku mieszkalnego.

"Wyrażamy głębokie ubolewanie". Komitet Żydów Amerykańskich o decyzji prezydenta

Nie można przemilczać antysemickich czynów, a nawet zbrodni, popełnianych przez poszczególnych Polaków - powiedziała we wtorek Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC). - Jedyna nadzieja, jaką można w tej chwili żywić, wiąże się z decyzją Pana Prezydenta Dudy o skierowaniu podpisanej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - dodała przedstawicielka organizacji.

Dżihadysta ignoruje proces. Abdeslam odmawia stawienia się w sądzie

Salah Abdeslam, ostatni żyjący członek grupy dżihadystów, która zaatakowała Paryż w 2015 roku, odmówił stawienia się w sądzie w Brukseli w czwartek, gdzie ma być kontynuowany jego proces. Dotyczy on strzelaniny z policją w stolicy Belgii, do której doszło w czasie zatrzymania oskarżonego.

Azerska opozycja zapowiada bojkot wyborów

Opozycja w Azerbejdżanie zapowiedziała we wtorek bojkot przedterminowych wyborów prezydenckich w tym kraju, które zgodnie z w wydanym w poniedziałek rozporządzeniem prezydenta Ilhama Alijewa zostały przesunięte z października na 11 kwietnia.

100-lecie praw wyborczych kobiet. Wielka Brytania świętuje

Wielka Brytania świętuje we wtorek setną rocznicę wprowadzenia ustawy, na mocy której kobiety uzyskały prawo do głosowania w wyborach do brytyjskiego parlamentu. Wymogami było, aby były powyżej 30. roku życia i posiadały nieruchomość.

"Fałszywi prorocy wielu wprowadzą w błąd"

Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post, ogłoszonym we wtorek, napisał, że chciwość gasi miłość i przeradza się w przemoc. Obraca się ona, dodał, przeciwko tym, których uważa się za zagrożenie - nienarodzonym dzieciom, chorym, cudzoziemcom i bliźnim.

Sondaż: Macedończycy gotowi na kompromis w kwestii nazwy kraju

Większość obywateli Macedonii poparłaby kompromisowe rozwiązanie sporu z Grecją w sprawie kontrowersyjnej nazwy swojego kraju, jeśli zwiększyłoby to szanse kraju na wejście do Unii Europejskiej i NATO - wynika z przeprowadzonego w styczniu sondażu. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 61 procent badanych.

Erdogan: Waszyngton działa wbrew Ankarze

USA działają w północnej Syrii wbrew interesom Turcji, Iranu i być może Rosji dostarczając wojskowe wsparcie materiałowe na tereny, które kontrolują siły zdominowane przez Kurdów - oświadczył we wtorek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.