Amerykanie z pomocą, nowy plan akcji. Brak śladu po zaginionych w jaskini

Do tajlandzkiej jaskini, w której zaginęła grupa nastolatków, przybyły z pomocą siły ratownicze armii USA - poinformowały w czwartek lokalne władze. Jednocześnie, w związku z ulewą, na miejscu wstrzymane musiały zostać działania nurków, którzy próbowali dostać się do zalewanej jaskini. Ratownicy opracowali już nowy plan dotarcia do poszukiwanych.

W świętych miejscach trzech religii. William kończy historyczną wizytę

Brytyjski książę William ostatniego dnia swojej wizyty na Ziemi Świętej odwiedził w Jerozolimie święte miejsca chrześcijan, żydów i muzułmanów. Jego czterodniowa wizyta, jak zauważa agencja Reutera, była ważna zarówno dla Izraelczyków jak i Palestyńczyków, konflikt pomiędzy którymi zaostrzył się w ostatnich tygodniach.

Tusk: alternatywa dla "platform" to chaotyczne zamykanie granic

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk bronił w czwartek przed szczytem swojego pomysłu utworzenia poza UE centrów, gdzie mieliby trafiać migranci uratowani na Morzu Śródziemnym. Jak przekonywał, alternatywą dla tego rozwiązania jest chaotyczne zamykanie granic Unii Europejskiej.

Samolot spadł na przedmieściach Bombaju

Na przedmieściach Bombaju na zachodzie Indii doszło w czwartek do katastrofy małego samolotu pasażerskiego. Spadł na osiedle mieszkaniowe, zabijając na ziemi jedną osobę. Zginęło też czworo podróżujących maszyną ludzi.

Rosjanie wycofali ponad tysiąc wojskowych z Syrii

Rosja wycofała w ostatnich dniach z Syrii 1140 osób swego personelu wojskowego oraz 13 samolotów wojskowych i 14 śmigłowców - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Według jego słów wojskowi ci mają za sobą doświadczenie bojowe zdobyte w Syrii.

Wagony złożyły się jak harmonijka

Z nieustalonych jeszcze przyczyn pociąg towarowy przewożący węgiel w stanie Wirginia w USA wypadł z torów. Część wagonów wykoleiła się i zbiła w stertę metalu. Węgiel wysypał się na tory i do pobliskiego jeziora. W wypadku nikt nie ucierpiał.

Nowa sprawa karna historyka Memoriału

Wobec historyka organizacji Memoriał Jurija Dmitrijewa, oskarżonego w 2016 roku o tworzenie materiałów pornograficznych, wszczęto nową sprawę karną dotyczącą czynów o charakterze seksualnym z zastosowaniem przymusu względem osoby nieletniej - podała Dożd TV.

Prezydent: generał Sławomir Wojciechowski wejdzie w struktury dowódcze NATO

Generał Sławomir Wojciechowski wejdzie niedługo w struktury dowódcze NATO i stanie na czele Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego - zapowiedział w czwartek na Łotwie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił też, że wprowadzanie nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia armią wymaga zmian kadrowych na najwyższych stanowiskach dowódczych.

"Warszawa nie chciała walczyć na kolejnym froncie". Światowe media o ustawie o IPN

Warszawa ma dość problemów w Europie za sprawą swojego sporu z Unią Europejską dotyczącego reformy systemu sądownictwa, nie chciała więc walczyć na kolejnym froncie z Waszyngtonem - ocenił korespondent BBC komentując nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W środę polskie władze wycofały się z kontrowersyjnych zapisów zakładających kary więzienia za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy.

"To płacz dziecka... Tam jest!". Znaleźli w lesie dziewczynkę

Szczęśliwie zakończyły się wielogodzinne poszukiwania dwuletniej dziewczynki w amerykańskim stanie Georgia. Dziewczynka w nocy wyszła z domu i zgubiła się w lesie - prawdopodobnie chciała pójść do swojej mamy, która niedawno trafiła do szpitala. Moment odnalezienia dziecka zarejestrowała kamera, którą miał przy sobie jeden policjantów.

Timmermans: potrzebne są działania w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego

Wiceszef Komisji Europejskiej przedstawił w czwartek w Parlamencie Europejskim stanowisko wobec praworządności w Polsce. Oświadczył, że jest świadomy, iż potrzebne są pilne działania w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego, którzy 3 lipca mają przejść na emeryturę. - Nie ma powodu, żeby Komisja Europejska zmieniła swoje stanowisko, ponieważ ryzyko systemowe dla praworządności w Polsce w dalszym ciągu pozostaje - wskazywał Frans Timmermans.

Erdogan "uzgodnił zniesienie stanu wyjątkowego"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego sojusznik w koalicji rządowej, szef Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP) Devlet Bahceli uzgodnili, że nie przedłużą kończącego się w lipcu stanu wyjątkowego - podała prorządowa gazeta "Sabah".

Transatlantycki dwugłos w sprawie Iranu

Przyszłość porozumienia nuklearnego Iranu po wycofaniu się z niego USA była przedmiotem środowej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Przeważała opinia, że Teheran wywiązuje się z zobowiązań. Wyrażano ubolewanie z powodu decyzji USA.

"Polityczny hazard" według PiS. Amerykańskie media komentują ustawę o IPN

Amerykańskie media skomentowały błyskawiczną nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. "New York Times" ocenił, że miała ona na celu "naprawienie dyplomatycznych szkód", które wyrządziła wcześniejsza nowelizacja ustawy. Z kolei "Washington Post" ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość uprawia w ten sposób "polityczny hazard".

Podzielona opozycja nie dała rady. Rumuński rząd przetrwał

Podzielona rumuńska opozycja, która zgłosiła wniosek o wotum nieufności wobec rządu, nie zdołała w środę przeprowadzić go przez parlament. Próba obalenia rządu PSD skazana była z góry na niepowodzenie z powodu braku wymaganej większości w parlamencie.

Rozejm na lato. "Bezwzględny, stabilny i bezterminowy"

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy porozumiała się w sprawie rozejmu na okres letni - powiedział w środę po zakończeniu obrad w Mińsku przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Martin Sajdik.