Prezydent Francji został protokanonikiem

Odbywający we wtorek wizytę w Watykanie prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął tytuł honorowego protokanonika rzymskiej papieskiej bazyliki świętego Jana na Lateranie. Jak powiedział, czyni to w imię "tradycji zgody i przyjaźni". Wcześniej francuskiego prezydenta przyjął na audiencji papież.

Włosi nie wpuścili statku, ale przyjmą część migrantów

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył we wtorek, że jego kraj przyjmie część migrantów ze statku organizacji pozarządowej Lifeline, który stoi na morzu z ponad 200 ludźmi, zabranymi z łodzi i pontonów. Jednostka zawinie do portu na Malcie - dodał Conte.

"Jestem tu, by rozmawiać". Szef Pentagonu w Chinach

Amerykański sekretarz obrony James Mattis rozpoczął we wtorek trzydniową wizytę w Chinach, by mimo napiętych relacji dwustronnych pogłębiać dialog wojskowy między Pekinem a Waszyngtonem oraz rozmawiać z chińskimi władzami o denuklearyzacji Korei Północnej.

Kosztowna radość po golach. Kary chcą zapłacić kibice

Szwajcarzy Granit Xhaka i Xherdan Shaqiri otrzymali kary finansowe, ale uniknęli zawieszenia, jakie im groziło, za polityczne gesty po strzelonych golach w piątkowym meczu mistrzostw świata z Serbią (2:1). Kibice Helwetów rozpoczęli internetową zbiórkę pieniędzy na pokrycie grzywien piłkarzy.

Historyczne porozumienie trzeszczy. Prezydent odmawia złożenia podpisu

Prezydent Macedonii nie podpisał ustawy ratyfikującej ostateczne porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa macedońskiego. "Jego zdaniem narusza ona konstytucję" - poinformowała kancelaria prezydenta Macedonii. Fakt, że Gjorge Iwanow odmówił złożenia podpisu, nie oznacza jednak jeszcze ostatecznego pogrzebania porozumienia.

Na granicy odebrali mu córkę. "Tato, kiedy mnie stąd zabierzesz?"

Ojca zatrzymano i deportowano z powrotem do Salwadoru. Na granicy odebrano mu jednak sześcioletnią córeczkę, która obecnie jest gdzieś w USA w jednym z ośrodków dla dzieci nielegalnych migrantów. Dwa tysiące kilometrów dalej. Arnovis Guidos Portillo nie ma pojęcia kiedy i jak mógłby ją odzyskać. Amerykańscy dziennikarze zarejestrowali rozmowę przez telefon między ojcem a córką, która miała jedno pytanie: "Tato, kiedy mnie stąd zabierzesz?".

Polityczne murale w Paryżu. "Jesteśmy niemal pewni, że namalował je Banksy"

Nowe polityczne murale pojawiły się w Paryżu. Ich autorem najprawdopodobniej jest Banksy, jeden z najsłynniejszych ulicznych artystów. Wszystkie prace mają mocny przekaz. Dotyczą między innymi kwestii migracji. Dotychczas odkryto siedem. Część prac została już zniszczona. Mural przedstawiający czarnoskórą dziewczynkę zamalowującą swastykę ktoś zniekształcił tak, by wyglądało, że sama maluje symbol nazizmu.

Wezwanie do blokowania ludzi Trumpa. Rzeczniczkę wyproszono z restauracji

- Otoczcie ich! Napierajcie na nich! Dajcie im do zrozumienia, że nie są mile widziani - wzywała swoich zwolenników na wiecu demokratyczna kongresmenka Maxine Waters. Mówiła o pracownikach administracji Donalda Trumpa i stosowaniu wobec nich szykan w miejscach publicznych. Podobnych do tych, których doświadczyła rzeczniczka prezydenta i jej rodzina.

Bloomberg chce finansowo wesprzeć demokratów

Były burmistrz Nowego Jorku, miliarder i filantrop Michael Bloomberg wyda 80 milionów dolarów na kampanię wyborczą umiarkowanych demokratów. Chce pomóc ich partii odzyskać większość w Izbie Reprezentantów podczas jesiennych wyborów uzupełniających – pisze "Economist".

Guterres o "dwóch państwach dla dwóch narodów"

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres zaapelował w poniedziałkowym wystąpieniu na forum Rady Bezpieczeństwa o konsensus niezbędny do sprostania wyzwaniom na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Mówił o groźbie rozprzestrzeniania się konfliktów.

1 lipca Meksykanie wybiorą prezydenta. Najnowszy sondaż

12 punktów wynosi przewaga lewicowego kandydata Andresa Manuela Lopeza Obradora nad rywalem Ricardo Anayą z prawicowo-lewicowej koalicji w zaplanowanych na 1 lipca wyborach prezydenckich w Meksyku - wynika z sondażu GEA/ISA.

Trump: na Bliskim Wschodzie poczynione zostały wielkie postępy

Na Bliskim Wschodzie wiele się poprawiło, odkąd USA wycofały się z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem - powiedział Donald Trump w poniedziałek podczas spotkania z królem Jordanii Abdullahem II. - Rzeczy mają się zupełnie inaczej, odkąd z tym skończyliśmy - dodał.

Anna-Carin, łowczyni fok. "Jest bardzo ważne, żeby strzał był celny, żeby zwierzę nie cierpiało"

Rybacy twierdzą, że przez rosnącą populację fok szarych połowy w Bałtyku są coraz mniejsze. Nie tylko polscy, także na przykład szwedzcy. Choć Szwedzi znani są z dbałości o środowisko naturalne, zdecydowali się na odstrzał niewielkiej części populacji tych ssaków. To radykalne rozwiązanie nie budzi sprzeciwu tamtejszych obrońców praw zwierząt. Reporter "Czarno na białym" spotkał się z łowczynią fok. Tłumaczyła mu, że to polowanie jest jej misją, motywowaną również miłością do tych zwierząt.