Weinstein, Seagal i Anderson. Nowe wątki w sprawach o molestowanie

Badane są nowe sprawy związane z oskarżeniami trzech hollywoodzkich gwiazdorów o przemoc seksualną - poinformował rzecznik prasowy biura prokuratora dystryktu Los Angeles. Chodzi o producenta filmowego i telewizyjnego Harveya Weinsteina oraz dwóch aktorów - Stevena Seagala i Anthony'ego Andersona, gwiazdy serialu "Czarno to widzę".

Część aresztowanych dziennikarzy wyszła na wolność

Na wolność wyszła część dziennikarzy zatrzymanych na Białorusi w ramach tak zwanej sprawy BiełTA - poinformowały niezależne media. Komitet Śledczy wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił, że podejrzanych zwolniono w związku z zakończeniem pilnych czynności śledczych.

Najpierw zrzucili ulotki, potem ostrzelali rakietami

Armia syryjska (SAA) dokonała w czwartek silnego ostrzału rakietowego miasta Dżisr asz-Szugur, kontrolowanego przez związaną z al-Kaidą organizacją Hajat Tahrir asz-Szam (HTS). Wcześniej syryjskie lotnictwo zrzuciło nad muhafazą Idlib ulotki wzywające rebeliantów do złożenia broni bądź przejścia na stronę rządową.

Pjongjang: USA stosują stare scenariusze, które w przeszłości zawiodły

Władze Korei Północnej oświadczyły w czwartek, że nie będzie postępów w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, jeśli Stany Zjednoczone będą nadal stosować "stare scenariusze", które w przeszłości już zawiodły. Jak donosi agencja Reutera, mówiąc o "starych scenariuszach", Pjongjang ma na myśli amerykańskie sankcje nałożone na północnokoreański reżim, przy których Waszyngton obstaje i na razie nie zamierza ich znosić.

Asfalt parzy łapy w upale. Policja zakłada psom buty

Szwajcaria walczy z jednymi z największych upałów w historii. W związku z tym policja radzi, jak zadbać o psy. Sugeruje zakładać pupilom buty, by uniknąć poparzenia łap rozgrzanym asfaltem. Przykładnie zaczyna od czworonożnych funkcjonariuszy.

Trwają zatrzymania dziennikarzy na Białorusi

Komitet Śledczy Białorusi poinformował o zatrzymaniu redaktor naczelnej niezależnej agencji BiełaPAN Iryny Leuszyny. To kolejne zatrzymanie w ramach tak zwanej sprawy BiełTA dotyczącej rzekomo nielegalnego dostępu do płatnych treści tej państwowej agencji prasowej.

Konfetti przy wpisach o trzęsieniu ziemi. Facebook: kontekst był niefortunny

We wpisach indonezyjskich użytkowników Facebooka, którzy po niedzielnym trzęsieniu ziemi informowali o tym, że są bezpieczni, publikowały się animacje z balonami i konfetti. - Jest nam przykro z powodu tego, że to się pojawiało w tym niefortunnym kontekście - powiedziała rzeczniczka firmy Lisa Stratton. Tłumaczyła, że zawinił niedopracowany algorytm.

Uratowani z jaskini otrzymali obywatelstwo. "Tajlandia dała im formalną tożsamość"

W środę trzem spośród 12 uratowanych w czerwcu z jaskini Tham Luang chłopców, a także ich trenerowi przyznane zostały obywatelstwa Tajlandii. Dotychczas - jako przedstawiciele mniejszości żyjących w tym regionie Azji od pokoleń - nie posiadali oni obywatelstwa żadnego państwa. Zadowolenie z tej decyzji wyraziła agencja ONZ do spraw uchodźców wskazując, że to "umożliwi im realizację ich aspiracji".

Rosja o sankcjach USA: nielegalne, drakońskie

Ambasada Rosji w USA nazwała drakońskimi nowe amerykańskie sankcje w związku z ustaleniem, że Rosja użyła środka paralityczno-drgawkowego przeciw byłemu agentowi Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Wielkiej Brytanii. Powód nowych sankcji Rosja nazwała "wydumanym".

Łódź z migrantami zatonęła. Siedmioro dzieci nie żyje

Dziewięć osób zginęło na skutek zatonięcia łodzi przewożącej migrantów na Morzu Egejskim u wybrzeży Turcji - poinformowała w czwartek turecka państwowa agencja informacyjna Anatolia. Wśród ofiar jest siedmioro dzieci i dwie kobiety. Nie ma informacji na temat narodowości migrantów.

Spór o aborcję w ojczyźnie papieża. Tysiące ludzi na ulicach

Po 16-godzinnej debacie argentyński Senat w czwartek nad ranem odrzucił projekt ustawy legalizującej aborcję do 14. tygodnia ciąży. Obecne prawo zezwala na przerwanie ciąży w sytuacjach, gdy jest ona wynikiem gwałtu lub zagraża zdrowiu kobiety. Przeciwnicy aborcji wynik głosowania przyjęli okrzykami radości, wymachując na ulicach flagami Argentyny w poparciu dla stanowiska Kościoła katolickiego w kwestii przerywania ciąży.

Skradzione insygnia prezydenckie odnalazły się w kościele

Zabytkowy boliwijski medal i szarfę zakładaną przez prezydenta Boliwii skradziono we wtorek w dzielnicy czerwonych latarni w mieście El Alto. Cenne przedmioty odnalazły się jednak po niecałej dobie - zostały pozostawione w jednym z okolicznych kościołów.

Prokurator: głodzone dzieci uczono strzelania, miały atakować w szkołach

11 dzieci głodzonych w prowizorycznym obozowisku na pustkowiu w stanie Nowy Meksyk (USA) było szkolonych z obsługi broni palnej, by przy jej użyciu przeprowadzać ataki w szkołach - oświadczył w środę prokurator, informując sąd o ustaleniach ze śledztwa. W obozowisku, do którego 3 sierpnia wkroczyła policja, zatrzymano dwóch dorosłych mężczyzn i trzy kobiety. Wszystkim postawiono zarzuty znęcania się nad dziećmi.

Nakaz aresztowania przywódcy opozycji po wybuchu podczas przemówienia prezydenta

Sąd Najwyższy Wenezueli wydał w środę nakaz aresztowania lidera opozycji Julio Borgesa w związku z incydentem, jaki miał miejsce w sobotę w Caracas, podczas przemówienia prezydenta Nicolasa Maduro, kiedy wśród uczestników uroczystości wojskowej miało eksplodować kilka dronów. Prezydent mówił o "nieudanym zamachu".

Trudeau: chcemy załagodzić spór, ale nie zmienimy stanowiska

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir powiedział w środę, że Rijad nie widzi możliwości mediacji w sporze z Kanadą, dopóki ta nie zmieni swojego stanowiska, oraz że rozważane są dalsze sankcje. Z kolei premier Kanady Justin Trudeau zapewnił, że jego kraj "jest w bezpośrednim kontakcie z Arabią Saudyjską w celu rozwiązania sporu", ale nie zmieni swojego stanowiska w kwestii praw człowieka.