Wyznaczono datę pogrzebu Mugabego. Uroczystości na stadionie

Pogrzeb państwowy wieloletniego przywódcy Zimbabwe Roberta Mugabego odbędzie się w sobotę, 14 września, a dzień później będzie miała miejsce ceremonia pochówku - poinformował George Charamba, rzecznik prezydenta Emmersona Mnangagwy. Nie wiadomo jeszcze, gdzie spocznie zmarły w piątek Mugabe.

Zastępował Obamę, chciałby być prezydentem. Rośnie mu konkurencja

Joe Biden, były wiceprezydent USA za kadencji Baracka Obamy, prowadzi w stawce kandydatów Partii Demokratycznej ubiegających się o nominację tego ugrupowania w batalii o prezydenturę. W opublikowanym w niedzielę sondażu "Washington Post" i ABC ma 29 procent poparcia - o jeden punkt procentowy mniej niż w lipcu. W partii rośnie mu jednak konkurencja - to Elizabeth Warren, senator z Massachusetts.

Zatrzymania w Moskwie w dniu wyborów

Co najmniej dziewięć osób zostało zatrzymanych w Moskwie w dniu niedzielnych wyborów lokalnych. Wśród nich jest między innymi dziennikarz niezależnej "Nowej Gaziety" Ilja Azar oraz działaczka rosyjskiej grupy punkowej Pussy Riot Maria Alochina. Zatrzymani trafili na komisariat, Azar został już z niego zwolniony.

Książę nowym ministrem energetyki w Arabii Saudyjskiej

Abd-al-Aziz ibn Salman został mianowany ministrem energetyki, przemysłu i bogactw naturalnych Arabii Saudyjskiej - poinformowała oficjalna agencja prasowa SPA w niedzielę nad ranem. Poprzednio funkcję tę sprawował Chalid ibn al-Falih.

"To miejsce wykluczenia stało się miejscem jedności"

Około miliona osób wzięło udział w mszy, jaką papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy Madagaskaru, Antananarywie. W jednym z najbiedniejszych krajów świata papież mówił, że cierpienie i ubóstwo "nie należą do Bożego planu". W trzecim dniu wizyty w tym afrykańskim kraju biskup Rzymu odwiedził także ośrodek dobroczynny, założony przez jego rodaka, argentyńskiego misjonarza ojca Pedro Opekę.

"Władimir Putin zdaje się być gotów na jakieś gesty"

Francuski dziennik "Le Monde", komentując stan relacji francusko-rosyjskich, pisze o zwrocie prezydenta Emmanuela Macrona w stronę Rosji. Ministrowie spraw zagranicznych oraz szefowie resortów obrony obu państw spotkają się w poniedziałek w Moskwie. Będzie to pierwsze takie spotkanie od aneksji Krymu w 2014 roku. "Władimir Putin zdaje się być gotów na jakieś gesty" - pisze dziennik.

Trump odwołał rozmowy z talibami. Prezydent Afganistanu: pokój wciąż możliwy

Prezydent Donald Trump odwołał spotkanie z przywódcami talibów zaplanowane na niedzielę. Miało ono być poświęcone zakończeniu konfliktu, który trwa w Afganistanie od 18 lat. Trump podjął decyzję o odwołaniu spotkania po zamachu, do jakiego doszło w Kabulu. Prezydent USA planował także spotkanie z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.

Brytyjska minister pracy odchodzi. "Nie mogę stać bezczynnie"

Amber Rudd, brytyjska minister pracy i emerytur poinformowała w sobotę o rezygnacji ze stanowiska i członkostwa w klubie parlamentarnym Partii Konserwatywnej. Zaprotestowała wobec strategii rządu dotyczącej wyjścia z UE i wykluczeniu rozłamowców przeciwnych brexitowi bez umowy. "Nie mogę stać bezczynnie" - podkreśliła w wywiadzie prasowym, w którym zapowiedziała swoją rezygnację.

Bolton pokazuje zdjęcia. Oskarża Iran o "kłamstwa i sianie terroru"

Tankowiec Adrian Darya-1 z Iranu, na który USA nałożyły sankcje, dotarł w pobliże syryjskiego portu Tartus. Tak wynika ze zdjęć opublikowanych przez Johna Boltona, doradcę Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego. "Możemy rozmawiać, ale Iran nie uzyska żadnego złagodzenia sankcji, dopóki nie przestanie kłamać i siać terroru!" - napisał w mediach społecznościowych Bolton.

Papież do biskupów: nie wpuszczajcie wilka do stada

W czasie spotkania z biskupami w katedrze w stolicy Madagaskaru Antananarywie padły - jak oceniają watykaniści - wyjątkowo mocne słowa głowy Kościoła katolickiego. Papież Franciszek przestrzegał hierarchów przed przyjmowaniem do stanu kapłańskiego "kandydatów bez rozeznania". - W niektórych krajach Europy jest to godne pożałowania - dodał.

Protest na czerwonym dywanie. Mick Jagger: to oni odziedziczą planetę

Chodziło o to, aby zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne - przekonywali aktywiści, którzy w sobotę przez siedem godzin okupowali czerwony dywan festiwalu filmowego na Lido w Wenecji. Protest w ostatnim dniu imprezy poparli obecni tam piosenkarz Mick Jagger i aktor Donald Sutherland. - Cieszę się, że ludzie chcą protestować - powiedział wokalista Rolling Stones.

Ołeh Sencow wolny. "Nasza walka się nie kończy"

Rosja i Ukraina dokonały wymiany więźniów przetrzymywanych na terytorium obydwu państw. Do ojczyzny wrócił między innymi ukraiński reżyser Ołeh Sencow, a także 24 marynarzy zatrzymanych w zeszłym roku przez rosyjskie służby w Cieśninie Kerczeńskiej. - Nawet po uwolnieniu ostatniego więźnia nasza walka się nie kończy. Do zwycięstwa jeszcze daleko - oświadczył Sencow na płycie lotniska Boryspil pod Kijowem.

Opozycyjna liderka skazana na blisko 10 lat więzienia

Liderka opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej Canan Kaftancioglu została skazana przez sąd w Stambule na dziewięć lat i osiem miesięcy więzienia. Oskarżona była między innymi o znieważenie prezydenta i propagowanie terroryzmu - poinformowały władze partii.