Starcia przed parlamentem. Separatyści zaatakowali policjantów i dziennikarzy

W środę wieczorem policjanci strzegący budynku parlamentu Katalonii w Barcelonie i relacjonujący protesty dziennikarze zostali zaatakowani przez grupę separatystycznych aktywistów. Funkcjonariusze użyli gumowych pałek, redakcje dwóch telewizji poinformowały, że w efekcie ataku został zniszczony sprzęt używany przez ich reporterów.

Ponad dwa tysiące zaginionych po przejściu huraganu

Władze Bahamów poinformowały w środę, że po przejściu huraganu Dorian zarejestrowano ponad dwa tysiące osób zaginionych. Przedstawiciel krajowej agencji zarządzania kryzysowego Carl Smith zastrzegł, że w tej liczbie mogą być uwzględnione osoby, które uciekły do ośrodków ewakuacyjnych.

Komisarz do spraw "ochrony europejskiego stylu życia". "Naprawdę?"

W Parlamencie Europejskim pojawiły się głosy oburzenia i krytyki, że jeden z nowych wiceszefów Komisji Europejskiej otrzymał zadanie "ochrony naszego europejskiego stylu życia". "Ta Komisja powinna trzymać się z dala od retoryki premiera Węgier Viktora Orbana" - napisał w środę na Twitterze Guy Verhofstadt z grupy Odnowić Europę.

Sprawa znanego reżysera wraca do prokuratury

Sprawa jednego z najbardziej znanych rosyjskich reżyserów, Kiriłła Sieriebriennikowa, wraca do prokuratury. Moskiewski sąd podjął taką decyzję z powodu "naruszeń w akcie oskarżenia". Sieriebriennikow został oskarżony o defraudację środków publicznych.

"To jest obietnica Xi Jinpinga"

W zamian za odstąpienie od roszczeń do obszarów Morza Południowochińskiego, przywódca ChRL Xi Jinping zaoferował Filipinom udziały w spółce gazowej - oświadczył prezydent Filipin Rodrigo Duterte.

Nazywano ją "domem strachów". W willi znaleziono kości

W opuszczonej willi, należącej najprawdopodobniej do dawnego dyktatora Paragwaju generała Alfredo Stroessnera, znaleziono ludzkie kości. Jak pisze BBC, teraz biegli medycyny sądowej mają przeprowadzić testy szczątków, by ustalić ich tożsamość.

Misja komisji von der Leyen "może przerodzić się w misję samobójczą"

Krajom członkowskim i Ursuli von der Leyen udało się - nie licząc kilku przypadków - zbudować dobry zespół - komentuje propozycję składu nowej Komisji Europejskiej niemiecki "Sueddeutsche Zeitung", według którego z tej Komisji mógłby wyjść nowy duch wspólnotowy, który w idealnym przypadku zainspirowałby również państwa i obywateli. Natomiast w komentarzu redakcyjnym "Financial Times" zwraca uwagę na fakt, że przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawia wyraźną strategiczną wizję pozycji Unii Europejskiej.

"Wykazywał nadmierną ciekawość, ale koledzy znali go długo". Media o domniemanym agencie

Rosjanin Oleg Smolenkow, który według mediów mógł być agentem amerykańskich służb wywiadowczych, pracował na Kremlu i mógł znacząco zaszkodzić bezpieczeństwu Rosji - ocenia rosyjski dziennik "Wiedomosti". Chodzi o współpracę Smolenkowa z Jurijem Uszakowem, obecnym doradcą prezydenta Władimira Putina do spraw zagranicznych. Wcześniej amerykańskie media ujawniły, że USA w 2017 roku ewakuowały z Rosji jednego ze swoich agentów, mającego dostęp do najwyższych szczebli Kremla. Dziennik "Kommiersant" podał, że mogło chodzić o Smolenkowa.

Ciało Mugabego w drodze do ojczyzny

Samolot z ciałem Roberta Mugabe, byłego prezydenta Zimbabwe, wyleciał z Singapuru - poinformował Adam Molai, siostrzeniec Mugabego. W ojczyźnie zorganizowane zostaną ogólnonarodowe uroczystości żałobne, po których były przywódca zostanie pochowany.

"Nowa izraelska agresja". Liga Arabska o zapowiedzi Netanjahu

Zapowiedź izraelskiej aneksji Doliny Jordanu to "akt agresji", niweczący wszelkie szanse porozumienia pokojowego z Palestyńczykami - stwierdzili we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych państw Ligi Arabskiej. Zamiar premiera Izraela Benjamina Netanjahu potępiła również Arabia Saudyjska.

"Republika Czeska będzie miała w Brukseli o wiele większy wpływ"

Andrej Babisz ocenił, że stanowisko wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej dla Very Jourovej, która będzie odpowiadała za poszanowanie wartości europejskich i transparentności, jest dla jego kraju sukcesem. - Będziemy mieli w Brukseli o wiele większy wpływ - stwierdził premier Czech.

Dzień, który zmienił świat. 18. rocznica zamachów w Stanach Zjednoczonych

11 września terroryści z Al-Kaidy porwali cztery samoloty. Dwa z nich uderzyły w bliźniacze wieże kompleksu World Trade Center w Nowym Jorku, trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie, czwarty rozbił się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami. W zamachu zginęło prawie trzy tysiące osób, wśród nich także Polacy. 26 osób nadal uznaje się za zaginione.