53 dożywocia i 5306 lat więzienia dla terrorysty

Sąd w Turcji orzekł w poniedziałek 53 kary dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego wobec mężczyzny, który miał zaplanować w 2013 roku atak bombowy w pobliżu granicy z Syrią, w którym zginęło kilkadziesiąt osób - poinformowała turecka agencja prasowa Anatolia.

Szwedzi otwierają sprawę Assange'a. Prokuratora wznawia śledztwo

Szwedzka prokuratura ponownie wszczęła śledztwo w sprawie oskarżenia o gwałt założyciela portalu Wikileaks, Juliana Assange’a. Reprezentująca ofiarę adwokat Elisabeth Massi Fritz zwraca uwagę, że zostało mało czasu na przedstawienie zarzutów, bowiem sprawa przedawni się w sierpniu 2020 roku.

MSZ: wizyta izraelskich urzędników odwołana

W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników - oświadczyło w niedzielę późnym wieczorem MSZ.

"Sabotaż" u wejścia do Zatoki Perskiej. Celem statki handlowe

Dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformował minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih. W niedzielę o "sabotażu" wobec jednostek handlowych informowały także władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Długo prowadził Nauseda, przegoniła go Szimonyte. Zmiana lidera w wyborach

Pierwszą turę wyborów prezydenckich na Litwie wygrała kandydatka konserwatywnego Związku Ojczyzny–Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) Ingrida Szimonyte. Jej przewaga nad byłym głównym doradcą prezesa banku SEB, ekonomistą Gitanasem Nausedą, który prowadził jeszcze po przeliczeniu 85 procent głosów, nie jest duża.

"Jeśli Amerykanie uczynią jakiś ruch, dostaną od nas po głowie"

Naczelny dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generał Hosejn Salami, uznał, że wojna ze Stanami Zjednoczonymi "nie nadchodzi" mimo skierowania przez USA do Zatoki Perskiej grupy okrętów z lotniskowcem i rozmieszczenia w rejonie baterii Patriot. Dowódca sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Amir Ali Hadżizadeh zapowiedział, że "jeśli (Amerykanie) uczynią jakiś ruch, dostaną od nas po głowie".

"Robin Hood papieża". Polski kardynał włączył kilkuset osobom odcięty prąd

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski osobiście przywrócił dostawy prądu w zajmowanym przez 450 osób budynku w centrum Rzymu. Współpracownik Franciszka zdjął pieczęcie z licznika energii elektrycznej w kamienicy, gdzie dług za prąd sięga 300 tysięcy euro - donosi "La Repubblica". Gazecie "Corriere della Sera" kardynał powiedział, że bierze na siebie odpowiedzialność za swój czyn.

"Czas, by wyleczyć otwarte rany". Nowy prezydent zaapelował o pojednanie społeczeństwa

Stewo Pendarowski został w niedzielę zaprzysiężony na prezydenta Macedonii Północnej. W mowie inauguracyjnej obiecał, że będzie służył wszystkim obywatelom i zabiegał w Brukseli o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z jego krajem w czerwcu. Nowy szef państwa zaapelował również o pojednanie społeczeństwa. - To czas, by wyleczyć otwarte rany z naszej przeszłości i by naprawdę rozpocząć społeczne pojednanie - podkreślił.

Wojna handlowa w pełni, Trump gotowy spotkać się z przywódcą Chin

Możliwe, że podczas szczytu G20, który odbędzie się 28-29 czerwca w Osace, prezydent USA Donald Trump spotka się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, by rozmawiać o handlu - oświadczył doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow. W piątek USA wprowadziły zapowiadaną wcześniej przez Trumpa podwyżkę karnych ceł na chiński eksport wart 200 miliardów dolarów rocznie. Pekin zapowiedział zastosowanie "koniecznych środków odwetowych".

Papież zgodził się na pielgrzymki do Medjugorje

Papież Franciszek zgodził się na organizowanie pielgrzymek do Medjugorje w Bośni i Hercegowinie - poinformował w niedzielę wizytator Stolicy Apostolskiej dla tamtejszej parafii arcybiskup Henryk Hoser oraz nuncjatura apostolska w Sarajewie.

Uwolnieni zakładnicy wrócili do Francji. "Jasne przesłanie dla terrorystów"

W sobotę do Francji powróciło dwóch turystów z tego kraju oraz obywatel Korei Południowej, którzy zostali porwani w zeszłym tygodniu przez dżihadystów w Beninie. Operacja uwalniania czterech zakładników, wśród których znajdowała się także Amerykanka, miała miejsce w nocy z czwartku na piątek na terytorium sąsiedniej Burkiny Faso. W jej trakcie zginęło dwóch francuskich żołnierzy. W cieniu tych wydarzeń, w Paryżu rozgorzała dyskusja na temat skuteczności wieloletniej interwencji wojskowej Francji w Afryce Zachodniej.