Pożegnanie żołnierzy w cieniu skandalu. "Czas żałoby został zbrukany"

Francuzi na ulicach Paryża oddali w poniedziałek hołd 13 żołnierzom, którzy zginęli w Mali w wypadku dwóch śmigłowców. Na placu Inwalidów odbyła się ceremonia pogrzebowa, w której udział wzięli między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron oraz jego poprzednicy, Francois Hollande i Nicolas Sarkozy. Przed uroczystością rodzina jednego z zabitych zapowiedziała skargę na tygodnik "Charlie Hebdo" za opublikowanie obraźliwych - jak oceniono - karykatur związanych z tragiczną śmiercią wojskowych.

"To niesamowite, tak zareagować". Hołd dla "bohaterstwa zwykłych londyńczyków"

Łukasz, który brał udział w powstrzymaniu terrorysty w piątkowym zamachu w Londynie, został wypisany ze szpitala - potwierdził londyńskiemu korespondentowi "Faktów" TVN Toby Williamson, dyrektor firmy, w której pracuje Polak. W poniedziałek w brytyjskiej stolicy uczczono pamięć dwojga ofiar zamachowca z London Bridge. Ojciec zabitego, zwracając się do polityków i mediów, napisał w mediach społecznościowych, że "Jack sprzeciwiał się wszystkiemu, za czym się opowiadacie - nienawiści, podziałom i ignorancji".

Stanęła twarzą w twarz z dżihadystą, który  ją bił i gwałcił. "Masz jakieś uczucia?"

Miała 14 lat, kiedy w 2014 roku wpadła w ręce dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Czekał ją, jak wiele innych młodych jazydek, los niewolnicy seksualnej. Była bita i gwałcona. - Dawali nas sobie nawzajem jako prezenty albo tanio nas sprzedawali - opowiadała. Po kilku latach spotkała się ze swoim oprawcą w irackiej stacji telewizyjnej i bagdadzkim sądzie. - Masz jakieś uczucia? Masz honor? - rzuciła mu w twarz.

Memoriał: niepewny los tablic ku czci Polaków zamordowanych przez NKWD

Tablicom, upamiętniającym Polaków zamordowanych w Twerze przez NKWD, grozi demontaż - ujawnił dziennik "Kommiersant", powołując się na stowarzyszenie Memoriał, dokumentujące zbrodnie stalinowskie. Prokuratura "nie znalazła dowodów" na to, że właśnie pod tym adresem rozstrzeliwano Polaków, przetrzymywanych w obozie w Ostaszkowie.

Chiny wprowadzają ograniczenia za wspieranie przez USA "bałaganu w Hongkongu"

Chiny wstrzymały rozpatrywanie wniosków o zgodę na zawijanie amerykańskich okrętów wojennych i lądowanie amerykańskich samolotów wojskowych w Hongkongu – przekazało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie. Nałożono również sankcje na organizacje pozarządowe z siedzibami w Stanach Zjednaczonych, w tym na Human Rights Watch.

"Wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest pilna". Von der Leyen "liczy na wszystkie 28 krajów"

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że kierowana przez nią instytucja za półtora tygodnia przedstawi plan w sprawie dojścia Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej w 2050 roku. Na pytanie, czy spodziewa się, że także Polska poprze jej plan, odparła, że liczy na wszystkie kraje członkowskie. - Wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest pilna - pokreśliła.

Biały Dom odpowiada na zaproszenie Trumpa na przesłuchanie

Prezydent Donald Trump i jego prawnicy nie wezmą udziału w zaplanowanym na środę przesłuchaniu w śledztwie w sprawie ewentualnego impeachmentu przywódcy USA - poinformował w niedzielę Biały Dom. "Pozostaje niejasne, czy komisja sprawiedliwości pozwoli prezydentowi na uczciwy proces podczas dodatkowych przesłuchań" - napisał w liście Pat Cipollone, doradca prezydenckiego urzędu.

Szef NATO o wydatkach członków sojuszu. "Robią to nie po to, by zadowolić prezydenta Trumpa"

Sojusz Północnoatlantycki pozostaje silny, aktywny i zmienia się wraz z wyzwaniami zmieniającego się świata - zapewnił w niedzielę Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Odnosząc się do kwestii wydatków na obronę, zapewnił, że europejscy sojusznicy zwiększają je. - Robią to nie po to, by zadowolić prezydenta Trumpa, lecz dlatego, że jest to w interesie ich własnego bezpieczeństwa - dodał. We wtorek w Londynie zaczyna się dwudniowy szczyt NATO.

DiCaprio odpowiedział na oskarżenia prezydenta Brazylii

Leonardo DiCaprio nie pozostał obojętny i odpowiedział na oskarżenia, które rzucił w jego stronę Jair Bolsonaro. Prezydent Brazylii stwierdził, że aktor wspiera finansowo podpalanie Amazonii. DiCaprio w odpowiedzi stwierdził, że Bolsonaro nie ma żadnych dowodów na poparcie swoich słów.

"Wielka pustka". Zginęli w zamachu na Moście Londyńskim

Był utalentowanym chłopakiem, inteligentnym, życzliwym i pełnym empatii człowiekiem. Zawsze stawał po stronie słabszych - napisała w oświadczeniu rodzina Jacka Merritta - 25-latka, który został w piątek zamordowany przez zamachowca na Moście Londyńskim. Bliscy drugiej ofiary - 23-letniej Saskii Jones - podkreślili, że odejście kobiety "zostawi w ich życiu wielką pustkę".

Gaśnica, krzesła i zerwany ze ściany kieł narwala. "Zwykli ludzie zrobili coś niezwykłego"

Były krzyki, była krew. Ludzie początkowo myśleli, że to ćwiczenia - tak piątkowe wydarzenia na Moście Londyńskim relacjonował Toby Williamson z Fishmongers' Hall, gdzie zamachowiec rozpoczął atak. O dwóch swoich pracownikach - w tym Polaku, który kłem narwala walczył z napastnikiem - powiedział, że to "jedni z najbardziej pokornych ludzi", którzy w piątek "zrobili coś niezwykłego".

Po trzech latach niewoli wrócił do domu. "Czasem czułem, że śmierć jest blisko"

Timothy Weeks - 50-letni Australijczyk, który spędził ponad trzy lata w niewoli talibów - wrócił do domu i opowiedział swoją historię. - Czasem czułem, że śmierć jest blisko, ale nigdy nie straciłem nadziei - powiedział na konferencji prasowej. Dodał, że "nie czuje żadnej nienawiści" do pilnujących go w tym czasie strażników. - Zdawałem sobie sprawę, że nie mieli wyboru i wypełniali rozkazy swoich dowódców - mówił Weeks.

Parlament Iraku za dymisją premiera. "Musimy być w porządku wobec naszych obywateli"

Iracki parlament przegłosował w niedzielę dymisję premiera Iraku - podała telewizja Al-Arabija. Adil Abd al-Mahdi przekazał swoją pisemną rezygnację w sobotę. Decyzja szefa rządu jest wynikiem apelu najwyższego przywódcy szyickiego w Iraku ajatollaha Aliego Sistaniego o zmianę władzy i zakończenie trwającej przemocy. Jak podaje Reuters, w antyrządowych protestach trwających od 1 października zginęło co najmniej 408 osób.

"Jeżeli kucharz z Polski atakujący terrorystę nie jest w stanie zjednoczyć naszego kraju, to nie wiem, co może"

"Wielu ludzi oskarża 'imigrację' za okropny atak na London Bridge. Wyjaśnijmy to: terrorysta był Brytyjczykiem, ale jeden z bohaterów, który został ranny powstrzymując go, to Łukasz - kucharz i imigrant z Polski" - napisał na Twitterze brytyjski prezenter telewizyjny Rav Wilding. Akt odwagi zwykłych przechodniów, wśród których znalazł się Polak, na nowo zrodził na Wyspach debatę o imigrantach. Napływ obcokrajowców był jednym z głównych argumentów zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. "Warto pamiętać o tym zdarzeniu następnym razem, kiedy ktoś powie, że wpuszczamy zbyt wiele osób z Europy Wschodniej do kraju" - stwierdził w tweecie brytyjski dziennikarz Piers Morgan. Heroiczną postawę londyńskich przechodniów pochwalili premier Wielkiej Brytanii, burmistrz Londynu oraz królowa Elżbieta II.

Wymiana ognia między kartelem i policją. Nie żyje 14 osób

14 osób, w tym czterech policjantów, zginęło w strzelaninie w Meksyku. Do wymiany ognia doszło między policją i członkami kartelu narkotykowego w meksykańskiej osadzie Villa Union w stanie Coahuila niedaleko granicy z USA. Kilka dni temu amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział, że zamierza wpisać meksykańskie gangi na listę organizacji terrorystycznych.

Skazany za morderstwo, miał ratować ludzi. "Nie jest bohaterem, absolutnie nie jest"

Wśród świadków piątkowego ataku na Moście Londyńskim, którzy brali udział w obezwładnieniu napastnika, był 42-letni James Ford, mężczyzna skazany za morderstwo - podały w sobotę brytyjskie media. W 2003 roku zamordował 21-letnią Amandę Champion. W dniu ataku Ford przebywał na jednodniowej przepustce. - Nie jest bohaterem, absolutnie nie jest - mówiła ciotka zamordowanej dziewczyny Angela Cox.