43 kraje, a konkurencji brak. "Wszyscy namawiają" Tuska, by został liderem EPL

- Jest oczekiwanie na nową energię, wszyscy widzą, co się dzieje w Europie, że trzeba szukać sposobów na walkę z populistami - mówi źródło Polskiej Agencji Prasowej zbliżone do rozmów dotyczących wyboru nowego szefa Europejskiej Partii Ludowej. Jak wynika z informacji PAP, Donald Tusk niemal na pewno nie będzie miał konkurencji i największa unijna frakcja polityczna chce, by szef Rady Europejskiej stanął teraz na jej czele.

Przywódca Narodu będzie zatwierdzał ministrów, mimo że już nie rządzi

Nursułtan Nazarbajew, który w marcu tego roku ustąpił ze stanowiska po niemal 30 latach rządów, nadal będzie miał decydujący wpływ na życie polityczne kraju. Urzędujący prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew podpisał dekret w sprawie uzyskiwania zgody swego poprzednika przy mianowaniu większości ministrów.

Rosjanie mieli się podszywać pod Irańczyków i atakować w sieci

Wspólne brytyjsko-amerykańskie śledztwo wykazało, że irańscy hakerzy z grupy OilRig padli ofiarą rosyjskiej cyberszpiegowskiej grupy Turla. Rosjanie podszywali się pod Irańczyków, stosując ich narzędzia i metody, by przeprowadzać ataki na instytucje wojskowe, rządowe, naukowe oraz uniwersytety z wielu krajów świata.

"Drugi R-29R utknął w wyrzutni". "Nieprzewidziana sytuacja" w czasie rosyjskich ćwiczeń jądrowych

To były rosyjskie strategiczne ćwiczenia jądrowe Grom-2019, których końcowej fazy osobiście doglądał prezydent Władimir Putin. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Jak ujawnił dziennik "Wiedomosti", w czasie manewrów z udziałem okrętu podwodnego Riazań doszło do odpalenia tylko jednej międzykontynentalnej rakiety balistycznej, choć okręt miał odpalić dwa pociski.

Media: w Libii zginął kolejny rosyjski najemnik

Rosyjskie media publikują kolejne dowody świadczące o udziale rosyjskich najemników w walce po stronie przeciwników władz w Trypolisie. Jekaterynburski portal Znak w poniedziałek napisał o śmierci lokalnego dziennikarza, który walczył w Libii w składzie tak zwanej grupy Wagnera.

Jest data beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego

Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 roku - poinformował w poniedziałek metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Ceremonia odbędzie się w Warszawie na placu Piłsudskiego. Beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych kardynał Giovanni Angelo Becciu.

Johnson chce głosowania nad porozumieniem brexitowym. Zdecyduje John Bercow

Boris Johnson w poniedziałek spróbuje poddać raz jeszcze pod głosowanie w Izbie Gmin porozumienie z Unią Europejską o warunkach brexitu. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem rządu w związku z przyjęciem przez deputowanych poprawki zobowiązującej premiera do skierowania do Brukseli prośby o przesunięcie terminu wyjścia. Mimo braku podpisu Johnsona pod prośbą, Wspólnota rozpoczęła proces ratyfikacji umowy - przekazała w poniedziałek rzecznika Komisji Europejskiej.

"Najbrudniejsza" kampania i sondażowy remis. Kanadyjczycy wybierają parlament

Po trudnej dla obydwu głównych sił politycznych kampanii wyborczej, w poniedziałek Kanadyjczycy zdecydują, czy premier Justin Trudeau, który w 2015 roku jako charyzmatyczny i postępowy lider obejmował urząd, pozostanie u władzy na kolejną kadencję. Głównym rywalem jego Partii Liberalnej jest Konserwatywna Partia Kanady Andrew Scheer.

Najpierw zawalił się hotel, teraz wysadzili dźwigi

Konstrukcje żurawi niebezpiecznie wisiały nad ruinami częściowo zawalonego hotelu, stwarzając zagrożenie dla ludzi. Podłożone ładunki miały całkowicie zawalić ich konstrukcję. Po eksplozji, gdy opadł pył, okazało się, że runął tylko jeden żuraw. Drugi osunął się i teraz stwarza jeszcze większe zagrożenie.

Reuters: Amerykanie wycofują się z Syrii do Iraku

Agencja Reutera, powołując się na świadków i źródła w służbach bezpieczeństwa irackiego Kurdystanu, przekazała, że amerykańscy żołnierze opuszczają Syrię i przemieszczają do Iraku. Wcześniej o takich planach informował szef Pentagonu Mark Esper.

Policja oblała meczet farbą. Szefowa administracji przeprasza

Na nagraniach publikowanych w mediach społecznościowych widać nieliczną grupkę ludzi, w tym dziennikarzy. Nagle jadąca ulicą armatka wodna kieruje w ich stronę działko i polewa mocnym strumieniem. Tym razem jednak hongkońska policja źle dobrała cel - wodą z niebieskim barwnikiem oblano przy okazji najważniejszy meczet w regionie. Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam przeprosiła przywódców społeczności muzułmańskiej.

Australijskie media protestują. Gazety "ocenzurowane"

Australijskie media protestują przeciwko przepisom, które ich zdaniem ograniczają wolność. Z tej okazji dzienniki w swoich poniedziałkowych wydaniach zaciemniły tekst na pierwszej stronie, opatrując go czerwoną pieczęcią z napisem "tajne", a wiele stacji telewizyjnych emituje spoty z pytaniem "Gdy rząd ukrywa przed wami prawdę, to co tak naprawdę tuszuje?".

Rok obfitujący w wydarzenia. Szwajcarscy populiści z mniejszym poparciem

Uzyskała co prawda wynik o blisko 4 punkty procentowe gorszy niż w 2015 roku, ale to rządząca populistyczno-prawicowa SVP wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Szwajcarii. Dobre rezultaty osiągnęły partie proekologiczne - Zielona Partia Szwajcarii (GPS) będzie czwartą siłą w parlamencie.

"To nie jest protest, to przestępstwo"

W niedzielny wieczór w stolicy Chile Santiago doszło do kolejnych protestów i to mimo godziny policyjnej, która obowiązuje od godziny 19 do 6 rano. W zamieszkach zginęło już siedem osób. Prezydent Sebastian Pinera oświadczył, że "w kraju toczy się wojna".

Wyniki niekorzystne dla prezydenta. Wstrzymano ich podawanie

Po przeliczeniu 84 procent głosów oddanych w pierwszej turze wyborów prezydenckich boliwijskie władze wstrzymały publikację dalszych wstępnych rezultatów. Obserwatorzy domagają się uzasadnienia decyzji. Podane dotychczas wyniki wskazują na konieczność przeprowadzenia drugiej tury, a to zupełnie nowa sytuacja dla dotychczasowego prezydenta Evo Moralesa.

"Historyczny błąd". Szefowa unijnej dyplomacji po zakończonym szczycie

Federica Mogherini skrytykowała nierozpoczęcie przez Unię Europejską rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. To "historyczny błąd" - oceniła w niedzielę szefowa unijnej dyplomacji. Wcześniej identycznego sformułowania użył macedoński premier Zoran Zaew, komentując brak porozumienia przywódców w tej sprawie.

"Synagog musimy strzec jak oka w głowie"

Przed główną synagogą w Berlinie ponad 200 osób utworzyło w niedzielę ludzki łańcuch, aby wyrazić solidarność z Żydami po niedawnym antysemickim zamachu w Halle. W samym Halle w sobotę odbyła się akcja sprzeciwu wobec antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu.

Półnadzy, zalani sztuczną ropą. Protest w galerii sztuki

Turyści odwiedzający w niedzielę londyńską National Portrait Gallery w głównym holu galerii mogli natknąć się na trójkę półnagich aktywistów zalanych sztuczną ropą. Był to wyraz sprzeciwu dla finansowania sztuki przez brytyjski koncern naftowy BP.

Putin zapowiada zaangażowanie się Rosji w Afryce

Rosja zamierza włączyć się bardziej aktywnie do światowej rywalizacji o współpracę z państwami Afryki - oświadczył w wywiadzie dla agencji TASS prezydent Władimir Putin. - Nam nie chodzi o podział bogactw tego kontynentu, ale o współpracę dwustronną - dodał.

Media: albo zgoda Izby Gmin w tym tygodniu, albo Unia opóźni brexit

Unia Europejska opóźni brexit do lutego 2020 roku, jeśli brytyjski premier Boris Johnson nie zdoła w nadchodzącym tygodniu zdobyć poparcia Izby Gmin dla wynegocjowanego przez siebie porozumienia z Brukselą - pisze w niedzielę "The Sunday Times". Jak dodaje brytyjska gazeta, data owego wyjścia byłaby ruchoma. Oznacza to, że Londyn mógłby opuścić UE wcześniej - 1 lub 15 dnia listopada, grudnia lub stycznia - jeśli umowa z "27" zostałaby ratyfikowana przed końcem wskazanego terminu.