Ciało 50. ofiary ataków odnalezione w Nowej Zelandii

Do 50 wzrosła liczba zabitych w piątkowych atakach na dwa meczety w mieście Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii - poinformowała w niedzielę rano czasu lokalnego policja. Premier Jacinda Ardern powiedziała, że dziewięć minut przed rozpoczęciem ataków w Christchurch w skrzynce mailowej jej biura pojawiła się wiadomość zawierająca skrajnie prawicowy "manifest" domniemanego zamachowca.

Tysiące Katalończyków na ulicach Madrytu

Ponad 30 tysięcy zwolenników niepodległości Katalonii wzięło udział w sobotniej manifestacji w Madrycie. Protestujący domagali się między innymi uwolnienia polityków z Katalonii sądzonych przed Sądem Najwyższym, a także zorganizowania referendum niepodległościowego.

Rosyjskie MSZ: awaria prądu w Wenezueli to atak z zagranicy

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa oceniła w piątek, że awaria w Wenezueli, która na początku marca pozbawiła elektryczności znaczną część kraju, była aktem dywersji dokonanym z zagranicy. O stosowanie podobnych działań oskarżyła kraje zachodnie.

System rakietowy S-400 wszedł do służby

Nowy zestaw systemów rakietowych S-400 Triumf wszedł do służby sił obrony przeciwlotniczej Floty Bałtyckiej Rosji w obwodzie kaliningradzkim. System jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów.

Identyfikowanie ofiar ataków w Nowej Zelandii

Trwa identyfikowanie zabitych oraz poszkodowanych w atakach na meczety w nowozelandzkim Christchurch. 50 osób zginęło, a i ponad 40 zostało rannych. Ranni pochodzą między innymi z Turcji, Indonezji, Pakistanu, Indii. Terrorysta, który dokonał ataków, w listopadzie ubiegłego roku przebywał w Bułgarii - przekazał prokurator generalny Bułgarii.

Pierwsze weto prezydenta USA

Prezydent Donald Trump zawetował w piątek decyzję Kongresu USA w sprawie stanu wyjątkowego, który wprowadził, aby uzyskać fundusze na budowę muru na granicy z Meksykiem. Senat i Izba Reprezentantów przyjęły wcześniej rezolucję w sprawie anulowania stanu wyjątkowego.

Polski dziennikarz pobity przez wenezuelskie "szwadrony śmierci"

Wysłannik "Gazety Wyborczej" do Wenezueli Tomasz Surdel został w piątek dotkliwie pobity przez członków specjalnego oddziału tamtejszej policji - donosi gazeta. - Tłukli mnie czymś twardym, pewnie kolbami, głównie po twarzy. Dostałem też kilka mocnych ciosów w żebra. Gdy skończyli i ściągnęli worek z głowy, zobaczyłem przed oczami wylot lufy pistoletu - relacjonuje na jej łamach.

Szef ONZ apeluje, by "zwalczać islamofobię"

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest przerażony atakami na dwa meczety w nowozelandzkim Christchurch. Zauważa pilną potrzebę podjęcia globalnych działań w walce z "islamofobią, brakiem tolerancji i agresywnym ekstremizmem" - powiedział w piątek jego rzecznik.

Londyn chce opóźnić brexit. Unijni przywódcy pytają: po co?

Chcąc wystąpić do Unii Europejskiej z wnioskiem o opóźnienie brexitu, Londyn musi się liczyć z koniecznością powiedzenia jasno, czemu takie opóźnienie miałoby służyć oraz zgodzić się na pewne ograniczenia - wynika z piątkowych wypowiedzi przedstawicieli państw UE.

Osiem lat krwawego konfliktu. 10 faktów o wojnie w Syrii

Na piątek przypada ósma rocznica wybuchu rewolucji w Syrii. Protesty w tym kraju doprowadziły do krwawej wojny domowej, która przerodziła się w jeden z najtragiczniejszych kryzysów humanitarnych we współczesnej historii. Konflikt pochłonął setki tysięcy ludzkich istnień, a miliony ludzi pozbawił dachu nad głową.

Morawiecki: przyjaźń polsko-węgierska "głęboka i kluczowa"

Chcemy budować lepszą przyszłość, nowoczesność, chcemy europejskiego poziomu życia na Węgrzech i w Polsce - mówił w piątek w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki po złożeniu wieńca pod pomnikiem generała Józefa Bema. Po południu szef rządu zakończył wizytę na Węgrzech i wrócił do kraju.