Szukali okrętu podwodnego, być może Rosjan. "Nie było okrętu"

Z ujawnionych przez "Svenska Dagbladet" informacji, wynika, że szwedzkie wojsko niepotrzebnie poszukiwało okrętu podwodnego, który miał pływać w 2014 roku w Archipelagu Sztokholmskim. W rzeczywistości, jak pisze dziennik, sygnał, który wojskowi wzięli za sygnał okrętu, były danymi wysłanymi przez meteorologów do boi pomiarowej.

"Akty przemocy przeciwko wyborcom". Blisko sto osób nie żyje

85 cywilów zginęło, a ponad 370 zostało rannych - to krwawy bilans przemocy związanej z wrześniowymi wyborami prezydenckimi w Afganistanie. Większość z tych osób to ofiary talibów, którzy zaatakowali kilka lokali wyborczych, próbując utrudniać głosowanie.

Ostrzelali policyjny konwój, zostawili ostrzeżenie. 13 ofiar ataku kartelu

13 policjantów zginęło w zasadzce zastawionej przez kartel narkotykowy w miasteczku Aguililla w stanie Michoacan na zachodzie Meksyku. Zbrodni dokonała prawdopodobnie grupa związana z kartelem narkotykowym CJNG, który na spalonych samochodach zostawił ostrzeżenia, by policja nie chroniła rywalizujących z nim gangów.

Matteo starł się z Matteo. "Ostre starcie, ale bez ciosów poniżej pasa"

Były premier Matteo Renzi i były wicepremier Matteo Salvini stanęli naprzeciw siebie we wtorkowy wieczór w debacie nazwanej "Matteo kontra Matteo". Szef nowego ugrupowania Italia Viva i przywódca Ligi nie szczędzili sobie mocnej krytyki, choć włoskie media oceniają, że było to "ostre starcie, ale bez ciosów poniżej pasa".

"Ma krew na rękach". Opozycja nie pozwoliła jej przemówić w parlamencie

"Pięć postulatów, ani jednego mniej", okrzykami znanymi z trwających od tygodni demonstracji, przywitana została w parlamencie szefowa władz Hongkongu Carrie Lam. Posłowie opozycji demokratycznej, wyrażający poparcie dla trwających w regionie protestów, uniemożliwili jej wygłoszenie sprawozdania na temat planu polityki na przyszły rok.

Wielkie wejście Williama i Kate. Przyjechali na przyjęcie tuk tukiem

Książę William i księżna Kate odbywają podróż po Pakistanie. Jednym z punktów ich podróży było przyjęcie zorganizowane przez ambasadora Wielkiej Brytanii w Pakistanie. Para książęca miała wyjątkowe wejście, na miejsce przyjechała tuk tukiem, czyli autorikszą ozdobioną kolorowymi grafikami.

Francja chce zatrzasnąć Bałkanom drzwi do Unii

Sprzeciw Francji spowodował, że unijnym ministrom ds. europejskich we wtorek nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Sprawa ma być omawiana na czwartkowo-piątkowym szczycie Unii Europejskiej.

"Ona musi wrócić i zmierzyć się z tym, co zrobiła"

Rodzice brytyjskiego nastolatka, śmiertelnie potrąconego przez żonę amerykańskiego dyplomaty, zapowiedzieli, że będą walczyć, dopóki nie doczekają się sprawiedliwości. Sprawczyni wypadku niedługo po nim wyjechała z Wielkiej Brytanii. - Ona musi postąpić właściwie, wrócić i zmierzyć się z tym, co zrobiła - apelowała matka zabitego 19-latka.

Gwiazda "Gotowych na wszystko" stawiła się w więzieniu

Felicity Huffman, znana między innymi z serialu telewizyjnego "Gotowe na wszystko", stawiła się w więzieniu, aby odbyć karę dwóch tygodni pozbawienia wolności. Amerykańska aktorka przyznała się do wręczenia łapówki w zamian za ułatwienie przyjęcia jej córki na prestiżowe studia.

7,5 roku więzienia za 9 gramów marihuany. Netanjahu apeluje do Putina

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina, aby ułaskawił obywatelkę Stanów Zjednoczonych i Izraela Naamę Issachar. 25-latka miała przy sobie dziewięć gramów marihuany i przez to została w Moskwie skazana na 7,5 roku więzienia za przemyt narkotyków.

Erdogan: nie przejmujemy się sankcjami

We wtorek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z dziennikarzami podczas powrotu do kraju z wizyty w Azerbejdżanie powiedział, że Turcja nigdy nie ogłosi zawieszenia broni w północno-wschodniej Syrii. W środę do Turcji uda się wiceprezydent USA Mike Pence.

"Mamy żelazny mandat do przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości"

Londyn nie ma prawa blokować wniosku o referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Mamy żelazny mandat do jego przeprowadzenia - oświadczyła we wtorek Nicola Sturgeon, szefowa szkockiego rządu autonomicznego i liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP), na zakończenie konferencji programowej tego ugrupowania. Dodała, że głosowanie "musi odbyć się w przyszłym roku".

"Sytuacja humanitarna wymknęła się spod kontroli"

"Niestabilna sytuacja w północno-wschodniej Syrii od czasu rozpoczęcia tureckiej operacji wojskowej zmusiła Lekarzy bez Granic (MSF) do podjęcia trudnej decyzji o zawieszeniu większości naszych działań i ewakuacji całego naszego międzynarodowego personelu" - napisała w oświadczeniu organizacja. Zaapelowała do stron konfliktu o ochronę cywilów i zapewnienie pracownikom humanitarnym dostępu do potrzebujących.

Egzekucje, cywile zabici w atakach. ONZ: Turcja może być oskarżona o zbrodnie wojenne

Biuro wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka (OHCHR) apeluje do Ankary o śledztwo w sprawie zabójstw Kurdów, w tym szefowej partii Przyszłość Syrii. Ostrzega także Turcję, że może być oskarżona o zbrodnie wojenne w Syrii. O tureckiej ofensywie rozmawiali we wtorek brytyjski premier Boris Johnson i szef NATO Jens Stoltenberg, którzy "jasno stwierdzili, że obecna operacja musi się zakończyć".

"Czekali na koniec świata". Latami żyli w izolacji, znaleziono ich "w piwnicy"

Holenderska policja znalazła grupę osób, które przez dziewięć lat żyły w zamknięciu na odizolowanej farmie - przekazały we wtorek władze Holandii. Jak podają media, to pięcioro rodzeństwa i ich schorowany ojciec. W sprawie zatrzymano 58-latka, który wynajmował budynek. Jego rola nie jest na razie jasna, a policja podkreśla, że wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Orban ma utworzyć nowy rumuński rząd

Lider opozycyjnej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) Ludovic Orban został desygnowany przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa na premiera tego kraju. Ma utworzyć przejściowy rząd. Poprzedni gabinet upadł, a wybory parlamentarne zaplanowane są na przyszły rok.

Brexitowy zegar tyka. "Najwyższy czas, aby zamienić dobre intencje w tekst"

W tym tygodniu powinna rozstrzygnąć się kwestia tego, czy Wielkiej Brytanii uda się zawrzeć z Unią Europejską porozumienie dotyczące warunków brexitu. Już za dwa dni rozpocznie się unijny szczyt, na którym ewentualne porozumienie miałoby zostać zatwierdzone. We wtorek główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier zreferował ministrom krajów unijnych postępy w negocjacjach. Boris Johnson zapewnił natomiast Emmanuela Macrona, że brytyjskie władze będą pracować z całych sił, by osiągnąć porozumienie.

Protestował w stroju brokuła, został zatrzymany

Aktywiści z organizacji Extinction Rebellion (XR) zapowiedzieli we wtorek, że będą kontynuować protesty klimatyczne w Londynie, mimo wydanego przez policję nakazu ich zakończenia. Trwające od ponad tygodnia demonstracje mają na celu zwrócenie uwagi na pilną konieczność walki ze zmianami klimatycznymi. Od początku protestów zatrzymano już prawie 1,5 tysiąca aktywistów, którzy często, dla przyciągnięcia uwagi, posuwają się do szalonych pomysłów: wspinają się na budynki, czy przyklejają klejem do chodników. Podczas niedzielnej demonstracji zatrzymano m.in. mężczyznę przebranego za brokuła.