Chaos na ulicach Bagdadu. Trzy zamachy i zamieszki

W trakcie wtorkowych protestów w stolicy Iraku siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do demonstrantów, zabijając jedną osobę i raniąc 21. W południowych prowincjach kraju antyrządowi manifestanci blokowali drogi, ustawiając zapory z płonących opon - poinformowali przedstawiciele irackich władz. Tego samego dnia w Bagdadzie doszło do trzech eksplozji, w których zginęło co najmniej sześć osób, a 15 zostało rannych.

Dwa indyki "bezwarunkowo ułaskawione"

Na dwa dni przed obchodzonym w USA w czwartek Świętem Dziękczynienia prezydent Donald Trump zgodnie z tradycją ułaskawił dwa indyki: wielbiciela frytek Buttera i miłośnika rozgrywek uczelnianej koszykówki Breada - przekazał Biały Dom.

"Przemoc wobec kobiet i dziewcząt występuje wszędzie"

Belgijskie i holenderskie miasta zwracają uwagę na zjawisko przemocy wobec kobiet i w geście solidarności podświetlają budynki na pomarańczowo. Przedstawiciele organizacji pozarządowych alarmują, że problem jest duży.

"O tym, co dzieje się w Polsce, wie już cała Europa"

We wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji osób LGBTI w Polsce. Część europosłów oceniała, że polskie władze odpowiadają za dyskryminację osób LGBTI. W trakcie debaty pojawiła się też kwestia jednostek samorządowych w Polsce, które przyjęły dokument mówiący o sprzeciwie wobec "ideologii LGBT".

"Strach stanąć na trawie, wszędzie są ukryte miny"

Deklaracje Kijowa o gotowości zakończenia konfliktu w Donbasie nie uspokajają mieszkańców tego regionu, którzy mówią otwarcie, że tracą nadzieję na jego rozwiązanie. Mieszkańcy przyfrontowych miejscowości mówią, że "ta wojna będzie trwała wiecznie".

Sprawa zabójstwa dziennikarki wciąż nierozwiązana. Dymisje ministrów

Maltański minister turystyki Konrad Mizzi i szef kancelarii premiera Keith Schembri podali się we wtorek do dymisji - poinformował we wtorek Reuters. Według agencji, sprawa ma związek ze skandalem wokół zabójstwa znanej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Tego samego dnia minister gospodarki Christian Cardona zapowiedział, że do czasu zakończenia dochodzenia powstrzyma się od wykonywania swoich obowiązków.

Zełenski poleciał do Estonii i dostał rower

Podczas wtorkowej wizyty w Tallinie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał od prezydent Estonii Kersti Kaljulaid rower elektryczny. Na rowerze jeździł główny bohater serialu komediowego "Sługa Narodu" Wasyl Hołoborodko, w którego rolę jako komik wcielił się ukraiński przywódca przed objęciem urzędu.

Co się stało w hotelu Orbita? "Trująca ósemka" i bułgarski biznesmen

Ośmiu agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU ma być zamieszanych w otrucie bułgarskiego biznesmena i znanego handlarza bronią Emiliana Gebrewa - ustalili w wyniku wspólnego dochodzenia dziennikarze rosyjskiego portalu Insider, niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" i międzynarodowej grupy śledczej Bellingcat. Wcześniej były bułgarski minister obrony Bojko Nojew mówił dziennikarzom, że Gebrew został otruty substancjami należącymi do tej samej grupy co nowiczok, środek paralityczno-drgawkowy produkowany w czasach Związku Radzieckiego.

Sencow w europarlamencie: życzylibyśmy sobie waszych problemów

Nie ufajcie Putinowi – zaapelował do eurodeputowanych w Strasburgu ukraiński reżyser i były więzień rosyjski Ołeh Sencow. Wezwał również posłów Parlamentu Europejskiego, by "pamiętali o więzionych przez Rosję Ukraińcach, gdy będą rozważali nawiązanie kontaktów z prezydentem Władimirem Putinem".

Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie Trumpa. Demokraci mogą na czas nie dostać dokumentów

Sąd Najwyższy USA orzekł w poniedziałek, że prezydent Donald Trump nie musi ma razie przedstawiać swoich zeznań finansowych Izbie Reprezentantów. Trump odwoływał się od wyroku sądu niższej instancji, który nakazał mu przekazanie tych dokumentów. Taka decyzja SN oznacza, że demokraci prawdopodobnie nie otrzymają dokumentów przed planowanym na koniec roku głosowaniem w Izbie Reprezentantów w sprawie impeachmentu.

Netanjahu może być premierem mimo oskarżenia

Urzędujący premier Izraela Benjamin Netanjahu został postawiony w stan oskarżenia. Mimo to może pozostać na stanowisku - podkreślił prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit. Zgodnie z izraelskim prawem szef rządu musi ustąpić dopiero, jeśli zostanie skazany.

Był "katalizatorem w walce ze zmianami klimatu". Odszedł z ONZ, by pokonać Trumpa

Rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych Stephane Dujarric przekazał w poniedziałek, że Michael Bloomberg zrezygnował ze stanowiska specjalnego przedstawiciela ONZ do spraw miast i zmian klimatu. O swojej rezygnacji Bloomberg poinformował listownie sekretarza generalnego Antonio Guterresa. W niedzielę miliarder ogłosił swój start w amerykańskich wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Sturgeon: Szkocja w relatywnie krótkim czasie może wejść do Unii

- Jeśli będziemy w sytuacji, w której Szkocja zostanie wypchnięta z Unii Europejskiej, wówczas będziemy poszukiwać drogi powrotnej - przekonywała w poniedziałek wieczorem Nicola Sturgeon, szefowa autonomicznego rządu szkockiego i liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP). Stwierdziła, że powrót do Unii może nastąpić w "relatywnie krótkim" czasie. Dodała, że Szkocja nie musiałaby w takiej sytuacji ustanawiać niezależnej waluty.