"Niech toną". Bojanowski: ten reportaż jest wstrząsający, ciężko mi patrzeć na te obrazy

Ta misja miała trwać trzy tygodnie. Okazało się, że trwała o wiele dłużej. Po tym, jak udało nam się uratować 32 osoby płynące pontonem, który zaczął się rozpadać, nie mogliśmy dobić do żadnego portu - mówił we "Wstajesz i wiesz" dziennikarz "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski. Przez kilka tygodni był członkiem załogi statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3, który ratuje migrantów na Morzu Śródziemnym. Jego reportaż "Niech toną" będzie można zobaczyć w sobotę o godzinie 20, w "Superwizjerze" w TVN24.

"Został tylko szkielet. Straszliwy widok". Pożar zamku z listy światowego dziedzictwa

Pochodzący z XIV wieku zamek Shuri na Okinawie prawie doszczętnie spłonął w czasie pożaru, który ogarnął jego drewnianą konstrukcję w nocy ze środy na czwartek. Budowla znajdowała się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i była chlubą prefektury Okinawy. - Został z niej właściwie tylko szkielet. To straszliwy szok - relacjonował jeden ze świadków pożaru.

"Zaniepokojenie w związku z rozmieszczeniem na Litwie amerykańskich żołnierzy"

Głos Białorusi został usłyszany w USA i NATO - oświadczył w środę sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Stanisłau Zaś, komentując rozmowy z charge d'affaires ambasady USA. - Strona białoruska wyraziła zaniepokojenie w związku z rozmieszczeniem na Litwie amerykańskich żołnierzy i ciężkiego sprzętu - dodał sekretarz. Zapewnił, że Białoruś jest gotowa skorygować plany reakcji na obecność zagranicznego wojska w pobliżu swoich granic.

Media: były doradca Trumpa wezwany przed Kongres. Biały Dom milczy

Były doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton został wezwany przez śledczych z komisji Izby Reprezentantów do złożenia 7 listopada zeznań w sprawie afery ukraińskiej - podały amerykańskie media, powołując się na anonimowe źródła. Doniesień tych nie potwierdził jak dotąd Biały Dom.

Nagranie z ataku na kryjówkę Bagdadiego. Pentagon pokazał akcję komandosów

Ostrzał z powietrza, szturm na kompleks budynków i eksplozja. Pentagon odtajnił nagranie z operacji komandosów pokazujące atak na przywódcę tak zwanego Państwa Islamskiego, Abu Bakra al-Bagdadiego. Kiedy pewne było, że lider IS nie ucieknie amerykańskim żołnierzom, zdetonował ładunek wybuchowy, zabijając siebie i dwoje dzieci - przekazał szef Centralnego Dowództwa USA generał Kenneth F. McKenzie.

Ósme spotkanie Orbana z Putinem w ciągu sześciu lat. "Liczy się tylko kasa"

Mimo trudnych relacji na linii Rosja - Unia Europejska relacje Władimira Putina z Viktorem Orbanem rozkwitają, a istotną rolę odgrywają wzajemne interesy oparte na rosyjskim gazie. Ich ostatnie spotkanie było ósmym na przestrzeni ostatnich sześciu lat. - W interesach Orban już wielokrotnie pokazywał, że nie ma miejsca na sentymenty i romantyzmy. Liczy się tylko kasa - ocenił politolog Dominik Hejj. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Syryjski Komitet Konstytucyjny rozpoczął prace. "Droga przed nami nie będzie łatwa"

W środę w Genewie na pierwszym posiedzeniu Komitetu Konstytucyjnego spotkali się przedstawiciele syryjskich władz i opozycji. Celem Komitetu jest zmiana ustawy zasadniczej kraju, co według ONZ ma otworzyć nowy rozdział w celu zakończenia trwającej osiem lat wojny. - Wiem, że nie jest to dla was wszystkich łatwe. Droga przed nami nie będzie łatwa - przyznał specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen.

Trzy sieci kont usunięte. Facebook łączy je z "kucharzem Putina"

Firma Facebook usunęła ze swojego internetowego serwisu społecznościowego trzy sieci powiązanych z Rosją fałszywych kont, które wykorzystywano do szerzenia dezinformacji i wywierania wpływu w ośmiu krajach afrykańskich, między innymi w Kamerunie, Mozambiku, Sudanie i Libii. Facebook łączy usunięte sieci z rosyjskim finansistą Jewgienijem Prigożinem, nazywanym w mediach "kucharzem Putina".

Federalizacja pomysłem na separatystów

Sposobem na rozwiązanie kryzysu w Katalonii i sformowanie stabilnego rządu w Hiszpanii mają być zmiany w konstytucji Hiszpanii prowadzące do ustroju federalistycznego. Takie rozwiązanie zaproponował premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Kałasznikow w szkole "zaszczepi uczucie patriotyzmu". Nauczyciele otrzymali rekomendacje

Rosyjskie ministerstwo oświaty przygotowało materiały dla nauczycieli poświęcone tematycznym lekcjom o karabinie Kałasznikowa - podał dziennik "Kommiersant". W ramach takich zajęć miałyby się odbywać między innymi zawody w rozkładaniu i składaniu karabinków AK-47 lub AK-74. Lekcje miałyby odbywać się z okazji setnej rocznicy urodzin konstruktora broni Michaiła Kałasznikowa, przypadającej 10 listopada.

Berlin zapowiada zaostrzenie walki z prawicowym ekstremizmem

Ograniczenie dostępu do broni oraz umożliwienie skuteczniejszego ścigania za groźby w internecie znalazły się w dziewięciopunktowym projekcie planu, dotyczącego walki z przestępstwami motywowanymi ideologią skrajnie prawicową i nienawiścią. Dokument został przyjęty przez rząd federalny Niemiec.

Policja chce, by Facebook usunął "rozbudzające nienawiść" wpisy

Hongkońska policja zwróciła się do Facebooka o usunięcie wpisów, które zawierają "nieścisłe doniesienia" i treści "rozbudzające nienawiść". Chodzi o posty, w których pojawia się krytyka pod adresem funkcjonariuszy w związku z antyrządowymi protestami w Hongkongu. - To otwarte wyzwanie dla wolności prasy i wypowiedzi - ocenił opozycyjny poseł.

Irakijczycy nie odpuszczają. Papież: zachęcam władze, by wysłuchały wołania ludności

Uczestnicy antyrządowych protestów w Iraku blokują od wtorku dojazd do portu Umm Kasr, w którym przeładowuje się znaczną część importowanej przez Irak żywności. W efekcie port przestał funkcjonować. Władze ostrzegają, że dalsze trwanie blokady będzie rujnujące dla całej gospodarki kraju. Tymczasem papież Franciszek zaapelował podczas środowej audiencji generalnej o dialog i pojednanie w Iraku. W demonstracjach i zamieszkach w ostatnich dniach zginęło tam kilkadziesiąt osób.

Wyjdą na wolność z okazji święta konstytucji

W Tadżykistanie setki skazanych wyszło na wolność w ramach amnestii ogłoszonej z okazji 25-lecia uchwalenia konstytucji - podało Radio Swoboda. Wśród nich są osoby skazane za polubienie postów w mediach społecznościowych, uznanych za "ekstremistyczne".

Upamiętnili ofiary w "Noc rozstrzelanych poetów"

Na uroczysku Kuropaty, miejscu kaźni ofiar represji stalinowskich w Mińsku, upamiętniono we wtorek ponad 130 przedstawicieli białoruskiej inteligencji zamordowanych przez NKWD w 1937 roku. Akcja nosi nazwę "Noc rozstrzelanych poetów".

"Historyczna" decyzja Izby Reprezentantów. Turcja oburzona

Izba Reprezentantów USA przyjęła we wtorek rezolucję, w której formalnie uznaje masowe mordy popełnione na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim za ludobójstwo. To symboliczne, ale historyczne głosowanie, które może doprowadzić do napięć w relacjach z Ankarą - ocenia agencja Reutera. Tego samego dnia kongresmeni przeważającą większością głosów wezwali prezydenta USA Donalda Trumpa do nałożenia sankcji lub innych restrykcji na Turcję za jej wymierzoną w Kurdów operację zbrojną w północno-wschodniej Syrii, rozpoczętą na początku października. W tureckiej ofensywie zginęło kilkuset bojowników i cywilów. W środę do MSZ w Ankarze wezwany został amerykański ambasador.

Dżihadysta, zdrajca, szpieg. Człowiek, który pogrążył Bagdadiego

Szpieg, który pomógł dotrzeć do przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego, był jednym z jego bojowników - podaje "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji. Jego zdrada miała być zemstą za śmierć bliskich z rąk dżihadystów. Za pomoc Amerykanom mężczyzna może otrzymać 25 milionów dolarów.

Demokraci chcą "wyeliminować wątpliwości"

Izba Reprezentantów ma w czwartek głosować nad przedstawionym we wtorek przez demokratów projektem rezolucji dotyczącej formalizacji dochodzenia w sprawie ewentualnego odsunięcia od władzy prezydenta USA Donalda Trumpa.