"Niezależność sądownictwa" i "autonomia prokuratury". Tego oczekuje KE od Malty

Malta została wezwana przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do przyspieszenia reform zapewniających niezależność sądownictwa. Sprawa praworządności w tym kraju budzi wątpliwość Unii Europejskiej z powodu podejrzeń dotyczących wpływania przez władze Malty na postępowanie w sprawie zabójstwa w 2017 roku dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

Setki tysięcy ludzi i zamieszki na ulicach, władze nie ustępują. "Reforma trwa"

We Francji od 13 dni trwa strajk generalny przeciwko reformie emerytalnej i protesty uliczne. We wtorek odbyły się w około 80 miejscowościach. W Nantes i Paryżu policja użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego. Choć władze poszły na pewne ustępstwa, to nie rezygnują z podstawowych zaplanowanych zmian, przede wszystkim z podniesienia wieku emerytalnego. - Reforma trwa. Nie wycofamy jej - powiedziała rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye.

Próbowali rozbić namiot przed parlamentem, doszło do starć z policją

Kilka tysięcy osób demonstrowało we wtorek przed siedzibami rządu i parlamentu w Kijowie. Protestowano między innymi przeciwko planom uwolnienia rynku gruntów rolnych, przepisom celnym dotyczącym importowanych samochodów oraz "ideologii gender". Doszło do starć ze służbami porządkowymi. Według źródeł rządowych 17 funkcjonariuszy zostało rannych.

Poznali się przed II wojną światową, razem mają ponad 211 lat i rekord Guinnessa

Wspólnie mają już ponad 211 lat. Właśnie obchodzili 80. rocznicę ślubu. 106-letniego Johna Hendersona oraz 105-letnią Charlotte Henderson z Teksasu okrzyknięto najstarszym małżeństwem na świecie, a ich nazwiska wpisano do Księgi rekordów Guinnessa. Pytani o receptę na taki sukces, pan Henderson odpowiada, że trzeba "przeżywać każdy dzień i starać się, żeby jutro było lepsze niż dzisiaj".

Były prezydent Pakistanu skazany na śmierć

Były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf został we wtorek skazany na karę śmierci za zdradę stanu i złamanie konstytucji przez specjalny sąd antyterrorystyczny - poinformował przedstawiciel pakistańskich władz. Wyrok zapadł zaocznie, Musharraf przebywa na emigracji w Dubaju. Jak oświadczył jego adwokat Akhtar Shah, były prezydent "nie zrobił niczego złego".

Kilkadziesiąt ciał w masowym grobie. Trwa identyfikacja zwłok

Szczątki co najmniej 50 osób odkryto na farmie na przedmieściach miasta Guadalajara na zachodzie Meksyku - przekazały lokalne władze. Stan Jalisco, w którym znaleziono masowy grób z ciałami, to obszar działania narkotykowego kartelu Nueva Generacion. W tym roku doszło tam do blisko 2,5 tysiąca morderstw.

"Wojna przerażająco odbija się na cywilach"

Niezależnie od wyniku niedawnych wyborów pokój będzie sprawą najwyższej wagi dla nowej administracji - ocenił specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ w Afganistanie Tadamichi Yamamoto. Zwrócił uwagę na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że "wojna w tym kraju przerażająco odbija się na losach cywilów".

"Jeśli ma to prowadzić do polexitu, to niech ludzie to usłyszą"

Komisja Europejska będzie ściśle monitorować sytuację w Polsce i pozostaje w gotowości do rozmów z władzami polskimi, by rozwiązać problemy - powiedział komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders w czasie debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej praworządności w Polsce, na Węgrzech i na Malcie. Eurodeputowani PiS bronili działań polskiego rządu, europosłanka PO Magdalena Adamowicz zwracała uwagę, że "mechanizmy Unii Europejskiej są bezbronne wobec fake newsów, dezinformacji, manipulacji i inżynierii społecznej". Ostrzegła też przed polexitem.

Brexit ma być sprawniejszy. Media o planach brytyjskiego rządu

Brytyjski rząd chce zmienić projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej tak, aby formalnie wykluczyć możliwość przedłużenia okresu przejściowego - podała w poniedziałek wieczorem stacja ITV. Projekt ten ma być w piątek poddany pod pierwsze głosowanie w Izbie Gmin.

Kongresmen chce zmienić barwy partyjne. CNN: prezent na święta dla Trumpa

Kongresmen Jefferson Van Drew poinformował swoich współpracowników, że przechodzi z Partii Demokratycznej do Republikańskiej, choć decyzji tej nie ogłosił jeszcze oficjalnie. Stacja CNN ocenia, że to "prezent świąteczny" dla prezydenta Donalda Trumpa. Za kilka dni w Izbie Reprezentatów ma się odbyć głosowanie w sprawie impeachmentu amerykańskiego przywódcy.

"Kasjerka została premierem". Przeprosiny za komentarz ministra

- Widzimy, jak jedna kasjerka została premierem i jak niektórzy inni uliczni aktywiści oraz ludzie niewykształceni zostali członkami rządu - powiedział w niedzielę szef MSW Estonii Mart Helme, odnosząc się do nowego fińskiego rządu Sanny Marin. Słowa estońskiego ministra zostały negatywnie odebrane zarówno w Helsinkach, jak i Tallinie. W poniedziałek za wypowiedź Helmego przeprosiła prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

Szefowa władz Hongkongu w Pekinie. Wdzięczna "za troskę", chwalona "za odwagę"

Szefowa władz Hongkongu złożyła w poniedziałek wizytę w Pekinie. Podziękowała przywódcom Chin za troskę i zaufanie. Prezydent Chin Xi Jinping pogratulował jej odwagi w zarządzaniu regionem "w najtrudniejszym czasie" od przyłączenia go do ChRL, a premier Li Keqiang zapewnił o wsparciu dla jej rządu ze strony Pekinu.

Ustawa o brexicie wraca do Izby Gmin

Rzecznik premiera Borisa Johnsona poinformował, że rząd w piątek złoży w parlamencie projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Parlament po przedterminowych wyborach, które odbyły się w ubiegłym tygodniu, po raz pierwszy zbierze się we wtorek.

Francja sparaliżowana strajkami. "Architekt reformy emerytalnej" podaje się do dymisji

Jean-Paul Delevoye, pełniący we Francji funkcję wysokiego komisarza do spraw emerytur, podał się w poniedziałek do dymisji w związku z zarzutami o konflikt interesów. Rezygnację przyjął prezydent Emmanuel Macron. Jak ocenia Reuters, to cios dla francuskiego przywódcy, który boryka się ze strajkiem generalnym związków zawodowych, sprzeciwiających się zapowiadanej reformie emerytalnej. Masowe protesty od prawie dwóch tygodni paraliżują Francję.

Krwawy atak dżihadystów. "Zabili kobiety, mężczyzn i dzieci"

Islamscy bojownicy przeprowadzili w nocy atak na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. Zamordowali co najmniej 22 osoby - poinformowały miejscowe władze. W krwawych atakach rebeliantów od końca października zginęło już łącznie co najmniej 179 cywilów - podaje Reuters.

"Tutaj walczyli za wolny świat, za wolną Europę". Hołd dla bohaterów bitwy o Ardeny

To była ostatnia ofensywa hitlerowskiej armii w czasie II wojny światowej. Hitler miał nadzieję przełamać front aliancki na zachodzie Europy i zmienić losy wojny - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek uczestniczył w uroczystościach 75. rocznicy zwycięskiej dla wojsk alianckich bitwy o Ardeny. Podkreślił, że spotkanie z udziałem przywódców państw europejskich, amerykańskiego sekretarza obrony i weteranów miało na celu uczczenie pamięci "żołnierzy, którzy tutaj walczyli wtedy za wolny świat, za wolną Europę".