75 lat od "całkowicie desperackiego zagrania Hitlera"

- To był akt desperackiej wiary w to, że można jeszcze odwrócić losy wojny i uchronić Niemcy przed zemstą Armii Czerwonej - mówi o ofensywie hitlerowców w Ardenach, która rozpoczęła się 16 grudnia 1944 roku brytyjski historyk, profesor Anthony Beevor. W poniedziałek przypada 75. rocznica tamtej ofensywy.

Potężny smog w Teheranie. "Nie da się tego tolerować"

Z powodu wielkiego smogu w Iranie zamykane są szkoły, a władze w Teheranie wezwały osoby starsze i dzieci, by nie wychodziły z domów. W mieście trwa alert smogowy. Irańczycy za zanieczyszczenie powietrza obwiniają władze. - Nie da się tego tolerować - mówią mieszkańcy kraju. Według danych rządowych rocznie z powodu smogu w Iranie umiera 30 000 osób.

Klepnął reporterkę relacjonującą bieg. Został aresztowany

Pod zarzutem dokonania napaści seksualnej w piątek aresztowano 43-letniego mężczyznę, który w czasie biegu w mieście Savannah w stanie Georgia klepnął w pośladek reporterkę lokalnej telewizji. "Napadłeś mnie, uprzedmiotowiłeś i skompromitowałeś" - napisała na Twitterze dziennikarka, pokazując wideo z zajścia.

Hiszpańskie media wyliczają "ekologicznych hipokrytów"

W niedzielę zakończył się szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Przy tej okazji hiszpańskie media wytykają niektórym celebrytom, w tym kilku sławnym aktorom, że mimo ekologicznej retoryki, sami przyczyniają się do zatruwania środowiska naturalnego.

Argentyna "nie ograniczy swobód" Moralesa

Evo Morales, który uzyskał w Argentynie status uchodźcy, zapowiedział, że będzie kierował stamtąd kampanią przed nowymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Boliwii. Były prezydent tego kraju od czwartku przebywa w Buenos Aires.

"Chciałem zjednoczenia kraju, który kocham. Przepraszam"

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę w wyborach do brytyjskiej Izby Gmin. Laburzyści zanotowali najgorszy wynik od 1935 roku. "Nigdy nie zrezygnujemy z zaangażowania i determinacji" - napisał w liście do swoich wyborców, których jednocześnie przeprosił. John McDonnell, minister finansów w gabinecie cieni laburzystów, nazwał wynik "katastrofą".

Chińscy dyplomaci "potajemnie wydaleni" z USA

Dwóch przedstawicieli chińskiej ambasady zostało potajemnie wydalonych ze Stanów Zjednoczonych po tym, jak wtargnęli do bazy w Wirginii, w stacjonują siły specjalne - napisał w niedzielę "New York Times", powołując się na źródła związane ze sprawą. Według dziennika, to prawdopodobnie pierwsze wydalenie chińskich dyplomatów podejrzewanych o szpiegostwo od ponad 30 lat.

Zmarła muza Godarda, Anna Karina

Anna Karina, pochodząca z Danii francuska aktorka, muza i żona Jean-Luca Godarda, zmarła w sobotę na raka w paryskim szpitalu. Miała 79 lat - poinformował w niedzielę jej agent Laurent Balandras.

Tymczasowa prezydent Boliwii: wydamy nakaz aresztowania Moralesa

Jeanine Anez, tymczasowa prezydent Boliwii, zapowiedziała w sobotę wydanie w najbliższych dniach nakazu aresztowania byłego prezydenta Evo Moralesa. Przebywa on obecnie w Argentynie jako uchodźca. Morales nie rezygnuje z udziału w życiu politycznym swego kraju i zapowiada swój powrót.

Orban chce zbudować "nową Europę Środkową"

Premier Viktor Orban oświadczył, że Węgry są gotowe zbudować wraz z sąsiadami "nową Europę Środkową". - Taką, w której nie tylko jesteśmy dostawcami dla Europy Zachodniej, ale też jednym z odnoszących największe sukcesy na świecie i najbardziej konkurencyjnych obszarów - oznajmił.

Protest na lotnisku Schiphol. Aktywistów wyniosła policja

Manifestanci, którzy w sobotę protestowali na amsterdamskim lotnisku Schiphol, zostali usunięci siłą przez służby porządkowe. Demonstracja została zorganizowana z inicjatywy ruchu ekologicznego Greenpeace. Akcja nie zakłóciła ruchu powietrznego na jednym z najpopularniejszych lotnisk w Europie.