Steinmeier skrytykowany za telegram gratulacyjny do Teheranu

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, krytykowany za wysłanie do Teheranu telegramu z gratulacjami z okazji święta narodowego Iranu, bronił swego postępowania, a jednocześnie ostro skrytykował sytuację w Iranie i politykę władz irańskich.

Szef dyplomacji Iranu podał się do dymisji

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, uważany za jednego z najważniejszych architektów międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego z 2015 roku, nieoczekiwanie podał się w poniedziałek do dymisji.

Liga oskarżana o finansowanie z Rosji. Wicepremier odpowiada

Wicepremier Włoch, lider Ligi Matteo Salvini oświadczył w poniedziałek, że jego partia nie otrzymała żadnych nielegalnych pieniędzy. Tak skomentował artykuł jednego z włoskich tygodników, jakoby Moskwa miała finansować kampanię Ligi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Wysłannik Białego Domu spotkał się z talibami

Specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad spotkał się w Katarze z jednym z liderów talibów. Obie strony potwierdziły pozytywny przebieg rozmów, zastrzegając jednak, że wciąż istnieją problemy, które nie zostały rozwiązane.

Prezydent goni w sondażach komika i marzy o miejscu w europarlamencie

W opublikowanym w poniedziałek sondażu przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie prowadzenie utrzymuje komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski, ale w porównaniu z poprzednimi badaniami stracił parę punktów poparcia. Zbliża się do niego urzędujący szef państwa Petro Poroszenko, pozostawiając w tyle byłą premier Julię Tymoszenko. Pierwsza tura wyborów zaplanowana jest na 31 marca.

USA rozważają "wszystkie warianty" w sprawie Wenezueli. Pence spotkał się z Guaido

Wiceprezydent USA Mike Pence, który w poniedziałek uczestniczy w Bogocie w spotkaniu Grupy z Limy, zapewnił tymczasowego prezydenta Wenezueli i przewodniczącego parlamentu Juana Guaido, że ma on "stuprocentowe poparcie" prezydenta USA Donalda Trumpa. Tego samego dnia Komisja Europejska ponownie przestrzegła przed ewentualnymi planami interwencji wojskowej w Wenezueli.

"Oparte na mocnych przesłankach sygnały dotyczące kupowania głosów"

Są mocne przesłanki, które świadczą o tym, że w czasie niedzielnych wyborów parlamentarnych w Mołdawii mogło dojść do kupowania głosów i nadużycia władzy w celach wyborczych - poinformowali na konferencji prasowej w Kiszyniowie obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. OBWE podkreśliła przy tym, że ogólnie wybory były demokratyczne, konkurencyjne i dobrze przeprowadzone.

Zarzut zdrady stanu dla byłego szefa sztabu generalnego Ukrainy

Pod zarzutem zdrady stanu zatrzymano w poniedziałek byłego szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy Wołodymyra Zamanę - poinformował główny ukraiński prokurator wojskowy Anatolij Matios. Decyzja o dalszych krokach w sprawie wojskowego ma zostać podjęta jeszcze w poniedziałek.

"Nigdy nie mówiłem o wszystkich Polakach"

Polski rząd prowadzi politykę ścisłej współpracy z państwem Izrael - oświadczył kierujący izraelską dyplomacją Israel Kac. Nawiązując do swych uwag na temat roli Polaków w Holokauście zaznaczył, że nigdy nie mówił o wszystkich Polakach.

Amerykański okręt wpłynął do portu w Odessie

Do Odessy, na południu Ukrainy, zawinął amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook – poinformowały miejscowe media. Jest to kolejna jednostka NATO na Morzu Czarnym po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.

Rosyjski myśliwiec podleciał niebezpiecznie blisko. "Niedopuszczalne akty dominacji"

Szwedzkie MSZ wezwało w niedzielę ambasadora Rosji Wiktora Tatarincewa po incydencie, do którego doszło we wtorek nad Bałtykiem. Rosyjski myśliwiec Su-27 zbliżył się do szwedzkiego samolotu wojskowego na niebezpieczną odległość, mniejszą niż 20 metrów. - To są niedopuszczalne akty dominacji - podkreślił minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.

"Jeśli szczyt nie przyniesie efektów, USA zawsze będą zagrożone"

W związku ze zbliżającym się spotkaniem przywódców USA i Korei Północnej w Hanoi państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA napisała, że jeśli ten szczyt nie przyniesie efektów, "USA nigdy nie pozbędą się zagrożeń dla swego bezpieczeństwa". Zauważyła również, że prezydent USA Donald Trump "daje posłuch" przeciwnikom dialogu z Pjongjangiem, a demokraci "spiskują, aby zakłócić" drugi szczyt Ameryka-Korea Północna.