Włochy: wojsko dezynfekuje kościoły i tereny przykościelne

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W Rzymie rozpoczęła się operacja dezynfekcji we wszystkich kościołach oraz na terenach przykościelnych. Działania prowadzone są w ramach przygotowań do powrotu wiernych na msze, co będzie możliwe od 18 maja. Operacja obejmie wszystkie 337 rzymskich parafii. Władze i wojsko zaangażowały się w nią na prośbę wikariatu Wiecznego Miasta. Na całym świecie potwierdzono do tej pory ponad 4,3 miliona przypadków koronawirusa, ponad 290 tysięcy osób zmarło. Jak świat walczy z pandemią?

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:59

    Litwa: Noszenie maseczek ochronnych na otwartych przestrzeniach od czwartku nie będzie obowiązkowe – postanowił w środę rząd w Wilnie. Zniesienie tego wymogu, wprowadzonego w związku szerzącą się pandemią koronawirusa, nie dotyczy pomieszczeń zamkniętych.

  • 21:43

    Stany Zjednoczone: Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w środę, że w ciągu ostatniej doby zmarło w tym stanie 166 osób zakażonych koronawirusem. - Przeszliśmy przez najgorsze – ocenił. Powiadomił też o zaleceniu priorytetowego traktowania testów dla dzieci, zakażonych odkrytą niedawno chorobą.

    - Liczba ofiar śmiertelnych jest wciąż boleśnie i tragicznie wysoka. To nie są liczby, są to rodziny, jednostki, ojcowie, matki, bracia i siostry. 166 rodzin jest dzisiaj pogrążonych w bólu. Są w naszych myślach i modlitwach – zapewniał Cuomo.

  • 21:00

    Francja: 83 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało w środę francuskie ministerstwo zdrowia. Tym samym liczba przypadków śmiertelnych wśród zakażonych przekroczyła 27 tysięcy.

    Środowy bilans oznacza znaczny spadek dziennych przypadków śmiertelnych, bowiem we wtorek informowano o 348 nowych zgonach.

    W sumie we Francji od 1 marca zmarły 27 074 osoby, z czego 17 101 osób - w szpitalach. Pozostałe zgony zanotowano w domach opieki społecznej.

    W ostatnich 24 godzinach liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła o 507 i obecnie wynosi 140 734. Spada liczba osób objętych intensywna terapią - obecnie jest ich 2428, a dzień wcześniej było 254.

  • 20:25

    Francja: Podczas izolacji społecznej wzrosła liczba osób chorujących na depresje, cierpiących na problemy ze snem i różnego rodzaju zaburzenia psychiczne – wynika z badań francuskiej Agencji Zdrowia Publicznego. Część Francuzów częściej sięga również po używki.

    W marcu 2020 r. Agencja Zdrowia Publicznego przeprowadziła badania, które wykazały, że 66 proc. populacji zadeklarowało odczucie zadowolenia z życia, co oznacza spadek o 18 punktów procentowych w porównaniu z badaniami w 2017 roku - jak podaje dziennik "Le Figaro".

    Co piąty badany przyznał, że cierpi na depresję, a z 13 do 26 proc. wzrósł odsetek osób cierpiących na lęki i zaburzenia psychiczne. Zaburzenia snu dotknęły 66 proc. populacji w porównaniu z 49 proc. w 2017 roku.

    Natomiast 10 proc. badanych przyznało, że w ich domach występuje zjawisko przemocy domowej.

  • 19:57

    Szwecja: Rząd poinformował w środę, że latem możliwe będą lokalne podróże, do dwóch godzin samochodem, z zachowaniem środków ostrożności. Natomiast do 15 lipca przedłużono zalecenie o powstrzymaniu się od zagranicznych wyjazdów.

    Jak sprecyzowano na konferencji prasowej, przy wyjazdach zaleca się towarzystwo osób, z którymi przebywa się na co dzień, unikanie kontaktu z seniorami oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Wciąż aktualna pozostaje dyrektywa o unikaniu zgromadzeń powyżej 50 osób. Jednocześnie szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego podtrzymał decyzję o braku konieczności noszenia w miejscach publicznych maseczek, uznając je za nieskuteczne.

  • 19:04

    Włochy: Żołnierze rozpoczęli w środę w Rzymie operację dezynfekcji we wszystkich kościołach w ramach przygotowań do powrotu wiernych na msze począwszy od 18 maja. O pomoc w tej sprawie zwrócił się do wojska i władz wikariat Wiecznego Miasta.

    Dezynfekcja wnętrz i zewnętrznych terenów przeprowadzona zostanie we współpracy z władzami stolicy Włoch we wszystkich 337 rzymskich parafiach.

    W Rzymie rozpoczęła się dezynfekcja w kościołach i na terenach przykościelnych

  • 18:17

    Rosja: W Petersburgu wykryto dotąd zakażenie koronawirusem u 1 465 pracowników personelu medycznego, co oznacza, że co szóstą osobą w bilansie zakażeń w tym mieście jest medyk - poinformował w środę gubernator Petersburga Aleksandr Biegłow.

    Występując z raportem przed zgromadzeniem ustawodawczym Petersburga Biegłow wskazał, że według stanu na środowy poranek wykryto w tym mieście blisko 8 500 zakażeń. Według oficjalnych statystyk zmarło dotąd na Covid-19 czterech lekarzy z Petersburga.

    Na nieoficjalnej liście zmarłych podczas pandemii lekarzy, prowadzonej w internecie przez ich kolegów, wykazano 13 pracowników medycznych z Petersburga. Statystyka ta jest nieoficjalna, powstaje głównie jako lista pamięci.

  • 16:58

    Belgia: W poniedziałek zostaną otwarte muzea, biblioteki, salony fryzjerskie, kluby sportowe, ogrody zoologiczne i targi na świeżym powietrzu - zdecydowały w środę władze kraju. To kolejny etap łagodzenia ograniczeń związanych z pandemią.

    O decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformowała w środę premier Sophie Wilmes.

    Wszystkie wymienione obiekty zostaną ponownie otwarte 18 maja pod pewnymi warunkami. Muzea i inne atrakcje kulturalne, takie jak zabytkowe budynki, mogą zostać ponownie otwarte, jednak ludzie będą musieli zarezerwować bilet z wyprzedzeniem. Ma to wyeliminować kolejki przy wejściu.

  • 16:54

    Holandia: Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) poinformował o śmierci 52 osób zakażonych koronawirusem oraz o 227 nowych infekcjach. Łącznie w tym kraju zmarły 5562 osoby, u których stwierdzono obecność SARS-Cov-2.

    Według najnowszych danych RIVM do szpitali ogółem trafiło 11 430 zakażonych. Obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono łącznie u 43 211 osób.

    Nie wszystkie hospitalizacje i zgony, o których informuje RIVM, miały miejsce w ciągu ostatniej doby. Niektórzy pacjenci są zgłaszani później i z tego powodu liczby są często uzupełniane danymi z poprzednich dni.

  • 16:39

    Austria przygotowuje się do złagodzenia kontroli na swoich granicach, poza przejściami z Włochami, gdzie kontrole pozostaną utrzymane jeszcze przez jakiś czas - zapowiedział w środę kanclerz Sebastian Kurz.

    Wyjaśnił, że doszło do porozumienia w sprawie ponownego otwarcia granicy austriacko-niemieckiej od 15 czerwca, o ile liczba zakażeń w obu krajach na to pozwoli. Poinformował, że podobne rozmowy toczą się z rządami Szwajcarii i Liechtensteinu. Rząd w Wiedniu jest również w kontakcie z władzami wschodnich sąsiadów.

    Niemiecka policja

  • 16:28

    Niemcy: - Naszym celem jest, jeśli pozwoli na to występowanie zakażenia, chcę to podkreślić, aby od 15 czerwca zostały całkowicie zniesione kontrole (graniczne - red.) na obszarze Schengen - powiedziała kanclerz Angela Merkel w Bundestagu.

    Zaznaczyła też, że nie należy zmarnować wysiłku, jaki Niemcy włożyli w spowalnianie rozwoju epidemii koronawirusa, doprowadzając do sytuacji, w której nastąpi ponowne jej nasilenie, ponieważ zbyt szybko zostaną zniesione ograniczenia związane z pandemią.

  • 14:59
  • 14:56

    Portugalia: W Fatimie zakończyły się w środę uroczystości 103. rocznicy rozpoczęcia objawień maryjnych. Z powodu epidemii koronawirusa po raz pierwszy w historii sanktuarium zostało zamknięte dla pielgrzymów, jednak od wtorkowego wieczora gromadziły się wokół niego setki wiernych.

    W Fatimie zakończyły się obchody rocznicowe objawień - bez udziału pielgrzymów

  • 14:54

    Lesotho: Ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu pierwszego przypadku infekcji koronawirusem w kraju. Południowoafrykańska monarchia była dotąd jednym z ostatnich państw bez oficjalnie stwierdzonej infekcji SARS-CoV-2.

  • 13:55

    Hiszpania: Ostatniej dobry zmarły 184 osoby zakażone koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w kraju zwiększyła się do 27 104 – podało ministerstwo zdrowia.

    Resort zdrowia sprecyzował, że w ciągu ostatniej doby liczba infekcji koronawirusem w Hiszpanii wzrosła o ponad 600 do 228 691 przypadków.

    Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika, że pomiędzy wtorkiem a środą liczba osób uznanych za zdrowe po przebyciu COVID-19 zwiększyła się o 1843. W sumie grono ozdrowieńców szacowane jest na 140 823 osób.

    Hiszpania wraca do "normalności"

  • 13:53

    Włochy: 120 miliardów euro - tyle według włoskiej Izby Handlu i Usług mogą wynieść tegoroczne straty krajowej branży turystycznej z powodu pandemii koronawirusa. Izba twierdzi, że tylko 20 procent Włochów będzie mogło pojechać na wakacje do hoteli i pensjonatów.

  • 13:51

    Azja: W ciągu ostatniej doby w Singapurze, gdzie potwierdzono najwięcej infekcji z wszystkich krajów Azji Południowo-Wschodniej, stwierdzono kolejnych 675 przypadków koronawirusa. Łącznie odnotowano ich tam 25 346, a zmarło dotąd 21 osób.

    Epidemię udało się opanować w Tajlandii, gdzie pierwszy raz od dwóch miesięcy nie wykryto nowego zakażenia. Dotychczas stwierdzono tam 3017 infekcji i 56 zgonów.

  • 13:48

    Francja: Policja interweniuje, rozpraszając grupy osób niezachowujących dystansu społecznego w ulubionych miejscach paryżan - na Montmartre oraz na bulwarach nad Sekwaną. Mieszkańcy stolicy tłumnie wyszli na ulice po zakończeniu kwarantanny w poniedziałek.

    Paryżanie nie przestrzegają dystansu po zakończeniu kwarantanny

  • 13:35

    Korea Południowa: W efekcie pandemii liczba zatrudnionych zmniejszyła się w kwietniu do 26,56 mln, czyli o 476 tys. w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku. To największy spadek od 1999 roku – wynika z danych urzędu statystycznego.

    Koronawirus uderzył również w pracowników tymczasowych. Ich liczba spadła w kwietniu o 800 tys. – przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

  • 13:33

    Korea Południowa: Do 119 wzrosła w środę liczba zakażeń wiązanych ze skupiskiem w barach i klubach Seulu. W innych miastach kraju wykrywane są nowe infekcje od osób, które prawdopodobnie zaraziły się w stolicy od jednego 29-letniego imprezowicza – podała agencja Yonhap.

    W środę południowokoreańskie służby medyczne zgłosiły 26 nowych zakażeń patogenem, w tym cztery przywleczone i 20 łączonych ze skupiskiem w Seulu. Od połowy kwietnia w kraju wykrywano mniej niż 15 przypadków dziennie, ale liczby ponownie wzrosły i od kilku dni oscylują wokół 30.

    Korea Południowa powstrzymała lawinowy wzrost zakażeń, złagodziła dystansowanie społeczne i zapowiedziała ponowne otwarcie szkół. Skupisko infekcji w Seulu rodzi jednak obawy o nawrót epidemii.

    Korea Południowa obawia się nawrotu epidemii

  • 12:15

    Portal Bloomberg: Choć nasza wiedza o nowym koronawirusie wciąż jest niewielka, pierwsze badania wskazują na to, że przebycie COVID-19 może wiązać się z długoterminowymi problemami zdrowotnymi. Doświadczenia z SARS wskazują, że skutki mogą trwać latami.

    W tekście podsumowującym dotychczasowy stan wiedzy na temat zdrowotnych skutków COVID-19, Bloomberg opisuje problemy, na jakie wskazują pierwsze badania pacjentów, którzy przeszli chorobę: gorsza kondycja płuc, serca i wątroby, problemy z oddychaniem i zmęczenie miesiące po przebytej infekcji.

  • 12:14

    Rosja: Szef MSZ Siergiej Ławrow oświadczył, że USA i ich sojusznicy podejmują próby wykorzystania sytuacji związanej z pandemią do promowania swojej wizji ładu światowego. Oskarżył również te kraje o nasilanie konfrontacji.

    Nawet w warunkach pandemii nasi koledzy amerykańscy i ich sojusznicy nie przerywają prób nasilania konfrontacji

  • 12:11

    Belgia: Władze zapowiedziały, że jedyna w tym kraju plaża naturystyczna w Bredene nie zostanie otwarta do końca tego roku.

  • 12:09

    Francja: W środę otwarte zostaną plaże na północno-zachodnim wybrzeżu Francji. Wciąż obowiązywać będzie tam zakaz zgromadzeń powyżej ośmiu osób.

  • 12:08

    Litwa, Estonia i Łotwa otworzą dla siebie swoje granice od piątku, tworząc tzw. "bańkę bałtycką".

  • 11:50

    Unia Europejska: Komisja Europejska przedstawiła rekomendacje dla państw członkowskich w sprawie otwarcia granic wewnętrznych UE. Bruksela sugeruje stopniowe podejście i umożliwienie podróży najpierw między regionami o podobnym nasileniu pandemii. Rozwiązania te są kluczowe, aby umożliwić turystykę w Europie, która w wielu krajach odpowiada za znaczną część PKB.

    – Będziemy mieli letni sezon turystyczny – oświadczył komisarz do spraw gospodarki Paolo Gentiloni.

    Pusta plaża w hiszpańskiej Maladze

  • 11:47

    Świat: Zmieniła się sytuacja epidemiczna na świecie wywołana przez COVID-19. Wzrasta liczba nowych zakażeń w USA, Rosji oraz Brazylii i Ameryce Południowej, spada natomiast dobowe tempo infekcji w Europie Zachodniej – wynika z najnowszych danych WHO.

  • 11:46

    Hiszpania: Minister obrony Margarita Robles skrytykowała Unię Europejską za działania w czasie kryzysu wywołanego pandemią. Zarzuciła jej instytucjom brak należytej współpracy w walce ze skutkami masowego rozprzestrzeniania się COVID-19.

    Krytycznymi uwagami pod adresem UE szefowa hiszpańskiego resortu obrony podzieliła się z uczestnikami wtorkowej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli NATO, ONZ oraz KE. Sesję prowadził były kolega Robles w rządzie Pedra Sancheza Josep Borrell, pełniący od grudnia funkcję szefa unijnej dyplomacji.

  • 11:33

    Niemcy: Rząd zdecydował, że od soboty zacznie łagodzić kontrole na granicach - poinformowała dpa w środę po posiedzeniu gabinetu. Według agencji niemieckie MSW zmierza do całkowitego zniesienia kontroli 15 czerwca.

    Wcześniej pełne otwarcie granicy z Niemcami 15 czerwca zapowiedziały władze Austrii.

  • 11:32

    Francja: 63 skargi wpłynęły do Trybunału Sprawiedliwości Republiki (CJR) przeciw członkom rządu Francji w związku z zarządzaniem kryzysem powstałym w związku z epidemią COVID-19 - poinformował prokurator generalny Francois Molins.

    Skargi dotyczą przede wszystkim premiera Edouarda Philippe'a oraz obecnego ministra zdrowia Oliviera Verana, jak również jego poprzedniczki Agnes Buzyn - przekazał Molins, cytowany przez agencję AFP.

    Jak dodał, autorami skarg są: grupa lekarzy, związki zawodowe oraz osoby prywatne. Dotyczą one zarzutów m.in. "spowodowania zagrożenia dla życia" oraz "niepodejmowania w odpowiednim czasie działań mających na celu powstrzymanie epidemii".

  • 11:28

    Rosja: Kolejny dzień z rzędu zarejestrowano ponad 10 tysięcy (10 028) przypadków zakażenia koronawirusem. Na COVID-19 zmarło 96 pacjentów wobec 107 dzień wcześniej - poinformował sztab rządowy. Od początku epidemii zmarło w Rosji 2212 osób.

    Nowe dane oznaczają, że łączna liczba zakażonych koronawirusem wzrosła w Rosji do 242 271. Dzień wcześniej Rosja znalazła się na drugim miejscu, za Stanami Zjednoczonymi, pod względem liczby infekcji.

    Liczba pacjentów wyleczonych z COVID-19 wzrosła w środę o 4491, do 48 003 osób. Od początku pandemii przeprowadzono w kraju ponad 5,9 mln testów na obecność koronawirusa.

    Rosja zmaga się z pandemią

  • 11:04

    Malezja: 37 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 6779. Zmarły dwie kolejne osoby zakażone, łącznie 111.

  • 11:03

    Ukraina: W centrum Kijowa trwa w środę demonstracja przewoźników, którzy apelują do obradującego tego dnia rządu Ukrainy o wznowienie autobusowego ruchu międzymiastowego i międzynarodowego. W związku z akcją w stolicy utworzyły się korki.

  • 10:22

    Filipiny: Zmarło 21 kolejnych osób zakażonych koronawirusem, wykryto 268 nowych infekcji. Łącznie w kraju zmarły 772 osoby zakażone i wykryto 11 618 zakażeń. Wyzdrowiało 2251 osób.

  • 10:20

  • 10:18

    Polska: 180 nowych zakażeń koronawirusem, 8 osób zmarło. Łącznie 17062 przypadków i 847 zgonów.

    Nowe przypadki zakażenia dotyczą województw: śląskiego (113), dolnośląskiego (32), wielkolpolskiego (11), świętokrzyskiego (9), zachodniopomorskiego (5), warmińsko-mazurskiego (3), małopolskiego (3), lubelskiego (2) i opolskiego (2).

  • 10:07

    Izrael: Policja poinformowała w środę o zatrzymaniu dzień wcześniej 320 uczestników obchodów żydowskiego święta Lag ba-Omer. Wierni wywołali zamieszki, ponieważ ze względu na epidemię nie dopuszczono ich do grobu mistyka Szymona bar Jochaja na górze Meron na północy kraju.

  • 9:58

    Singapur: 675 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie 25 346.

  • 9:26

    Francja: Instytut Pasteura w Paryżu jest zaangażowany w trzy projekty szczepionek na COVID-19, z których najbardziej zaawansowany, oparty na zmodyfikowanej szczepionce na odrę, powinien dać pierwsze wyniki w październiku - uważa koordynatorka programów szczepień Christiane Gerke.

    Pytana przez AFP o harmonogram badań klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19 ze zmodyfikowanej szczepionki przeciw odrze, Gerke powiedziała, że rozpoczęcie badań klinicznych spodziewane jest w lipcu, a pierwsze wyniki fazy I spodziewane są do końca października. - Faza II lub faza II/III są zaplanowane na początek grudnia - dodała.

  • 8:53

    Ukraina: W ciągu ostatniej doby u 402 osób wykryto zakażenie koronawirusem, a 14 osób chorych na COVID-19 zmarło - podał w środę resort ochrony zdrowia tego kraju. Łączny bilans zainfekowanych wzrósł do 16 425, a zgonów do 439. 3716 osób, w tym 343 minionego dnia, wyzdrowiało.

    Jak zaznaczył minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow, to największa liczba wyzdrowiałych w ciągu jednego dnia od początku pandemii.

    Centrum Zdrowia Publicznego poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin u 25 dzieci i 94 pracowników służby zdrowia wykryto zakażenie koronawirusem. Ogółem wśród zainfekowanych jest 1130 dzieci i 3208 pracowników medycznych.

  • 8:38

    Węgry: W kraju utrzymuje się niska liczba nowych zgonów na COVID-19, a także nowych zakażeń. W ciągu ostatniej doby zmarło pięć osób i stwierdzono 28 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – wynika z opublikowanych w środę danych na rządowej stronie poświęconej pandemii.

    Do tej pory na Węgrzech stwierdzono łącznie 3341 zakażeń, a 430 osób chorych na COVID-19 zmarło. Ponad 1100 osób uznano za wyleczone.

    Spadła także liczba osób leczonych w szpitalach – jest ich obecnie 688, przy czym 45 oddycha przy pomocy respiratorów.

  • 7:41

  • 7:29

    Tajlandia: Po raz pierwszy od 9 marca w kraju nie wykryto żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii wykryto tam 3017 przypadków zakażenia i zmarło 56 osób. Wyzdrowiało 2844 pacjentów. Rząd nadal namawia obywateli do noszenia maseczek i zachowywania zasad higieny oraz dystansowania społecznego.

  • 7:27

    Meksyk: 1997 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarły 353 kolejne osoby. To najwyższy bilans dobowy zgonów w tym kraju. Od początku epidemii wykryto tam 38 324 przypadki zakażenia, a zmarło 3926 osób zakażonych.

  • 7:25

    Brazylia: 9258 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 881 kolejnych osób. Łącznie w kraju od początku epidemii wykryto 177 589 przypadków zakażenia. Oznacza to, że pod względem liczby zakażeń kraj ten wyprzedził Niemcy.

  • 7:22

    Niemcy: 101 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w środę rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła w RFN do 7634. Odnotowano 798 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

    Łączna liczba odnotowanych zakażeń SARS-CoV-2 w Niemczech wzrosła do 171 306 – przekazał RKI.

  • 7:17

    Wielka Brytania: Z okazji obchodzonego we wtorek Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek brytyjska królowa Elżbieta II oraz inni członkowie rodziny królewskiej dzwonili do pielęgniarek z Wielkiej Brytanii oraz innych państw, by podziękować im za wykonywaną pracę.

    Jak podkreślił Pałac Buckingham, to najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek, by fragment rozmowy telefonicznej królowej był udostępniany publicznie.

  • 6:39

    Chiny: Po okresie systematycznych spadków dobowej liczby zakażeń w Chinach wskaźnik ten znowu od kilku dni rośnie. W środę Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała o siedmiu zakażeniach, z czego sześć przypada na miasto Jilin w północno-wschodniej części kraju. Wiceburmistrz Gai Dongping zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej, że władze uczynią wszystko, by zlokalizować występowanie koronawirusa. W środę zostały zawieszone wszystkie kolejowe połączenia tranzytowe przez Jilin.

  • 6:35

    USA: Partia Demokratyczna przedstawiła we wtorek projekt kolejnego pakietu pomocowego dla amerykańskiej gospodarki. Opiewa on na około trzy biliony dolarów. Zgodnie z liczącą ponad 1,8 tysiąca stron propozycją demokratów, Amerykanie zarabiający poniżej 75 tysięcy dolarów rocznie mają otrzymać ponownie 1,2 tys. dolarów. Gospodarstwo domowe mogłoby uzyskać maksymalnie środki o wysokości sześciu tysięcy dolarów.

    Jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne dla Amerykanów wprowadzono już we wcześniejszym, wartym ponad dwa biliony dolarów pakiecie stymulacyjnym przegłosowanym przez Kongres w marcu. Większość z uprawnionych otrzymała już pieniądze.

    W swoim nowym pakiecie ustaw demokraci proponują też utrzymanie aż do stycznia 2021 roku dodatkowych 600 dolarów tygodniowo do podstawowej kwoty zasiłku dla bezrobotnych.

  • 6:29

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wziął we wtorek udział w spotkaniu online poświęconym roli liderów religijnych w stawianiu czoła wyzwaniom wynikającym z epidemii COVID-19. Wystosował apel do światowych przywódców religijnych, by w obliczu epidemii opowiedzieli się po stronie takich wartości jak równość, partnerstwo i szacunek, a potępili przemoc i obojętność. W nawiązaniu do walki z dezinformacją, prosił przywódców świata chrześcijańskiego, judaizmu i islamu o wsparcie dla rządów w ich zabiegach o promowanie zasad zdrowia publicznego - od dystansowania społecznego po higienę - i wdrażanie ich również w sferze kultu religijnego.

  • 6:09

    Włochy: We Włoszech narasta polemika wokół bezskutecznie poszukiwanych przez setki tysięcy ludzi, a obiecywanych przez władze masek w urzędowych cenach. Zapowiadano, że maseczki chirurgiczne w cenie 0,50 euro plus VAT, czyli razem 0,61 euro za sztukę będą dostępne od 4 maja w 50 tysiącach punktów sprzedaży w całym kraju. Do wielu nie dotarły, a w licznych skończyły się natychmiast. Sprawa jest coraz pilniejsza, bo w obecnej, drugiej fazie łagodzenia części restrykcji i w związku z dalszym otwarciem kraju od 18 maja noszenie maseczek zalecane bądź obowiązkowe jest w miejscach publicznych, środkach komunikacji, w sklepach. W sytuacji, gdy maseczek brakuje w aptekach, sprzedażą chciałyby się zająć sklepy z tytoniem, papiernicze i narzędziowe.

    Kartka na drzwiach apteki w Rzymie z napisem "Nie ma maseczek"

  • 6:06

    USA: Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował we wtorek o śmierci 195 chorych na COVID-19 w ciągu doby, a także o spadku liczby hospitalizowanych i przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii. Wezwał też do przyjęcia ustawy "Po pierwsze - Amerykanie". Ustawa, nawiązująca do hasła wyborczego prezydenta Donalda Trumpa z 2016 roku "Po pierwsze Ameryka", miałaby stworzyć ramy prawne dla wspierania szeregowych obywateli, którzy ucierpieli ekonomicznie z powodu epidemii COVID-19.

  • 6:03

    USA: O 1894 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans zmarłych osób zakażonych koronawirusem - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To dwukrotnie więcej niż w dwóch poprzednich dniach, gdy zmarło 830 i 776 osób. W sumie w USA zmarły 82 224 osoby chore na COVID-19. Z tej liczby ponad 27 tysięcy przypada na stan Nowy Jork, ponad 9,5 tysięcy - na stan New Jersey, a około 5,1 tysięcy - na Massachusetts. W ciągu minionej doby liczba nowych zakażeń zwiększyła się o około 22 tysiące.

    Pracownicy służby zdrowia w New Jersey przygotowują się do badania pacjentów na COVID-19

Autorka/Autor:js, mart, momo, tmw/kab, ks, pm

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Michaela Handrek-Rehle/Bloomberg/Getty Images

Tagi:
Raporty: