"Kierowca ciężarówki mógł się przyczynić do wypadku". Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo w sprawie wypadku w Świniarsku koło Nowego Sącza. W poniedziałek zderzyła się tam ciężarówka z autobusem, w którym jechali m.in. uczniowie wracający z rozpoczęcia roku szkolnego. W wyniku wypadku jedna osoba zmarła, a 33 zostały poszkodowane. Policja zatrzymała kierowcę ciężarówki, kilkanaście osób wciąż przebywa w szpitalach.

"Sklejony taśmą i pomalowany" lodołamacz. "Bareja mógłby pisać scenariusze"

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk wziął udział w fecie odbioru kadłuba lodołamacza Puma - najnowszego dziecka szczecińskiej stoczni Gryfia. Jednak nadzorujący budowę Polski Rejestr Statków przyznał: kadłub nie jest gotowy do wodowania, a pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego do spraw gospodarki morskiej publikuje zdjęcia, na których widać, że niezaspawane elementy zaklejono taśmą i zamalowano.

Iustitia: jest podstawa do uznania, że postępowania dyscyplinarne są nieważne

Według przepisów rzecznik dyscyplinarny i jego zastępcy nie mogą wszczynać postępowania przeciwko sędziom sądów rejonowych. Robią to regularnie, a to podstawa do uznania, że takie postępowania dyscyplinarne są nieważne - tłumaczyła w rozmowie z TVN24 sędzia Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Stowarzyszenie wydało w tej sprawie oświadczenie.

Mucha o nieobecności Tuska: Wiedział, że dostanie zaproszenie. Jestem zdumiony

Jestem zdumiony, że Donald Tusk nie przyjął zaproszenia na warszawskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha. Informację Tuska, że zaproszenie dotarło do niego dopiero w czwartek 29 sierpnia, Mucha skomentował słowami: - Wiedział, że jest 1 września, wiedział, że takie zaproszenie otrzyma. Zawsze takie zaproszenie trafiało.

"Nie wyobrażam sobie pracy z człowiekiem uwikłanym w takie historie". Sędzia pisze do TSUE

Sędzia Anna Bator-Ciesielska najpierw odmówiła wspólnego orzekania z zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysławem Radzikiem, który według Onetu miał należeć do grupy "Kasta", szkalującej innych sędziów. Teraz w związku z tą sprawą pisze do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce, by ten orzekł, czy jednoosobowe delegowanie sędziów przez ministra sprawiedliwości jest zgodne z unijnym prawem. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Siedem milionów na portal dla fundacji Sakiewicza. "Nawet na Wikipedii można przeczytać więcej"

Puszcza.tv to wyjątkowo kosztowny portal o Puszczy Białowieskiej. Związana z Prawem i Sprawiedliwością fundacja Niezależne Media otrzymała na ten cel siedem milionów złotych. Gdy Unia Europejska zablokowała taką dotację z jej środków, pieniądze z krajowego budżetu wypłacił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na co została wydana i z jakim efektem? Sprawdził Leszek Dawidowicz, reporter magazynu "Czarno na białym" TVN24.

"Niemcy wykazali daleko idący spokój i pokazali klasę"

Najważniejsze słowa padły z ust prezydenta Niemiec - ocenił w poniedziałkowych "Faktach po Faktach" Paweł Kowal, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu. Odniósł się do niedzielnych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, podczas których głos zabrał między innymi Frank-Walter Steinmeier. - Chciałbym, żeby polska polityka była prowadzona z taką konsekwencją i mądrością. Niestety, tak nie jest - ocenił były europoseł SLD Janusz Zemke.

"Ta ziemia jest cmentarzem usłanym prochami ludzi, którzy tu zginęli zagazowani i spaleni"

Pamięć o zgładzonych w KL Stutthof jest naszą powinnością wobec ofiar, ale i obowiązkiem wobec współczesnych pokoleń - napisał prezydent Andrzej Duda w 80. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof (Pomorskie). Uroczystości na terenie dawnego niemieckiego obozu odbyły się w poniedziałek. - Spędziłam w obozie kilka bardzo trudnych miesięcy, upokarzających, niszczących w człowieku ducha i ciało - mówiła jedna z byłych więźniarek Helena Majkowska, powstaniec warszawski.

Miliony na portal o Puszczy Białowieskiej. Jak zostały wydane?

Fundacja Niezależne Media w 2016 roku wygrała konkurs ekologiczny, dzięki czemu otrzymała ponad siedem milionów złotych na realizację projektu o Puszczy Białowieskiej - portalu Puszcza.TV. Reporter "Czarno na białym" Leszek Dawidowicz sprawdza, na co zostały przeznaczone pieniądze i z jakim efektem.

Dwóch mężczyzn utonęło w Bałtyku

Kąpali się w niestrzeżonym miejscu, utonęli. Dwóch mężczyzn, w wieku 70 i 72 lat, wyciągnięto w poniedziałek z Bałtyku w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie). Mimo reanimacji nie udało się ich uratować.

Pies i sarna razem wpadły do studni

Kilkanaście minut potrzebowali strażacy, by uwolnić z 1,5-metrowej studni psa i sarnę. Nie wiadomo, jak zwierzęta się tam razem znalazły, ale pewne jest, że same nie opuściłyby pułapki.

Pytanie o powrót Rosji do G7. Andrzej Duda: to jest bardzo skomplikowana sprawa

Kwestia obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce to jedna z wielu kwestii, jakie pojawiły się w czasie wspólnej konferencji prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydenta Mike'a Pence'a. - Liczę na to, że jeszcze w tym roku uda nam się podpisać finalne umowy, jeśli chodzi o rozszerzenie tej amerykańskiej obecności i że podejmiemy ostateczne decyzje co do tego, jakie będą lokalizacje - podkreślał prezydent Duda.

Ławrow komentuje obchody 1 września w Warszawie

Rosja nie ukrywa ani jednego faktu, broniąc swojej wizji historii II wojny światowej - powiedział w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, dochodzi obecnie do próby pomniejszania zasług Rosji w zwycięstwie nad nazistami. - Fakty są po naszej stronie - oświadczył minister.

Mike Pence zakończył wizytę w Polsce

Wiceprezydent Mike Pence i jego żona Karen zakończyli wizytę w Polsce. Jej ostatnim punktem było podpisanie deklaracji z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie technologii 5G. Wcześniej Pence spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Warszawa sprywatyzowała II wojnę światową"

Odegrane w Polsce przedwyborcze show nie miało żadnego związku z prawdą historyczną o tym, że to Związek Radziecki wyzwolił Europę od nazizmu - skomentowała w poniedziałek "Rossijskaja Gazieta" obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W mediach w Moskwie rozbrzmiewa też krytyka pod adresem Warszawy z powodu niezaproszenia rosyjskiej delegacji na uroczystości. Padły również zarzuty o "antyrosyjskość" polskich władz.

Zmagania z zestawem słuchawkowym. Przyłębska, Szczerski i Gliński na pomoc Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński wziął udział w niedzielnych uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości w czasie uroczystości miał jednak problem z obsłużeniem słuchawkowego zestawu do tłumaczeń. Pomocą służyła mu siedząca obok Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Zaangażowali się też wicepremier Piotr Gliński i szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Była szefowa MEN: rząd ukrywa wszystko, co może być dla niego niekorzystne

Dyrektorzy szkół są zrozpaczeni, zatrudniają studentów lub nauczycieli-emerytów, którzy przez dziesięć lat już nie pracowali w szkole - mówiła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 była minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Odniosła się w ten sposób do problemów kadrowych dotyczących braku nauczycieli w części szkół. Pytana o skalę odejść nauczycieli z zawodu, odparła, że "wyciągnąć dane od tego rządu jest bardzo trudno".