Prezydent Ukrainy z pierwszą oficjalną wizytą w Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę przed południem rozpoczął pierwszą oficjalną wizytą w Polsce. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego został przywitany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zełenski weźmie między innymi udział w niedzielnych obchodach 80. rocznicy II wojny światowej w Warszawie.

"Z Amerykanami tworzymy one team, jeden zespół"

Strona polska ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo gościa – powiedział na temat ochrony wizyty w Polsce wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike'a Pence'a były szef Biura Ochrony Rządu generał brygady Andrzej Pawlikowski.

Kosztowna wyprawka. Najwięcej zapłacą rodzice absolwentów podstawówek

800 złotych za komplet książek to dopiero początek wydatków. Szkoła za pasem - rodzice w księgarniach i wyrwa w budżecie. Ceny książek najmocniej odczują rodziny tegorocznych absolwentów podstawówek, bo oni jako pierwszy taki rocznik od lat muszą kupić wszystkie podręczniki nowe. Materiał magazynu "Polska i Świat".

LOT zawarł umowę z kapitanem Wroną

Polskie Linie Lotnicze LOT zawarły z kapitanem Tadeuszem Wroną umowę dotyczącą współpracy na nowych warunkach - poinformowała w piątek spółka. Ma między innymi umożliwić mu szkolenie kandydatów na pilotów w ramach LOT Flight Academy. Tvn24.pl informował w czwartek, że pilot, który zasłynął awaryjnym lądowaniem bez wysuniętego podwozia, został zwolniony z firmy.

Sejm uchwalił ustawę o komisji do spraw pedofilii. "Projekt napisany na kolanie"

Sejm opowiedział się za powołaniem państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii. Za ustawą głosowało 401 posłów, sześciu było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Do zadań komisji ma należeć między innymi wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz zawiadamianie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia takiego przestępstwa.

Sejm uchwalił ustawę o lotach VIP-ów

Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie. Mówi ona między innymi o tym, jakie loty mają status HEAD oraz kto może znajdować się na pokładzie rządowych samolotów wraz z najważniejszymi osobami w państwie.

"Ministerstwo Sprawiedliwości stało się ministerstwem nienawiści i pogardy"

Mamy do czynienia ze zorganizowanym systemem upokarzania, z kampanią oszczerstw i to wszystko jest ulokowane na szczytach władzy - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zorganizowanej akcji dyskredytacji wybranych sędziów, w której mieli brać udział między innymi pracownicy ministerstwa sprawiedliwości. Jego zdaniem resort ten stał się "ministerstwem nienawiści i pogardy".

"Drugiego grudnia mogę w waszej stacji opowiedzieć, jak widzę swoją przyszłość"

- Jest kilka propozycji, także o charakterze międzynarodowym, będę je poważnie rozważał, ale serce absolutnie gdzieś tam wyrywa się nad Wisłę - tak szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 o swojej politycznej przyszłości. - Drugiego grudnia, to jest poniedziałek, mogę konkretnie w waszej stacji opowiedzieć o tym, jak widzę dalszą polityczną przyszłość Polski i swoją - obiecał.

Tusk: nie wybieram się na uroczystości do Warszawy

Nie mam żadnych wątpliwości, że organizatorzy tej bardzo ważnej uroczystości dają do zrozumienia, że nie chcą mnie tam widzieć - tak w "Faktach po Faktach" przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk tłumaczył, dlaczego nie wybiera się do Warszawy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Donald Tusk w "Faktach po Faktach"

Jestem do dyspozycji, jeśli Jarosław Kaczyński zdobyłby się na odwagę i chciałby ze mną debatować - powiedział w "Faktach po Faktach" Donald Tusk, szef Rady Europejskiej i były premier. Zadeklarował, że "2 grudnia w tej stacji" może opowiedzieć, jak widzi dalszą przyszłość polityczną Polski i swoją. Wcześniej poinformował, że w związku ze sposobem, w jaki został zaproszony przez polskie władze, nie wybiera się do Warszawy na uroczystości 80. rocznicy wybuchu wojny. Mówił także między innymi o odwołanej wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa w naszym kraju, aferze hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości, kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi i komisji śledczej do spraw VAT, która - w ocenie Tuska - traktuje upolowanie go "jako jeden ze swoich celów".

Sędziowie złożyli wyjaśnienia, KRS "nie potrafiła określić, czy jest usatysfakcjonowana"

Krajowa Rada Sądownictwa nie wypracowała stanowiska w sprawie wyjaśnień, jakie dwaj jej członkowie - Maciej Nawacki i Jarosław Dudzicz - złożyli w czwartek w związku z doniesieniami o zorganizowanej akcji hejtu wobec niektórych sędziów. Jak przyznał w piątek przewodniczący nowej KRS sędzia Leszek Mazur, rada "nie była w stanie ustalić, czy te wyjaśnienia są dla niej przekonujące, czy też nie są".

"Nasi szefowie mają nadzieję, że uda się postawić zarzuty któremuś z Brejzów"

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od dwóch lat prowadzi śledztwo w tak zwanej aferze fakturowej, dotyczącej nieprawidłowości w inowrocławskim ratuszu. Teraz miał się pojawić wątek, wiążący działalność głównej podejrzanej, ówczesnej urzędniczki i byłej działaczki Prawa i Sprawiedliwości, z prezydentem miasta Ryszardem Brejzą i jego synem Krzysztofem, posłem Platformy Obywatelskiej. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, którą o to zapytaliśmy, nie odpowiedziała.

Trzy osoby w szpitalu po uderzeniu pioruna w Tatrach

Małżeństwo z siedmioletnim dzieckiem trafiło w piątek do zakopiańskiego szpitala po tym, jak piorun uderzył obok nich w drzewo na końcowym odcinku szlaku z Hali Gąsiennicowej do Kuźnic w Tatrach. - Życiu poszkodowanych nic nie zagraża, mają drobne otarcia – powiedziała dyrektorka zakopiańskiego szpitala im. Chałubińskiego Regina Tokarz.

Mike Pence przyleci 1 września. Będzie przemawiał w Warszawie

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence wraz z małżonką przylecą do Warszawy w imieniu prezydenta Donalda Trumpa 1 września i zostaną w Polsce do 2 września - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po rozmowie z doradcą Trumpa, Johnem Boltonem.

Policjant na rowerze zatrzymał kierowcę porsche

- Los chciał, że tego dnia jechałem do pracy rowerem - opowiada policjant z drogówki w Rybniku. Za kierownicą porsche zobaczył mężczyznę, którego pięć miesięcy temu zatrzymywał do kontroli i który wówczas okazał się pijany. Nie powinien więc teraz siedzieć za kierownicą. Policjant - rowerzysta ruszył za nim w pościg i zatrzymał go po raz drugi.

Pijana matka jechała odebrać dziecko z kolonii

Pijana matka jechała z Augustowa do Malinówki koło Ełku odebrać dziecko z kolonii. Po drodze straciła panowanie nad autem i dachowała. Badanie stanu trzeźwości wykazało 1,7 promila alkoholu w organizmie. Teraz czeka ją wizyta w sądzie.

Błaszczak: rozmawialiśmy z Boltonem o siódmej lokalizacji dla wojsk USA w Polsce

Rozmawialiśmy o kolejnej lokalizacji dla amerykańskich żołnierzy w Polsce. Sześć mamy już ustalonych, rozmawialiśmy o siódmej - przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po piątkowym spotkaniu z doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Szef MON podkreślał też, że "relacje polsko-amerykańskie są najlepsze w historii".