Kultura i styl

Kultura i styl

Nowe "Twin Peaks" jednak z Lynchem

Sześć tygodni po tym, jak wycofał się z reżyserowania nowych odcinków "Miasteczka Twin Peaks", David Lynch wraca do produkcji kultowego serialu. Obejrzymy go w 2016 roku.

Johnny Depp ratuje pieskie życie

Jak przystało na aktora grającego w filmach przygodowych, Johnny Depp w ostatniej chwili wynajął prywatny samolot, aby jego yorki Pistol i Boo bezpiecznie opuściły Australię. Psy nielegalnie przekroczyły granicę na początku maja

Nowe murale w Katowicach. Ruszył Street Art Festival

Już po raz piąty w Katowicach zagościł festiwal sztuki ulicy. Street Art to wydarzenie, które jak żadne inne zmienia wygląd stolicy Górnego Śląska. Jego symbolem są przede wszystkim murale. Ogromne malowidła ozdobią budynki nie tylko w centrum miasta. W ciągu tygodnia powstanie dziewięć prac.

Auta sprzed wojny i zza żelaznej kurtyny. Klasyki motoryzacji zjechały do Zagłębia

Prawdziwe perełki polskiej i światowej motoryzacji zjechały do Zagłębia w ramach II Międzynarodowego Nocnego Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Podczas Classic Car Night publiczność mogła podziwiać starannie odrestaurowane klasyki sprzed kilkudziesięciu lat. Jak podkreślali uczestnicy zlotu, przyjechali po to, by dobrze się bawić, wymienić doświadczeniami i częściami.

Film dokumentalny o Polańskim będzie dowodem w sprawie o ekstradycję

W najbliższy piątek, na kolejnym posiedzeniu o stwierdzenie dopuszczalności ekstradycji do USA reżysera Romana Polańskiego, sąd obejrzy film dokumentalny "Roman Polański. Ścigany i pożądany" z 2008 r. Jako materiał dowodowy zgłosili go obrońcy. Ekstradycji Polańskiego domagają się Stany Zjednoczone.

Debiutant z Węgier czarnym koniem festiwalu w Cannes?

Laszlo Nemes, debiutant z Węgier, już w trzecim dniu projekcji uwiódł widzów i krytyków opowieścią o gehennie żydowskiego więźnia, który w nieludzkich okolicznościach próbuje do końca zachować godność. Gorących zwolenników zdobył też baśniowy, inny niż jego wcześniejsze obrazy, nowy film Matteo Garrone z piękną Salmą Hayek i Toby Jonesem. Krytycy chwalą też reżyserski debiut aktorki Natalie Portman.

Pięciu poetów w finale Nagrody Szymborskiej

Już po raz trzeci Fundacja im. Wisławy Szymborskiej przyzna prestiżową nagrodę imienia noblistki, dla najlepszego tomu poetyckiego wydanego w minionym roku. O statuetkę i 200 tys. złotych powalczą autorzy pięciu tomów, wybranych spośród 214 zgłoszonych. Laureata poznamy 24 października, podczas uroczystej gali w Krakowie.

B.B. King nie żyje. Miał 89 lat

Legenda bluesa B.B. King zmarł w czwartek w swoim domu w Las Vegas - podają amerykańskie media, powołując się na jego pełnomocnika. Muzyk miał 89 lat.

"Najprostsze rzeczy wyglądają najlepiej"

Jak z naszkicowanego, prostego rysunku zrobić nietypową i kreatywną pracę? Pomysł ma 17-letni Czech, który swoje szkice łączy z przedmiotami dnia codziennego. Efekt końcowy prezentuje na Instagramie, gdzie zdobywa coraz większe rzesze fanów.

Nie chcą sztuki Houellebecqa, bo boją się zamachu

Letni Festiwal w Dubrowniku nie pokaże sztuki Michela Houellebecqa, napisanej na podstawie jego "Cząstek elementarnych". Zdaniem policji obecność francuskiego pisarza, który otwarcie nazwał islam "najgłupszą religią świata", może zagrozić bezpieczeństwu imprezy.

Mistrzowie malarstwa na ulicach Teheranu

Ogromne tablice reklamowe w Teheranie wypełniły się reprodukcjami dzieł sztuki europejskiej i perskiej, na 10 dni zmieniając stolicę Iranu w wielką wystawę pod gołym niebem. Ekspozycja kończy się w piątek.

Po Seulu i Wenecji czas na Gdańsk. "Okaleczona Europa" na płótnach Vanrieta

Prace jednego z najciekawszych współczesnych malarzy Jana Vanrieta po raz pierwszy trafią do Polski. Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na ekspozycję pt. "Jan Vanriet. Pieśń Losu". Podczas piątkowego wernisażu zaprezentuje płótna belgijskiego artysty z lat 1986–2014. To pierwsza wystawa tego cenionego Belga w Polsce.