Kultura i styl

Kultura i styl

Adwokat specjalizująca się w obronie praw człowieka, a prywatnie żona George'a Clooney'a Amal twierdzi, że egipskie władze groziły jej aresztowaniem. Powodem miał być krytyczny wobec egipskiego systemu sądownictwa raport. Wytykał on wady, których - zdaniem prawniczki - ofiarami stali się skazani na kary więzienia dziennikarze Al-Dżaziry.

10 marca ma odbyć się premiera nowej płyty Madonny. Twarz artystki na okładce albumu "Rebel Heart" jest ciasno spętana sznurkiem. Na ruch ze strony internautów nie trzeba było długo czekać. Szybko zaczęli przerabiać okładkę najnowszego albumu amerykańskiej gwiazdy.

"Ida" Pawła Pawlikowskiego została uznana za najlepszy nieanglojęzyczny film zagraniczny na festiwalu filmowym na Capri. Nagrodzono tam też reżysera "Idy". - Czasami świat przyjdzie do ciebie. Nie trzeba robić filmu, goniąc za uznaniem publiczności, za pieniędzmi i sukcesem. Zawsze tak mówiłem, ale nigdy tak się nie stało. Aż do teraz - powiedział Pawlikowski na włoskim festiwalu.

"Kraków - miasto królów" - pod takim hasłem odbyła się sylwestrowa zabawa na Rynku Głównym w Krakowie. Według policji, zabawa przebiegła bez problemów.

Jest samowystarczalna: śmieci poddawane są recyklingowi, energię czerpie z własnego wiatraka i paneli słonecznych. Jest ekologiczna: nie wydziela zanieczyszczeń. Jest pięknie zaprojektowana: coś pomiędzy rzeźbą a tajemniczym symbolem. Dlatego Villa Kogelhof z Holandii została nominowana do jednej z najważniejszych nagród we współczesnej architekturze - Mies van der Rohe Award 2015.

Rok 2014 był wyjątkowy dla polskiego kina. Przede wszystkim za sprawą nieporównywalnych z niczym dotąd sukcesów "Idy", uhonorowanej Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego filmu, nominowanej do Złotego Globu i uważanej za faworyta w oscarowej kategorii. Ponadto za sprawą rekordowej widowni na polskich filmach, z których najchętniej oglądany "Bogowie” przyciągnął do kin ponad dwa miliony widzów.

Prawie 2/3 użytkowników serwisów społecznościowych zmyśla na swój temat - wynika z badania brytyjskich naukowców. Ich zdaniem swobodne kreowanie swojego wizerunku w internecie może wiązać się z wieloma negatywnymi skutkami. Jeden z nich nazwali "cyfrową amnezją".

"Forbes" na koniec roku przygotował zestawienie 21 najlepiej zarabiających piękności, "otwierając je" osobą Gisele Bundchen, na konto której za wszystkie kampanie w 2014 roku wpłynęło blisko 50 mln dolarów. To jedyna modelka, której dochód liczony w milionach dolarów jest dwucyfrowy - wszystkie pozostałe muszą zadowolić się tylko jedną cyfrą przed sześcioma zerami.

"Zawsze będziesz częścią mnie. Kocham Cię" - takimi słowami pożegnała Luise Rainer jej jedyna córka. Niemiecka aktorka zmarła we wtorek mając 104 lata. Do historii kina przeszła jako pierwsza, która dwa razy z rzędu, rok po roku. zdobyła Oscara za rolę pierwszoplanową.

Znana aktorka Katarzyna Bujakiewicz zrzekła się już mandatu radnej sejmiku województwa wielkopolskiego. Jednak, jak zapewnia radny Poznania Tomasz Lewandowski (SLD), wcale nie musiała tego robić. - Nie ma obowiązku wskazywania źródła swoich dochodów. W oświadczeniu wystarczy podać ogólną kwotę tytułem "umowy cywilne" - zapewnia Lewandowski, który z wykształcenia jest prawnikiem.

"Ida" znalazła się na 4. miejscu w rankingu najlepszych filmów 2014 roku magazynu filmowego "Hollywood Reporter". Pokonał ją największy konkurent do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny", czyli rosyjski "Lewiatan". Zdaniem pisma to najlepszy obraz roku. Polska produkcja znalazła się też w podobnych zestawieniach trzech najważniejszych amerykańskich dzienników.