Kultura i styl

Kultura i styl

Dwa polskie projekty zostały nominowane do nagrody Webby Awards 2015, które jest najważniejszym wyróżnieniem w internecie. O statuetki "metalowych sprężyn" powalczą: strona o Powstaniu Warszawskim - Warsaw Rising 1944 oraz aplikacja dla dzieci na smartfona - Children’s Books. Laureatów w ok. 50 kategoriach wybierze nie tylko Międzynarodowa Akademia Sztuki Cyfrowej i Nauki, ale i sami internauci. Głosowanie w sieci kończy się 23 kwietnia.

Organizatorzy Life Festival Oświęcim zdecydowali o odwołaniu koncertu Gorana Bregovicia. Tłumaczą, że wypowiedzi artysty, który dał koncert na zajętym przez Rosję Krymie, stoją w sprzeczności z antywojennym przesłaniem festiwalu. Bregović na razie nie skomentował tej decyzji. Wcześniej miał mówić, że jest mu "wszystko jedno", czy w Europie będą odwoływać jego występy.

Kim Kardashian i jej mąż Kanye West przylecieli do Armenii, by kilka tygodni przed obchodami 100. rocznicy ludobójstwa uczcić pamięć półtora miliona wymordowanych przez Turków Ormian. Kardashian - jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób w świecie show-biznesu i absolutna gwiazda za oceanem - została zaproszona do kraju przez władze w Erywaniu.

Kultowa seria o Teletubisiach zostaje wznowiona - donosi "Daily Telegraph". Ale Tinky Winky, Dipsy, Laa-Laa i Po nie wrócą sami - producenci zatrudnią nową ekipę aktorów, która będzie podkładać głosy pod przygody kolorowych stworów. Największą gwiazdą z nich jest Jim Broadbent, który wystąpił w "Harrym Potterze" i zdobył Oscara za rolę w filmie "Iris".

Hollywood zainteresowało się rosyjskimi oligarchami - "ojcem chrzestnym Kremla" Borysem Bieriezowskim i jego protegowanym Romanem Abramowiczem. Pierwszy w następstwie konfliktu z Putinem opuścił Rosję, a w 2013 roku został znaleziony z pętlą na szyi na podłodze łazienki w swoim domu w Wielkiej Brytanii. Drugi, który rezyduje głównie zagranicą, jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Film powstanie na podstawie książki "Once Upon a Time in Russia".

Amerykanów nie obchodzi to, że agencje wywiadowcze z Waszyngtonu ich inwigilują, bo dwa lata po rewelacjach Edwarda Snowdena nikt nie mówi o tym prostym, zrozumiałym językiem. Najłatwiej zaś zwrócić uwagę na to, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) kolekcjonuje np. nagie zdjęcia obywateli - i to nie tylko USA, ale również innych krajów - stwierdził John Oliver, jeden z najpopularniejszych satyryków politycznych za oceanem. I poleciał do Moskwy, by dowiedzieć się więcej o "zdjęciach penisów" od samego Snowdena.

"Odszedłem, bo czułem, że na projekt nie przeznaczono wystarczających pieniędzy, aby scenariusz został zrobiony tak jak powinien" - David Lynch wyjaśnił na Twitterze, dlaczego rezygnuje z reżyserowania nowych odcinków "Miasteczka Twin Pekas". Czy to oznacza, że jeden z najbardziej kultowych seriali lat 90. nie wróci z nowym sezonem?

W czerwcu w słynnej paryskiej Olympii ma wystąpić popularne we Francji trio śpiewających księży Les Pretres. Dochody z koncertu mają zostać przeznaczone na pomoc "chrześcijanom z Bliskiego Wschodu". Wydarzenie promować miały plakaty wiszące m.in. w paryskim metrze. Zakłady komunikacyjne RATP stwierdziły jednak, że naruszają neutralność religijną i nakazały usunięcie z nich słowa "chrześcijanie".

Zdjęcie Pawła Kukiza w garniturze, które kandydat na prezydenta zamieścił w piątek w internecie, prawdopodobnie jest fotomontażem. Dowodem tego ma być oryginalne zdjęcie, które z kolei opublikowali internauci. Całą sytuację podsumowali jednym słowem: żenada.