Kultura i styl

Kultura i styl

Dokument Małgorzaty Łupiny „Trzy na godzinę” (zrealizowany przez TVN Style) triumfował podczas międzynarodowego World Media Festival 2015 w Hamburgu. Zdobył trzy nagrody, w tym główną Globe Grand Prix 2015. Emisja dokumentu w sobotę o godzinie 22 w TVN24. W Hamburgu dwie nagrody otrzymała także Ewa Ewart za obraz „Zdobyć miasto" (produkcja TVN24).

"Dzięki tej zabawce zwalczysz prokrastynację [odkładanie spraw na później - red.]. Wystarczy, że posadzisz ją na swoim biurku, a poczujesz wyrzuty sumienia pod wpływem jego stalowego spojrzenia" - takim hasłem zabawkowego Władimira Putina reklamuje firma z Władywostoku. "Kieszonkowy dyktator" w wersji z wymiennymi spodenkami w rakiety kosmiczne kosztuje jedyne 160 dolarów (ok. 500 zł). Start-up z Władywostoku zasłynął już zabawkową Conchitą Wurst i skorumpowanym urzędnikiem o imieniu Żora.

Sterczące, długie włosy kojarzące się głównie z subkulturą punków, zostały zabronione w Iranie jako "homoseksualne" i wyrażające uznanie dla działań szatana. Tuż przed nadejściem lata niepożądane jest też skubanie brwi przez mężczyzn, tatuowanie się i korzystanie z solarium.

4 maja w nowojorskim Metropolitan Museum of Art odbyła się Met Gala 2015. Gwiazdy podczas najważniejszego balu Ameryki chciały zachwycić swoimi strojami. Z pewnością udało im się zwrócić na siebie uwagę internautów.

Dwóch Czechów postanowiło symbolicznie sprezentować głowę swojego państwa prezydentowi Rosji - wysyłając na Kreml list z załączonym zdjęciem prezydenta Czech Milosza Zemana. To ich reakcja na "obrzydzenie", jakie czują w związku z postawą czeskiego polityka w obliczu wojny na Ukrainie.

Musicale "Amerykanin w Paryżu" oraz "The Fun Home" zdominowały nominacje do Tony Awards 2015. Oba zdobyły po 12 nominacji. Wśród sztuk teatralnych największe szanse zdaje się mieć wychwalany, brytyjski "Wolf Hall Parts One & Two" oraz "The Audience" z Helen Mirren w roli królowej. Gala wręczenia nagród, nazywanych w Ameryce teatralnymi Oscarami, odbędzie się 7 czerwca, jak zwykle w nowojorskim w Radio City Music Hall.