Kultura i styl

Kultura i styl

Nagrody PKO Off Camera rozdane

Znamy zwycięzców 8. edycji PKO Off Camera. "Ixcanual", debiutancki film Jayro Bustamante, został nagrodzony Krakowską Nagrodą Filmową. Film "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej triumfował w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Nagrodę publiczności przyznano zaś "Bogom" Łukasza Palkowskiego. Doceniony został również obraz "Sworn Virgin".

"Zdumiewająca siła człowieka, który chce żyć"

- Chciałam dowiedzieć się, jak to było w 1945 roku z perspektywy pyłku, czyli człowieka, którym przez ten czas rzucały losy historii - powiedziała w programie "Xięgarnia" Magdalena Grzebałkowska, reportażystka i autorka opowieści o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia "1945. Wojna i pokój".

Wybiorą jeden z sześciu. Filmowy mural w rocznicę premiery

50 lat po premierze filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych i Akademia Sztuk Pięknych ogłosiły konkurs na najlepszy mural pokazujący to dzieło polskiej kinematografii. Zwycięską pracę wybiorą internauci.

Morderczyni czy ofiara? Na pewno celebrytka. Oblicza Amandy Knox

W 2009 roku sąd w Perugii uznał Amandę Knox i jej chłopaka winnymi mordu na współlokatorce Meredith Kercher. Dwa lata później ich uniewinnił, by wkrótce znów oskarżyć o zbrodnię. Amanda - urodziwa, inteligentna wyszła z więzienia po czterech latach, głównie dzięki mediom, które najpierw przedstawiały ją jako potwora, ale po wydaniu wyroku kwestionowały jej winę. Proces Amandy - dziś celebrytki i autorki biografii za 4 mln dolarów, uchodzi za największe show dekady. Opowiadająca historię Amandy "Twarz anioła" Michaela Winterbottoma, wkrótce w naszych kinach.

Dokumenty TVN nagrodzone w Hamburgu. "Trzy na godzinę" triumfuje

Dokument Małgorzaty Łupiny „Trzy na godzinę” (zrealizowany przez TVN Style) triumfował podczas międzynarodowego World Media Festival 2015 w Hamburgu. Zdobył trzy nagrody, w tym główną Globe Grand Prix 2015. Emisja dokumentu w sobotę o godzinie 22 w TVN24. W Hamburgu dwie nagrody otrzymała także Ewa Ewart za obraz „Zdobyć miasto" (produkcja TVN24).

Kieszonkowy Władimir pomoże zwalczyć złe nawyki

"Dzięki tej zabawce zwalczysz prokrastynację [odkładanie spraw na później - red.]. Wystarczy, że posadzisz ją na swoim biurku, a poczujesz wyrzuty sumienia pod wpływem jego stalowego spojrzenia" - takim hasłem zabawkowego Władimira Putina reklamuje firma z Władywostoku. "Kieszonkowy dyktator" w wersji z wymiennymi spodenkami w rakiety kosmiczne kosztuje jedyne 160 dolarów (ok. 500 zł). Start-up z Władywostoku zasłynął już zabawkową Conchitą Wurst i skorumpowanym urzędnikiem o imieniu Żora.

Zabraniają fryzur "homoseksualnych" i "czczących diabła"

Sterczące, długie włosy kojarzące się głównie z subkulturą punków, zostały zabronione w Iranie jako "homoseksualne" i wyrażające uznanie dla działań szatana. Tuż przed nadejściem lata niepożądane jest też skubanie brwi przez mężczyzn, tatuowanie się i korzystanie z solarium.

"Wygląda znajomo?". Fala memów po nowojorskim balu

4 maja w nowojorskim Metropolitan Museum of Art odbyła się Met Gala 2015. Gwiazdy podczas najważniejszego balu Ameryki chciały zachwycić swoimi strojami. Z pewnością udało im się zwrócić na siebie uwagę internautów.

Czescy artyści chcą "podarować" Putinowi swojego prezydenta

Dwóch Czechów postanowiło symbolicznie sprezentować głowę swojego państwa prezydentowi Rosji - wysyłając na Kreml list z załączonym zdjęciem prezydenta Czech Milosza Zemana. To ich reakcja na "obrzydzenie", jakie czują w związku z postawą czeskiego polityka w obliczu wojny na Ukrainie.

Tony Awards pod znakiem musicali. Helen Mirren i Bradley Cooper wśród nominowanych

Musicale "Amerykanin w Paryżu" oraz "The Fun Home" zdominowały nominacje do Tony Awards 2015. Oba zdobyły po 12 nominacji. Wśród sztuk teatralnych największe szanse zdaje się mieć wychwalany, brytyjski "Wolf Hall Parts One & Two" oraz "The Audience" z Helen Mirren w roli królowej. Gala wręczenia nagród, nazywanych w Ameryce teatralnymi Oscarami, odbędzie się 7 czerwca, jak zwykle w nowojorskim w Radio City Music Hall.

"Korupcja połączona z bandytyzmem". Igor Miecik o obliczach Ukrainy

- Wydarzenia, do których doszło na Majdanie, nie wynikały z niepodpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w listopadzie 2013 roku, a z całokształtu wydarzeń, które miały miejsce wcześniej. Działanie Wiktora Janukowycza było tylko katalizatorem, płomykiem, który zapalił ten ogień - powiedział dziennikarz Igor T. Miecik. Dodał, że wciąż olbrzymim problemem na Ukrainie jest korupcja połączona z władzą. Gość "Xięgarni" mówił o reporterskiej książce "Sezon na słoneczniki".