Kultura i styl

Kultura i styl

Z okazji pokazu wiosennej kolekcji The Blonds pojawiła się na Nowojorskim Tygodniu Mody amerykańska transseksualna modelka, wokalistka i celebrytka Amanda Lepore. Jej prowokujący strój i makijaż przyciągnęły uwagę gości imprezy nie mniej - a może nawet bardziej - niż prezentowane na wybiegu stroje.

Ponad 10 tys. nieruchomych i ruchomych zabytków na zajętych przez dżihadystów obszarach Syrii jest bezpośrednio zagrożonych zniszczeniem lub przemytem - podano w środę na konferencji UNESCO w Sofii poświęconej zagrożeniom dla syryjskiego dziedzictwa.

Pierwszy dzień festiwalowych projekcji w Gdyni podzielił widzów na zagorzałych wielbicieli i przeciwników debiutu Agnieszki Smoczyńskiej. "Córki dancingu" to musical zrealizowany w na wpół baśniowej konwencji, będący studium lat 80. Tłumy zgromadziła konferencja poświęcona nowemu filmowi Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Była też do obejrzenia statuetka Oscara za "Idę" i pościgi reporterów za gwiazdami.

Fundacja Batorego szokuje, bo publikuje spot, w którym zwraca uwagę na dyskryminację i nienawiść. W krótkim filmie normalnie wyglądająca dziewczyna nagle zmienia się w Hitlera, gdy widzi parę chłopaków. Kontrowersyjny spot podzielił odbiorców, ale cel swój osiągnął, bo o nienawiści w Polsce zaczęto znów mówić. Materiał programu "Polska i Świat".

W Gdyni rozpoczął się 40. festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Podczas poniedziałkowej gali otwarcia Diamentowe Lwy dla najlepszych aktorów minionego 40-lecia odebrali Jadwiga Barańska oraz Janusz Gajos, a za najlepszy film uznano "Noce i dnie". Tak zdecydowali widzowie głosujący w specjalnym plebiscycie. Laureatów konkursu głównego poznamy w sobotę, 19 września.

Nie żyje znany rosyjski historyk i polityk Jurij Afanasjew. Założyciel i wieloletni rektor Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego zmarł w wieku 81 lat. Afanasjew był krytykiem gloryfikowania Stalina. "W radziecko-polskich stosunkach nie może być białych plam" - pisał.

Uroczysta gala w Teatrze Muzycznym otworzy dziś wieczorem jubileuszowy 40. Festiwal Filmowy w Gdyni. Podczas niej poznamy laureatów Diamentowych Lwów - najbardziej ukochanych przez polską publiczność filmów 40-lecia. W konkursie głównym powalczy 18 tytułów, z czego tylko trzy są już znane widzom.

Zaskakujące werdykty konkursowego jury powoli stają się wyróżnikiem weneckiej imprezy na Lido. Ani typowana na zwycięzcę "Francofonia" Aleksandra Sokurowa ani też argentyński "El Clan", (któremu jednak przyznano Srebrne Lwy za reżyserię), tylko pomijany w rankingach krytyków (ale i widzów) wenezuelski "Desde alla" (ang. tytuł "From Afar") zdobył Złotego Lwa. Mamy jednak i polski akcent w Wenecji, bo film "Baby Bump" Kuby Czekaja, otrzymał wyróżnienie jury przyznającego nagrodę Queer Lion.