Kultura i styl

Kultura i styl

W Los Angeles w wieku 59 lat zmarł na zawał serca Andrew Lesnie - wybitny operator filmowy, nagrodzony Oscarem za zdjęcia do "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona. Lesnie był także autorem zdjęć do innych głośnych produkcji Jacksona - m.in. do "Hobbita" i remake'u "King Konga". Ostatnim filmem, który ukończył, był reżyserski debiut Russella Crowe'a "Źródło nadziei".

Salma Hayek spotkała się z dziećmi, które uciekły z pogrążonej w wojnie domowej Syrii. Aktorka stara się zwrócić uwagę na kryzys humanitarny syryjskich dzieci i rodzin, który pogłębia się od początku konfliktu w 2011 roku.

Moskiewcy urzędnicy walczą z symbolami nazizmu przed obchodami 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad faszyzmem. W obawie przed rewizjami właściciele księgarni zdejmują z półek znane i nagradzane utwory. Jednym z nich jest uhonorowana Nagrodą Pulitzera powieść graficzna o Holokauście "Maus. Opowieść ocalałego. Rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow apeluje, by "walki z symbolami nazizmu nie doprowadzać do absurdu".

Średniowieczne pagody, stupy i posągi w Dolinie Katmandu przetrwały setki lat, a obróciło je w gruz trwające minutę trzęsienie ziemi. Na marginesie troski o los tysięcy mieszkańców pozbawionych dachu nad głową, pojawiają się pytania o przyszłość średniowiecznej zabudowy oraz turystyki w Nepalu.

Nie żyje Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz AK. Bartoszewski w piątek wieczorem trafił do szpitala MSW przy ulicy Wołoskiej w Warszawie.

Media społecznościowe zapełniły się zdjęciami użytkowników z ich ubraniami i pytaniem do producentów: "kto je uszył?". To efekt internetowej akcji pod hasłem "Dzień Rewolucji w Modzie". Jej pomysłodawcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach i jakim kosztem powstają ubrania noszone na Zachodzie.

Natalia Przybysz, Artur Rojek, Voo Voo i Fisz Emade Tworzywo otrzymali statuetki Fryderyków podczas czwartkowej gali rozdania nagród w Teatrze Polskim w Warszawie. Wyróżniono także m.in. The Dumplings, O.S.T.R. i trio Marcina Wasilewskiego.

Inauguracja oświetlenia słynnej rzymskiej alei Fori Imperiali autorstwa trzykrotnego laureata Oskara, operatora filmowego Vittorio Storaro, uświetniła przypadające we wtorek 2768. urodziny Wiecznego Miasta. Iluminacja zrobiła ogromne wrażenie na rzymianach.

Debiut absolwenta łódzkiej Filmówki Magnusa von Horna "Intruz", ze zdjęciami nominowanego do Oscara za "Idę" Łukasza Żala, zostanie zaprezentowany w prestiżowej, niezależnej sekcji Quinzaine des Réalisateurs tegorocznego festiwalu w Cannes. To jedyna polska pełnometrażowa produkcja zakwalifikowana do udziału w tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zostały ogłoszone filmy, które zostaną pokazane w tej sekcji.

W Warszawie zmarł popularny i lubiany aktor filmowy i teatralny Jan Matyjaszkiewicz. Grał m.in. w "Giuseppe w Warszawie", "Wielkiej miłości Balzaka", czy w "Bożej podszewce" Stworzył wiele wybitnych kreacji teatralnych, głownie na scenach stołecznych teatrów Atenum czy Polskiego. Za rolę Saturnina Mazurkiewicza w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" uhonorowano go nagrodą Feliksa Warszawskiego.