Kultura i styl

Kultura i styl

Jedna z najbardziej wpływowych osób świata mody rezygnuje ze stanowiska

Zaskakująca decyzja Grace Coddington. Legendarna stylistka po prawie 28 latach zrezygnowała z funkcji dyrektor kreatywnej amerykańskiego wydania "Vogue". Jak tłumaczy, chce "podjąć się większej liczby zewnętrznych projektów". Rzecznik pisma mówi, że Coddington będzie nadal współpracować z tytułem.

Nie żyje Ettore Scola, wielki mistrz kina

W wieku 84 lat zmarł we wtorek wybitny włoski reżyser filmowy Ettore Scola, uważany za jednego z największych mistrzów kina, autor filmowych arcydzieł: "Tacy byliśmy zakochani" z 1974 r., "Odrażający, brudni i źli" z 1976 roku , "Szczególny dzień" z 1977 r. czy "Rodzina" z 1987 roku.

Czarnoskórzy artyści bojkotują Oscary

Znany reżyser Spike Lee oświadczył, że nie weźmie udziału w gali rozdania najcenniejszych w branży filmowej nagród Oscara, która odbędzie się pod koniec lutego. Powodem jest to, że nominowani do nagrody są prawie wyłącznie biali.

Nie żyje Glenn Frey. Muzyk The Eagles miał 67 lat

W wieku 67 lat zmarł w poniedziałek w Nowym Jorku współzałożyciel jednego z czołowych w latach 70. XX wieku zespołów rockowych The Eagles, kompozytor, piosenkarz i aktor Glenn Frey. O śmierci artysty poinformowała rodzina i członkowie zespołu.

Wzruszający list z podziękowaniami. Syn Bowiego przerywa milczenie

"Twoja historia stała się dla nas sposobem na otwarte mówienie o śmierci" - pisze we wzruszającym liście do Davida Bowiego dr Mark Taubert pracujący z terminalnie chorymi pacjentami. "List z podziękowaniami" opublikował na Twitterze syn artysty Duncan Jones. Jest to pierwszy wpis Jonesa na profilu społecznościowym od śmierci słynnego muzyka.

DiCaprio jako Putin? "Zagrałbym"

W oczekiwaniu na rozdanie Oscarów Leonardo DiCaprio snuje plany co do swojej przyszłości. W rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt" amerykański aktor przyznał, że chętnie zagrałby prezydenta Rosji.

12 lat temu odszedł Czesław Niemen, legenda polskiej muzyki XX wieku

Był jednym z najważniejszych polskich wokalistów i muzyków XX wieku. Gdyby urodził się na Zachodzie, zrobiłby światową karierę. Do jego największych przebojów należą "Sen o Warszawie", "Dziwny jest ten świat", czy "Wspomnienie" do tekstu Tuwima. Udała mu się rzecz niezwykła: podniósł muzykę rozrywkową do rangi wyrafinowanej sztuki, a jednocześnie na stałe wpisał się w rodzimą kulturę popularną.

Wicepremier Gliński: polska demokracja stabilna i odpowiedzialna

Polska demokracja jest stabilna i odpowiedzialna; nowy polski rząd za jedną z podstaw demokracji uważa nieskrępowany rozwój kultury oparty o polski i europejski chrześcijański system wartości - mówił w niedzielę we Wrocławiu podczas gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) minister kultury prof. Piotr Gliński.

"Czarny anioł" polskiej piosenki kończy 75 lat

Ewa Demarczyk - jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek - obchodzi 75. urodziny. Artystka, znana dzięki piosenkom "Karuzela z Madonnami", "Rebeka" i "Grande Valse Brillante", od lat unika prasy, nie występuje.

Odszedł mistrz drugiego planu, specjalista od czarnych charakterów. "Niepowtarzalny bas"

Zaledwie cztery dni po odejściu Davida Bowiego Wielka Brytania pożegnała kolejnego wybitnego artystę. W wieku 69 lat zmarł po przegranej walce z rakiem Alan Rickman. Przez niemalże cztery dekady był jednym z ulubieńców "Wyspiarzy". Podziwiały go pokolenia, szacunkiem darzyła branża, a współpracownicy i widzowie kochali. "Mistrz drugiego planu" - jak był często określany - zapisał się w historii teatru, kina i telewizji. Również jako twórca.

Raport ws. kolekcji Gurlitta. Pięć obrazów na pewno zrabowano Żydom

Tylko co do pięciu obrazów z kolekcji Corneliusa Gurlitta ustalono na pewno, że zostały zrabowane prawowitym właścicielom przez reżim hitlerowski - głosi opublikowany w czwartek raport zespołu ekspertów, którzy przez dwa lata badali liczący około 1,5 tys. dzieł sztuki zbiór. Prace zespołu kosztowały rząd krajowy Bawarii i niemieckie władze federalne prawie 1.9 mln euro.

Inarritu ze "Zjawą" doceniony czy przeceniony? Ukłon Akademików w stronę kina rozrywkowego

Aż 12 nominacji dla "Zjawy" Inarritu to z pewnością zaskoczenie, choć jeszcze większym wydaje się nominowanie aż w 10 kategoriach rozrywkowego kina Ridleya Scotta - filmu "Marsjanin", podobnie jak aż 9 nominacji dla filmu George Millera "Mad Max: Na drodze gniewu". Zwykle bowiem Akademia faworyzowała produkcje znacznie bardziej wyrafinowane i ambitniejsze. Największe zdziwienie budzi jednak po raz pierwszy w historii tylko 8 na 9 możliwych nominacji w głównej kategorii najlepszy film i brak na liście świetnego "Steve'a Jobsa" Danny'ego Boyle'a.

DiCaprio po Oscara? "Zjawa" z największą liczbą nominacji

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek nominacje do tegorocznych Oscarów. Na 24 kategorie w aż 12 nominację zdobyła "Zjawa" - m.in. za najlepszy film, najlepszą reżyserię dla Alejandra G. Inarritu oraz dla najlepszego aktora - Leonardo DiCaprio. Niestety na tegorocznej ceremonii nie będzie żadnych polskich akcentów.

Michelle Obama w kolorze nagietka. Suknia pierwszej damy zrobiła furorę

Zanim Barack Obama w swym ostatnim orędziu o stanie państwa doszedł do finalnych słów "Boże, błogosław Amerykę", suknia, którą jego żona Michelle wybrała na tę okazję, stała się na rynku praktycznie niedostępna. O kreacji autorstwa Narciso Rodrigueza napisano, że "pasowała do optymistycznego przesłania, jakie przekazywał narodowi" prezydent USA.

"Architektoniczny Nobel" trafił w ręce Chilijczyka

Alejandro Aravena, wizjoner budownictwa socjalnego, który zaangażował mieszkańców do zaprojektowania ich własnych domów, otrzymał najważniejszą nagrodę architektoniczną na świecie - Nagrodę Pritzkera.