Kultura i styl

Kultura i styl

We wtorek rozpoczął się w Iranie proces 28-letniej Ateny Farghadani, która opublikowała w internecie rysunek przedstawiający polityków z głowami małp i innych zwierząt. To krytyka irańskich deputowanych do parlamentu głosujących nad kontrowersyjną ustawą ograniczającą kobietom dostęp do antykoncepcji.

Zgodnie z przewidywaniami reprezentantka Rosji Polina Gagarina zakwalifikowała się do finału konkursu Eurowizji. Media podają, że nie trzeba było zastosować specjalnej techniki zagłuszającej buczenie publiczności - czego po ubiegłorocznym finale spodziewali się organizatorzy - bo Rosjanka wzbudziła ogromny zachwyt i jest typowana na tegoroczną zwyciężczynię.

Madonna kolejny raz szokuje. Po publikacji zdjęcia pary gejów, Izraelczyka i Palestyńczyka, w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja. Część internautów dziękuje wokalistce, że porusza ważne społecznie tematy, inni wytykają jej obrazę uczuć religijnych.

Sześć tygodni po tym, jak wycofał się z reżyserowania nowych odcinków "Miasteczka Twin Peaks", David Lynch wraca do produkcji kultowego serialu. Obejrzymy go w 2016 roku.

Jak przystało na aktora grającego w filmach przygodowych, Johnny Depp w ostatniej chwili wynajął prywatny samolot, aby jego yorki Pistol i Boo bezpiecznie opuściły Australię. Psy nielegalnie przekroczyły granicę na początku maja

Już po raz piąty w Katowicach zagościł festiwal sztuki ulicy. Street Art to wydarzenie, które jak żadne inne zmienia wygląd stolicy Górnego Śląska. Jego symbolem są przede wszystkim murale. Ogromne malowidła ozdobią budynki nie tylko w centrum miasta. W ciągu tygodnia powstanie dziewięć prac.

Prawdziwe perełki polskiej i światowej motoryzacji zjechały do Zagłębia w ramach II Międzynarodowego Nocnego Zlotu Pojazdów Zabytkowych. Podczas Classic Car Night publiczność mogła podziwiać starannie odrestaurowane klasyki sprzed kilkudziesięciu lat. Jak podkreślali uczestnicy zlotu, przyjechali po to, by dobrze się bawić, wymienić doświadczeniami i częściami.

W najbliższy piątek, na kolejnym posiedzeniu o stwierdzenie dopuszczalności ekstradycji do USA reżysera Romana Polańskiego, sąd obejrzy film dokumentalny "Roman Polański. Ścigany i pożądany" z 2008 r. Jako materiał dowodowy zgłosili go obrońcy. Ekstradycji Polańskiego domagają się Stany Zjednoczone.