Kultura i styl

Kultura i styl

- Wydarzenia, do których doszło na Majdanie, nie wynikały z niepodpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską w listopadzie 2013 roku, a z całokształtu wydarzeń, które miały miejsce wcześniej. Działanie Wiktora Janukowycza było tylko katalizatorem, płomykiem, który zapalił ten ogień - powiedział dziennikarz Igor T. Miecik. Dodał, że wciąż olbrzymim problemem na Ukrainie jest korupcja połączona z władzą. Gość "Xięgarni" mówił o reporterskiej książce "Sezon na słoneczniki".

5003 starszych i młodszych miłośników gitarowego brzmienia zebrało się na wrocławskiej Pergoli. 13. próba bicia rekordu okazała się jednak pechowa. Gitarzystów było zbyt mało, by pobić ubiegłoroczny rekord Guinnessa. Rok temu utwór "Hey Joe" Jimiego Hendrixa zagrały wspólnie 7344 gitary, banjo, ukulele i mandoliny. Podczas tegorocznej próby bicia rekordu na scenie pojawił się m.in. skrzypek Nigel Kennedy i muzycy z Gipsy Kings.

W Krakowie już dziś rozpoczyna się festiwal PKO Off Camera. Twórcy kina niezależnego rywalizują o nagrodę główną w wysokości 100 tysięcy złotych. Jak zapewnia rzeczniczka festiwalu Alicja Myśliwiec, atrakcji i możliwości zobaczenia interesujących filmów nie zabraknie. - Bilety jeszcze są - uspokajała we "Wstajesz i wiesz".

W Monachium, mieście uważanym za kolebkę i bastion narodowego socjalizmu w III Rzeszy, otwarto centrum dokumentacji nazizmu. Budynek muzeum, którego otwarcie było czterokrotnie przekładane, stoi w miejscu dawnej kwatery głównej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP).